ساخت و بازسازی مسکونی

ساخت و بازسازی منازل مسکونی را به طور جامع بخوانید

دیگر دسته بندی ها
ساخت و بازسازی مسکونی
بازسازی خانه‌های قدیمی به چه مجوزهایی نیاز دارد؟
بازسازی خانه‌های قدیمی به چه مجوزهایی نیاز دارد؟

بازسازی یک کلمۀ بسیار معنی‌دار و یکی از اصلی‌ترین شاخه‌های مهندسی است. در مطالب پیشین محتواهای بسیاری درباره ساخت و بازسازی، بازسازی ویلا، بازسازی فضاهای درمانی ...


ساخت و بازسازی منازل اغلب در خانه های مسکونی قدیمی به کار برده می شود که با توجه به خواسته ها و علایق مالک ساختمان؛ هزینه های متفاوتی دارد.این امر در صورتی انجام می گیرد که ساختمان قدیمی مالک شخصی داشته و می خواهد خانه ی خود را به یک خانه لوکس و مدرن امروزی تبدیل کند.

ساخت بازسازی منازل مسکونی فرایندی سخت و دشوار دارد که به طور کلی می توان گفت هزینه بر است و باید هزینه زیادی برای انجام این ساخت و بازسازی در نظر گرفت. این موضوع در مرحله اول اهمیت خواهد داشت که باعث می شود صاحب ملک برای بازسازی منزل خود ترغیب شود و یا از انجام این امر منصرف گردد. در این مقاله ژوپین، به طور کلی راهنمای بازسازی منازل مسکونی و چگونگی انجام این کار را برای شما بازگو کرده ایم، با ما همراه شوید. 

راهنمای اولیه درباره بازسازی منازل مسکونی 

در مرحله اول برای ساخت و بازسازی منازل مسکونی؛ دیواره ها بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارند. به طوری که بر اساس هزینه در نظر گرفته شده و علایق مالک مالک ملک؛ می تواند بسیار خاص و شیک بازسازی شوند و یا تنها به منظور ایجاد دیواره هایی سالم و مناسب مورد بازسازی قرار گیرند. این امر بستگی به سلیقه معمار نیز خواهد داشت که می تواند دیواره ها در انواع مختلف طراحی کند.

به عنوان مثال برای بازسازی دیواره های یک منزل مسکونی؛ پوشش اهمیت بالایی دارد که می تواند به وسیله پوستر های سه بعدی؛ سنگ های دکوراتیو؛ انواع طرح های دیوار پوش؛ شیشه های تزئینی؛ تایل های آلمینویومی؛ کاغذ های دیواری و ... زیبایی را در آن ها ایجاد کرد. شما می توانید پیش از انجام پوشش بر روی دیواره های یک منزل؛ نمونه کارهایی از این قبیل را مورد مشاهده قرار دهید تا بتوانید با طراحی درست و اصول معماری؛ این عمل را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. 

بازسازی منازل در بخش بیرونی و داخلی

بازسازی منازل مسکونی هم در نمای بیرونی ساختمان و هم در فضای داخلی به کار برده می شود که هرکدام بر اساس اصول خاص به خود انجام می پذیرند. شما برای بازسازی هر یک از بخش های خانه می بایستی تا اصول خاص آن بخش را به کار برید تا بتوانید به بهترین نحو به بازسازی مناسب خانه بپردازید. در این قسمت از مقاله به توضیح درباره بازسازی فضای داخلی منازل خواهیم پرداخت؛ با ما همراه شوید.

بازسازی فضای داخلی منازل با توجه به بخش های مختلف در فضای خانه مانند فضای نشیمن؛ آشپزخانه؛ اتاق خواب؛ سرویس بهداشتی؛ راه رو و ... امری گسترده است و باید با برنامه ریزی و طراحی حساب شده ای پیش روی کند‌. 

باز سازی منازل قدیمی و یا جدید

در بالای مقاله نیز؛ نیم اشاره ای به دو نوع بازسازی در  منازل داشتیم. در واقع بازسازی منازل مسکونی به دو دسته اجباری و اختیاری تقسیم می شوند که این دو دسته خانه های قدیمی و یا جدید را شامل خواهند شد. حال آیا بازسازی اجباری چیست و بازسازی اختیاری به چه صورت انجام می گیرد؟ در ابتدا پیشنهاد می کنم حتما عکس هایی از قبل و بعد منازلی که مورد بازسازی قرار گرفته اند را مورد مشاهده قرار دهید. 

بازسازی منازل به صورت اجباری

بازسازی منازل در صورتی اجباری خواهد بود که آن ها خطراتی را برای امنیت و جان و مال افراد ساکن در خانه داشته باشد. اغلب نیز این نوع خانه ها؛ منازل قدیمی و به اصطلاح کلنگی هستند که باید برای حفظ امنیت جان ساکنین؛ در موقع مورد نیاز مورد بازسازی کامل قرار گیرند. 

بازسازی به صورت اختیاری 

برخی از منازل مسکونی از نظر ساختار هیچگونه مشکلی ندارند و تهدیدی برای جان و مال ساکنین محسوب نمی شوند. اما با این وجود مالک منزل به خواست شخصی خود علاقه پیدا می کند تا خانه خود را مورد بازسازی قرار دهد و با توجه به الگوریتم های مدرن؛ فضایی لوکس را ایجاد کند. با ورود روز افزون ورژن جدید لوازم منزل؛ متریال؛ مصالح؛ تزئینات به روز و ... ؛ بیشتر افراد برای انجام این امر مشتاق می شوند و حتی در صورت نبود نیاز؛ تصمیم به باز سازی منزل خود می گیرند. البته این نوع بازسازی به دلیل تخریب کمتر؛ هزینه ای نسبتا پایین تر نیز دارد.

چگونه هزینه و وقت را در بازسازی منازل مسکونی کاهش دهیم؟

برای این که به کاهش هزینه و زمان در بازسازی منازل کمک کنید؛ چند نکته وجود دارد که حتما باید آن ها را در نظر گیرید. اولین نکته این است که شما پیش از شروع به بازسازی در خانه های قدیمی و یا حتی جدید؛ می بایستی تا اقدام به اخذ مجوز های مربوطه نمایید و توجه داشته باشید که این امر در حریم های قانونی صورت گیرد. زیرا در صورت شروع کار بدون دریافت مجوز و توجه نداشتن به این عوامل؛ ممکن است در هنگام آن توسط شهرداری متوقف گردد و یا مجبور به تخریب شوید که اینگونه بسیاری از هزینه ها و زمان شما اتلاف خواهد شد. 

نکته بعدی درباره بازسازی منازل این است که شما هنگام شروع اینکار باید توجه داشته باشید تا مورد مزاحمت و خسارت به همسایگان خود نشوید. بنابراین از افراد حرفه ای در این کار های سخت استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید. زیرا ممکن است در صورت وارد نبودن افراد به کار مخصوصا در پروژه های بزرگ و اساسی؛ خسارات جانی و مالی به همسایگان و اشخاص وارد شود که هم برای خود مالک و منزل و هم برای همسایگان ضیان هایی به همراه دارد.

همچنین برای کاهش بسیار در بازسازی منازل می توان از مواد و مصالح درجه ۲ به جای مصالح درجه یک استفاده نمود که اگرچه کیفیت کار را تا حدودی پایین می آورد؛ اما در اموری مانند تزئینات و طراحی های نما تاثیر بالایی در کاهش هزینه ها دارد. البته توجه داشته باشید که برای صرفه جویی های ناچیز؛ مواد اصلی ساختمان را با کیفیت پایین خریداری نکنید؛ زیرا زمان زیادی نخواهد برد که از این امر پشیمان می شوید . مجبور خواهید شد برای بار دوم مصالح ساختمان را با کیفیت خریداری نمایید.

صرفه جویی در بازسازی منازل مسکونی

برای صرفه جویی در هزینه های بازسازی منازل؛ می توانید مواردی جزئی که هنوز قابل استفاده هستند و کاربرد خود را دارند؛ مورد جایگزین قرار ندهید. به عنوان مثال برخی از موارد در ساختمان مانند پنجره ها؛ کاشی ها؛ سنگ های نسبتا سالم و یا حتی برخی از آجر های خارج شده از دیواره هایی که مورد تخریب قرار گرفته اند و پس از آن سالم مانده اند و ... اشاره نمود که در استفاده از آن ها می تواند بسیار به صرفه باشد. در واقع می توان گفت بسیاری از این مواد ها چه در همان منزل و چه در باغ و ساختمان هایی دیگر به کار برده می شود و حتی با قیمتی پایین تر آن ها را به فروش رساند.

آیا برای بازسازی منازل مسکونی ایجاد قرار داد لازم است؟ 

هرگونه اقدام به بازسازی منازل مسکونی؛ مخصوصا منازل بسیار قدیمی و کهن سال به صورت خود سرانه و بررسی نشده؛ ممکن است با عواقب جبران نا پذیری مواجه شود. از این رو ایجاد قرار داد با خدمات شرکت های نوسازی و بازسازی منزل برای خانه هایی که دارای سن بالا و مقاومت پایین هستند امری ضروری محسوب می شود که حتما پیش از شروع به کار باید این نوع قرار داد ها به طور دقیق و بدون‌ هیچگونه نقصی بسته شوند. همچنین به یاد داشته باشید تا در قرار داد وضع شده قرار رسمی ‌جهت انجام کار و تحویل کار به موقع را نیز ذکر کنید تا در انتها دچار مشکلی نشوید.

علاوه بر این موضوع اگر شما مالک یک خانه در حال بازسازی هستید؛ حتما به یاد داشته باشید که نظارت هر از گاه شما می تواند احساس امنیت خاطر را القا بخشد و همچنین اگر انتقاد و یا پیشنهادی وجود داشت؛ به موقع بر طراحی ساختمان غالب شود. 

باز سازی بخش های مختلف در منزل

ساختمان های مسکونی و منازل تمامی دارای بخش خای مختلفی مانند آشپزخانه؛ پذیرایی؛ سرویس بهداشتی؛ حمام و ...در فضای داخلی خود هستند. از این رو بازسازی منازل پروسه ای طولانی دارد که در هر قسمت از یک خانه؛ باید به بهترین نحو انجام گیرد.

حال آیا چه روش هایی برای بازسازی بخش های مختلف در منزل وجود دارد و چه عملیات هایی را می توان پیاده کرد؟ در ادامه درباره بازسازی هر یک از بخش های یک خانه توضیحاتی کامل را بیان کرده ایم؛ برای اطلاعات بیشتر درباره طراحی و بازسازی منازل مسکونی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بازسازی آشپزخانه؛ قلب یک ساختمان مسکونی

همانطور که می دانید؛ آشپزخانه در منزل قلب فضای داخلی محسوب می شود که زیبایی و داشتن دکوراسیون داخلی شیک آن؛ می تواند تاثیر بالایی بر انرژی در خانه داشته باشد. در واقع در هر خانه؛ آشپزخانه آن بیشتر از هر بخش دیگری در معرض دید می باشد و امروزه با توجه به طراحی های دکوراسیون روز دنیا؛ بیشتر فضای آشپز خانه به اپن اختصاص داده می شود. 

با این‌ وجود بازسازی فضای آشپزخانه را می توان از تعویض کابینت ها؛ کف سازی شروع کرد. نوسازی شیر آلات و لوله کشی ها؛ تخریب دیواره های آشپزخانه؛ به کار گیری رنگ های نو و ... نیز از دیگر عواملی هستند که می توان در بازسازی آشپزخانه آن ها را در نظر گرفت.

اگر شما قصد تعویض کابینت های آشپزخانه خود را دارید و خواستار سبکی جدید و متفاوت از سبک آشپزخانه قبلی خود را دارید؛ پیشنهاد می کنم از مدلهای کابینت های ممبران برای سبک کلاسیک و مدل کابینت گلاس ار برای سبک مدرن استفاده نمایید. 

بازسازی سرویس بهداشتی در منازل مسکونی 

اگرچه سرویس بهداشتی و همچنین حمام در خانه از لحاظ ظاهری فضای کوچک تری نسبت به دیگر بخش های خانه دارند؛ اما هزینه های بسیار بیشتری جهت بازسازی صرف خواهند کرد. زیرا در صورت تشخیص کارشناس برای تعویض و جا به جایی شر آلات و لوله های آب؛ باید قسمتی از دیواره ها به طور کامل تخریب گردد و علاوه بر آن؛ لوازم تازه خریداری شود.

از این رو اگر بودجه شما برای این امر کافی نیست؛ پیشنهاد می شود علی رقم گفته کارشناسان؛ از جا به جایی اجسام بزرگ خود داری کنید و آن ها را در جای قبلی خود ثابت نگه دارید.اینگونه می توان با حداقل هزینه های ممکن؛ بازسازی حمام و سرویس بهداشتی را انجام داد.

البته بازسازی حمام و سرویس بهداشتی در منازل دارای یک برنامه ریزی دقیق می باشد که با توجه به اهمیت هر یک از موارد؛ اولویت بندی شده اند. به عنوان مثال به ترتیب این موارد؛ عایق بندی کف و دیواره ها؛ تعمیر تاسیسات و لوله کشی ها؛ نقاشی دیواره ها؛ تعویض کاشی ها؛ تعویض شیر آلات؛ نوسازی تهیه؛ جا به جایی و تعویض کاسه توالت ایرانی با فرنگی و طراحی قفسه ها می باشند که در بازسازی سرویس خای بهداشتی منازل لحاظ می شوند. 

بازسازی سالن پذیرایی در منازل مسکونی

در سالن پذیرایی بیش از دیواره ها و چگونگی ساخت فضا؛ دکوراسیون اهمیت خواهد داشت؛ به گونه ای که اگر شما بهترین متریال را در ساخت این بخش از خانه نیز به کار برید؛ اما با وجود دکوراسیون نا مناسب به آن زیبایی مد نظر خود نخواهید رسید.

از این رو بیش از مورد دیگری مانند تخریب دیواره و ...؛ سعی کنید تا دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید‌‌. همچنین در کنار دکوراسیون؛ رنگ های دیوار ها نیز اهمیت بالایی خواهد داشت که باید بر اساس رنگ دکوراسیون و لوازم خانه طراحی شوند تا جلوه خاصی را به نمای داخلی بدهند.

علاوه بر این موارد؛ کف پوش نیز اهمیت بالایی بر زیبایی سالن پذیرایی دارد. از این رو در صورت قدیمی بودن کف پوش ها و یا نبود سرامیک در کف فضای پذیرایی؛ پیشنهاد می شود تا به تعویض و یا قرار دادن کف پوش های شیک بپردازید. شما می توانید با مشاهده ژورنال ها و یا عکس ها و مقالات درباره کف پوش مناسب هر منزل؛ بر اساس سلیقه و البته بودجه خود؛ بهترین کف پوش را در کف خانه خود به کار برید و بازسازی و طراحی شیک خود را به اتمام رسانید. 

باز سازی اتاق خواب در منازل مسکونی

اتاق خواب را می‌ توان پس از آشپزخانه یکی دیگر از بخش های حائز اهمیت در خانه دانست که در رفع خستگی و انرژی در افراد تاثیر بالایی دارد‌. در واقع هر اتاق خواب متناسب با شخصی که مالک آن است؛ مورد بازسازی قرار می گیرد. به عنوان مثال اتاق کودک؛ با اتاق خواب خانوم و آقا در منزل متفاوت است و همچنین این تفاوت میان اتاق نوجوان یا جوان نیز وجود دارد. 

در اکثر خانه هایی با ساختار قدیمی؛ اتاق هایی با کمد دیواری های نصب شده از چوب های فلزی و دیوار کشی به چشم می خورد که این روش اغلب نیز فضای زیادی از اتاق را مشغول می کرده است. اما امروزه باز سازی اتاق های خواب و طراحی آن ها به روش های نوین و امروزی است که از کمد دیواری هایی با قطر کم و مقاومت بالا (کلوزت روم) استفاده خواهد شد.

اینگونه فضای اشغال شده در سطح اتاق بسیار کاهش می یابد و شما حس بهتری از اتاق خواب خود خواهید داشت. توجه داشته باشید تا برای نصب کند دیواری داخل اتاق های خود ابتدا ابعاد و اندازه های آن را در نظر گیرید و سپس به طور فرضی در محل مشخص شده قرار دهید تا بدون هیچگونه نقصی صورت گیرد.