ساخت و بازسازی تجاری

از جمله مواردی که جزء بازسازی مراکز تجاری به شمار می رود شامل مراکز خرید، فروشگاه های طلا و جواهر و ... است

دیگر دسته بندی ها
ساخت و بازسازی تجاری
طراحی آرایشگاه مردانه
طراحی آرایشگاه مردانه

طراحی آرایشگاه مردانه به تازگی جذابیت بسیاری پیدا کرده و دیگر بازسازی این نوع مراکز تجاری، منحصر به آرایشگاه های زنانه نمی شود. در این مطلب شما با صفر ...


کلینیک دامپزشکی آفتاب
کلینیک دامپزشکی آفتاب

بازسازی و بهسازی ساختمان یکی از رشته های پر طرفدار مهندسی می باشد که دلیل اصلی آن هم، نگهداری معماری ارزشمند گذشته همراه با بازسازی متد روز است. از ...


بازسازی پارچه فروشی بهارجین
بازسازی پارچه فروشی بهارجین

ساخت و بازسازی غرفه های قدیمی مانند بازسازی پارچه فروشی بهار جین؛ می تواند در رونق گرفتن کسب و کار، تاثیر به سزایی داشته باشد. حال چه بهتر که ...


با توجه به اهمیت بالای ساختمان های تجاری؛ می توان گفت که ساخت و بازسازی مراکز تجاری یکی از مهم ترین مسئله هایی است که امروزه بسیاری از شهرداری های کشور در شهر های مختلف به آن پرداخته اند. در واقع این نوع بازسازی به دلیل حساسیت بالا؛ امری دشوار است و باید به آن به طور تخصصی و دقیق پرداخته شود. دلیل این حساسیت نیز به خطر افتاد جان و یا مال افراد در پروژه های بزرگ و قدیمی می باشد که همواره ممکن است مشکلات بزرگی به همراه داشته باشد‌.

بنابراین پیشنهاد می شود پیش از بروز هر گونه مشکلی در ساختمان های تجاری بزرگ و یا کوچک؛ بازسازی و ساخت آن ها صورت گیرد. البته که جدا از بازسازی اجباری ساختمان های تجاری؛ به دلیل علاقه افراد به ساختمان های لوکس و مدرن؛ بازسازی نیز گاهی تنها به جهت بروز کردن ساختمان صورت می گیرد که با این وجود هرچقدر این بازسازی ها هزینه داشته باشند؛ پس از آن با استقبال بالای علاقه مندان باز خواهد گشت.

در این مقاله ما به طور تخصصی به موضوع ساخت و بازسازی مراکز تجاری پرداخته ایم. اگر قصد یک بازسازی حرفه ای و در عین حال شیک را دارید؛ پیشنهاد می کنم این مطلب ژوپین را تا انتها دنبال کنید. اطلاع از تمامی نکات مهم در بازسازی مراکز تجاری می تواند تاثیر بالایی بر نحوه درست، بدون هیچگونه مشکل و یا خطری داشته باشد. همراه ما باشید.

در بازسازی ساختمان مراکزتجاری از چه مصالحی استفاده می شود؟

اولین مورد که در ساخت و بازسازی مراکز تجاری اهمیت خواهد داشت؛ مصالح مورد نیاز برای این امر می باشد. در واقع شما می بایستی بیش از هر مورد دیگری به خرید مصالح و اندازه گیری مقدار آن ها برای هزینه های احتمالی توجه داشته باشید تا در مرحله اول با بودجه خود را با هزینه های صرف شده هماهنگ کنید. در این بخش از مقاله به توضیح درباره مصالح مورد نیاز برای بازسازی مراکز تجاری خواهیم پرداخت. 

اکثر مصالحی که در بازسازی مراکز تجاری می بایستی تا به کار برده شوند تمامی باید دارای عایق رطوبت باشند. به عنوان مثال کف پوش؛ کانتر و ... از مهم ترین بخش ها در مراکز تجاری هستند که مصالح مورد نیاز آن ها علاوه بر عایق بندی می بایستی دارای مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و ساییدگی باشند.

کدام عناصر بیش از همه در بازسازی مراکز تجاری دخیل می باشند؟

در بالای مقاله نیم اشاره ای به عناصر کف پوش و کانتر کردیم که از جمله عناصر مهم در بازسازی ساختمان های تجاری محسوب می شوند. اما علاوه بر این موارد؛ عناصر دیگری مانند نمای ساختمان؛ کف؛ سقف ساختمانی و دیوار؛ ستون های نما؛ عناصر تزئینی؛ مبلمان و فضای سبز وجود دارند که در بازسازی ساختمان های تجاری از مهم ترین ها محسوب می شوند و اغلب نیز تمامی این بخش ها مورد بازسازی و نوسازی قرار خواهند گرفت. در ادامه توضیحی کوتاه درباره هر یک را بیان می کنیم. 

بازسازی نمای ساختمان های تجاری

به جرات می توان گفت مهم ترین بخش در ساختمان های تجاری؛ نمای آن ساختمان می باشد که در مرحله اول توصیفی از فضای داخلی خواهد بود و باعث جذب و یا منصرف شدن افراد از بازدید آن مرکز تجاری و یا بازار می شود. از این رو شما هنگام بازسازی اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید؛ نمای ساختمان و انواع نمای ساختمانی می باشد. 

در واقع بازسازی نمای ساختمان تجاری باعث به روز شدن ساختمان و جذب بیشتر مشتری ها خواهد شد. از این رو هرچقدر صرف هزینه در این بخش؛ بازتاب مثبت دارد و هزینه ها به مرور زمان باز گردانده می شود. حال در بازسازی نمای ساختمان های تجاری از چه متریالی باید استفاده کرد؟ 

برای بازسازی نمای ساختمان های تجاری اغلب بهترین متریال ها استفاده می شود. ضمن اینکه در کنار کیفیت حتما باید به این نکته نیز توجه داشت که مصالح بازسازی نما قابل تعمیر و یا تعویض باشند. از این رو در جستجوی مصالح ساختمانی برای نمای ساختمان؛ به دنبال متریال های درجه یک باشید.

کف ساختمان ها در بازسازی مراکز تجاری

اکثر طراحان مراکز تجاری معتقد هستند که در نمای داخلی؛ کف ساختمان بیش از سقف آن مورد توجه مشتریان قرار می گیرد؛ از این رو کف پوش را می توان از دیگر موارد مهم در بازسازی ساختمان های تجاری دانست. ضمن اینکه در مراکز تجاری مانند بازار و یا پاساژ های بزرگ؛ رفت و آمد بسیار زیاد می باشد و با توجه به این موضوع؛ کف پوش ها اغلب می بایستی تا از مقاومت بالایی برخوردار باشند‌. 

رنگ و طراحی کف پوش ها می تواند مطابق با کاربرد ساختمان تجاری در نظر گرفته شود؛ اما جنس آن ها می بایستی از مصالحی مقاوم و محکم انتخاب شود تا در برابر ساییدگی و ضربات مقاومت داشته باشند. از این رو مهم ترین مسئله برای خرید مصالح کف پوش؛ ابتدا مقاومت و سپس رنگ و طراحی آن ها خواهد بود. 

سقف ساختمان در بازسازی مراکز تجاری

اولین مرحله برای ایجاد و بازسازی سقف ساختمان های تجاری؛ نوع آن ها می باشد. در واقع نوع کاربردی و ابعاد یک سقف مهم ترین مسئله ای است که باید به آن توجه داشته باشید. برای این امر روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید بر اساس آن ها نوع سقف ساختمان را به بهترین شکل ممکن انتخاب نمایید. به عنوان مثال برای انتخاب نوع سقف می توانید نمونه هایی از سقف کاذب را مورد مشاهده قرار دهید و برای طراحی و اجرای سقف از آن ها ایده بگیرید. 

همچنین در انتخاب سقف یک ساختمان متریال هایی مانند سقف کاذب، سقف کناف، چوب؛ آیینه؛ ورقه های کامپوزیتی؛ ورقه های آلومینیومی و ... می توانند گزینه ای مناسب محسوب شوند که بر اساس کاربرد و البته بودجه سرمایه گذار استفاده می شوند. در واقع می توان گفت بازسازی سقف مراکز تجاری دارای تنوع زیادی می باشد که افراد آزادانه می توانند میان آن ها گزینه مد نظر را انتخاب نموده و در ساختمان به کار برند. 

دیواره های ساختمان در بازسازی مراکز تجاری

در واقع بیشتر فضای داخلی مراکز تجاری را ویترین های فروشگاه ها تشکیل می دهند. با توجه به این موضوع بخشی از نمای داخلی که توسط ویترین پوشانده نشده است؛ به دیوار  اختصاص داده می شود که این بخش به اصطلاح توی چشم می باشد و بیشتر نگاه بازدید کنندگان را جلب می کند. از این رو می بایستی تا در انتخاب مصالح برای ساخت این دیواره ها دقت بیشتری به خرج داد که معمولا برای زیبا تر شدن از قاب های کامپوزیت و یا کاشی و سرامیک برای آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. 

ستون های ساختمان برای بازسازی مراکز تجاری

با توجه به وسعت زیاد اکثر مراکز مانند پاساژ یا بازار؛ ستون های بسیاری در نمای آن ها به کار برده می شوند که به همین دلیل؛ نقش پر اهمیتی در نمای داخلی نیز دارند. اغلب در ساختمان های قدیمی نیز ضعیف شدن ستون ها و یا تخریب شدن آن ها تاثیر بالایی بر نیاز به بازسازی خواهند داشت که باعث می شوند افراد به فکر بازسازی بنا باشند.

در واقع به تیغه های جدا کننده واحد های تجاری؛ ستون نما گفته می شود. این ستون نما ها در نظم فضای داخلی تاثیر بالایی دارند ‌و باعث زیبا تر شدن نما با نظم و ترتیب خاصی می شوند. ضمن اینکه ستون ها می توانند با مصالح مختلف؛ شکل و رنگ و اندازه خاصی داشته باشند که همین امر نظر بازدید کنندگان را بیشتر به نمای داخلی جلب خواهد کرد. با توجه به این موضوعات در بازسازی نمای داخلی مراکز تجاری به ستون ها نیز دقت داشته باشید و از آن ها غافل نشوید.

نورپردازی در ساختمان برای بازسازی مراکز تجاری

یکی دیگر از عوامل مهم بازسازی ساختمان که می توان آن را جز طراحی ساختمان نیز دانست؛ نورپردازی می باشد. به گونه ای که یک نورپردازی درست و مناسب باعث می شود اجناس با وضوح بیشتری مقابل چشمان مشتریان قرار بگیرند و در کنار این موضوع؛ شور و شوق آن ها را برای گشت و خرید در مراکز تجاری بیشتر می کنند. استفاده از رنگ های مختلف در نورپردازی فضای داخلی و یا نور های متحرک؛ چشمام هر بیننده ای را جذب خواهند کرد و باعث رونق بیشتر می شوند.

مهم ترین نکات در خدمات بازسازی مراکز تجاری

بازسازی مراکز تجاری و یا ساختمان های مختلف؛ شامل طیف گسترده ای است که روز به روز جایگاه خود را از نظر اهمیت بالا تر می برد. در واقع مرمت و نوسازی در بنا می تواند بخش های مختلفی از یک ساختمان اداری؛ تجاری و یا تفریحی را در بر گیرد که به همین دلیل کاری چندان آسان نیست‌. از این رو نکاتی در این باره وجود دارد که افراد می بایستی پیش از شروع و اقدام به بازسازی به آن ها توجه داشته باشند. 

همانطور که می دانید هر ساختمان با هر ساختاری در طول زمان با فرسایش مواجه می شود و برای جلوگیری از خطرات نیاز به بازسازی دارد. در واقع این که در صورت فرسایش یک ساختمان به فکر تخریب کلی آن باشیم و بخواهیم از نو ساخت و ساز را شروع کنیم؛ در حین هزینه های بسیار زیاد؛ اصلا هم فکر هوشمندانه ای نمی باشد. از این رو در این صورت بازسازی و مرمت بهترین گزینه برای ساختمان خواهد بود‌. 

قرار داد با شرکت های معماری برای بازسازی بنا یکی از نکات مهم 

یکی از نکات مهمی که پیش از واگذاری بنا به شرکت های معماری به منظور مرمت و بازسازی باید به آن توجه داشته باشید؛ قرار داد حساب شده و مطابق با نظرات و خواسته های شما می باشد‌. شما می بایستی تا پیش از انجام این امر تمامی انتظارات و خواسته های خود را روی کاغذ بنوسید و توانایی های شرکت را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید. پس از مطابقت آن ها با انتظارات خود نمونه کار هایی از این شرکت ها را مورد بازدید قرار دهید و در انتها با رضایت کامل بنای مورد نظر را به شرکت معماری جهت بازسازی واگذار کنید.

کاربری ساختمان های تجاری

از دیگر نکات مهم در بازسازی مراکز تجاری؛ کاربری آن ها می باشد. به عنوان مثال هر بنا با توجه به طیف گسترده و بخش های مختلف؛ بازسازی پیچیده ای خواهد داشت. برای راحت کردن طراحی بازسازی شما کاربرد آن را مورد نظر قرار می دهید؛ مثلا یک پاساژ برای اجناس پوشاک و یا بازار موبایل و ... کاربرد دارد که سپس طراحی دکوراسیون داخلی را مطابق با همین موضوع رسم کرده و طبق نیاز های آن بازسازی انجام خواهد گرفت. اینگونه هرگونه پیچیدگی در این امر از بین می رود و ساخت و بازسازی به بهترین نحو انجام خواهد گرفت.

توجه به قوانین مقررات برای بازسازی ساختمان های تجاری

با توجه به اهمیت و حساسیت ساختمان های تجاری؛ پیش از انجام بازسازی باید تمامی ضوابت و مقررات مورد برسی قرار گیرد و بر اساس دستور عمل های مورد نیاز صورت گیرد. بنابراین شما می بایستی تا مجوز های لازمه را پیش از شروع اینکار دریافت کنید و سپس با توجه به قوانین رسم شده؛ کار را به اتمام رسانید. در صورت رعایت نکردن این امر ممکن است توسط شهرداری بازسازی متوقف و یا تخریب شود. 

برنامه ریزی و انتخاب طرح توسط کار فرما بازسازی مراکز تجاری

در مرحله آخر کار فرما و یا صاحب ملک؛ می بایستی تا چند طرح پیشنهادی در راستای مرکز تجاری مورد نظر را مورد مشاهده قرار دهند و پس از انتخاب طرح مورد نظر؛ کار آغاز گردد. همچنین برای برنامه ریزی دقیق تر و حساب شده تر؛ هزینه های احتمالی نیز باید به کارفرما اطلاع داده شود تا با مطابقت کامل؛ کار صورت پذیرد. 

اهمیت سرعت عمل در بازسازی مراکز تجاری

در بازسازی مراکز تجاری؛ یکی از مهم ترین مسائل؛ سرعت عمل و زمان می باشد. مخصوصا ساختمان های تجاری که به صورت اجاره ای در اختیار کارفرما قرار گرفته اند؛ می بایستی تا با برنامه ریزی دقیق در سریع ترین زمان ممکن مورد بازسازی قرار گیرند. زیرا اگر در زمان مشخص این امر انجام نشود؛ ممکن است همراه با ضرر هایی برای کار فرما و صاحب ملک باشد. با توجه به این موضوع قبل از انجام کار در قرار با شرکت های معماری؛ ذکر زمان تایین شده برای اتمام پروژه بسیار اهمیت دارد.

آغاز اولویت بندی از ساختار های عمومی

پیش از هر مورد دیگری شما باید به ساختار های عمومی برای بازسازی یک ساختمان توجه داشته باشید. به طور کلی می توان گفت باید سعی کنید تا در بازسازی های ساختمان های تجاری و یا حتی مسکونی؛ پس از تخریب ساختمان و شروع کار مرمت؛ از روی نقشه پیش روی کنید و توجه خود را به تمامی دیتیل بسپارید تا هنگام نصب المان ها با مشکل مواجه نشوید.

بیمه کار یکی از خدمات بازسازی مراکز تجاری

یکی از مهم ترین مسائلی که کارکنان در بازسازی مراکز تجاری باید به آن توجه داشته باشند؛ بیمه مسئولیت پروژه های عمرانی و ساختمانی است که به نوعی لازمه این کار به حساب می آید‌.  این بیمه را به عنوان بیمه ساختمان نیز می شناسند که به جهت جبران خسارات ناشی از کار شامل خسارات مالی و جانی وضع گردیده که تضمین کننده هرگونه خطری در هنگام کار خواهد بود. در واقع هر فردی که در عملیات ساختمانی و عملیات عمرانی مشغول به کار است پیش از شروع کار به نسبت زمان و وسعت موجود؛ می بایستی تا تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

چگونه از خسارات در بازسازی مراکز تجاری جلوگیری کنیم؟

همانطور که در بالای مقاله نیز ذکر شد؛ بازسازی در واقع به دلیل جلوگیری از خسارات احتمالی در آینده صورت می گیرد. حال ممکن است تا به دلیل ساختمانی بسیار قدیمی؛ در طول بازسازی نیز کار کنان و یا کارفرما با خسارات جانی و مالی مواجه شوند که برای کاهش هرچه بیشتر این نوع خسارات؛ برنامه ریزی دقیق و پروژه ای حساب شده بهترین گزینه است. به عنوان مثال شما می توانید با یک طراحی درست؛ هم از هزینه های احتمالی مطلع شوید؛ هم آزمون و خطا را در حد بسیار زیادی کاهش دهید و هم پروژه را مطابق با نظرات و خواسته های خود به طور کامل به اتمام رسانید.

آیا شرکت های ساختمانی مسئولیت پذیر هستند؟

شرکت های ساختمانی در جایگاه خود نسبت به پروژه شما بسیار مسئولیت پذیر هستند و می بایستی  طرح را بهترین نحو ممکن؛ در زمان مشخص مطابق با ضوابت و مقررات به اتمام رسانند. این شرکت ها پایین ترین نرخ مصالح و مواد را با کیفیتی بالا برای شما خریداری خواهند کرد و صفر تا صد بازسازی بنا بر عهده آن ها می باشد. شما می توانید جهت طراحی فضای داخلی با عناصر تزئینی و ... از طراحان و معماران این نوع شرکت ها مخصوصا ژوپین کمپانی کمک گیرید و تا انتهای کار با خیالی آسوده به تماشای نوسازی و مرمت ساختمان خود بنشینید.