پل حرارتی به دیوار یا یک جدار که عایق کاری خوبی نشده باشد و در بین محیط خارجی و و داخلی اتصال حرارتی برقرار شود گفته می شود. به زبان دیگر پل حرارتی در ساختمان باعث ورود دمای بالا از محیط گرم به محیط خنک تر می شود. در این مقاله کمپانی ژوپین قصد دارد به شرح این مسئله مهم در ساختمان سازی بپردازد.

پل حرارتی طبق مقررات ملی ساختمان اینگونه تعریف می شود : موضعی که نسبت به سطوح اطراف خود، ضریب منتقل کردن حرارت بیشتر به دیگر سوطح را داشته باشد پل حرارتی می گویند. ساده ترین مثال می تواند یک پنجره فلزی باشد  که حرارت بیشتری را به سمت بیرون ساختمان به نسبت دیوار، هدایت می کند. این نوع پل حرارتی را می توان مخرب دانست، چون سبب هدر رفت انرژی می شود.

برای آگاهی بیشتر کلیک کنید : صفر تا صد طراحی دکوراسیون داخلی

ایجاد پل حرارتی در ساختمان چه دلایلی دارد؟

ایجاد نمودن پل حرارتی در ساختمان دلایل مختلفی دارد که طبق مقررات ملی ساختمان مهم ترین آن ها شامل موارد ذیل می شوند:

پل حرارتی
انواع پل حرارتی در ساختمان

1-وجود قطعه ها یا اجزایی که سبب هدر رفت انرژی و منتقل کردن حرارت به پوسته خارجی ساختمان به صورت وسیع یا موضعی می گردند. نظیر پروفیل هایی از جنس فولاد که در دیوار ها و سقف های ساختمانی به کار می روند.

2-متغیر بودن قطر موضعی مصالح ساختمانی؛ علی الخصوص عایق های حرارتی که در قسمت هایی از پوسته خارجی ساختمان موجب کاهش مقاومت حرارتی می شوند.

3-دوام نداشتن برخی از لایه های ساختمانی مانند عایق حرارتی در موضع اتصال پوسته خارجی به جداره های داخلی نظیر کف طبقه ها، تیغه های داخلی و ...

4-پل حرارتی در ساختمان باعث می گردد تا حرارت از پوسته بیرونی ساختمان به شدت  قابل انتقال باشد که این موضوع در برخی از ساختمان های مسکونی به بیش از 40 درصد می رسد.

مقاله مرتبط : سیستم گرمایش از کف چه مزیت هایی دارد؟

محاسبه انتقال حرارت از ورقه بیرونی ساختمان

بر طبق مبحث 19 مقررات ملی ساختمان 2  راهکار برای محاسبه هدر رفت انرژی ناشی از انتقال حرارت در نظر گرفته می شود که در مطلب ذیل خواهید خواند.

پل حرارتی
کلید مخصوص تنظیم دمای پل حرارتی در ساختمان

عایق کاری حرارتی کامل؛ بدون قطعی در اتصال دیوار

در چنین حالتی اگر قسمت های مختلف پوسته بیرونی ساختمان با ابعاد بیرونی محاسبه می شود که اگر مقدار آن کم باشد، از نظر مهندس ناظر ساختمان قابل چشم پوشی خواهد بود. ولی در زمان محاسبه مقدار قسمت های خارجی نسبت به اجزای داخلی ساختمان ملاک قرار گرفته باشد، لازم است تا ضریب منتقل کردن انرژی میان دیوار های متقاطع جدا کننده از نظر پل حرارتی 10 درصد افزایش داشته  باشد.

برای آگاهی بیشتر کلیک کنید : ممیزی انرژی در ساختمان یعنی چه؟

عایق کاری حرارتی منقطع در منطقه متصل برخی دیوارها

جهت سریع شدن کار و محاسبه ضرایب انتقال حرارت پل حرارتی، قسمت های مختلف پوسته بیرونی در مقدار های تعیین شده با جدول ضرب مختلف قابل تعیین است.

انواع مختلف پل حرارتی

پل حرارتی بر اساس قوانین مقررات ملی ساختمان به 2 دسته تقسیم می شود که این 2 دسته شامل پل حرارتی خطی و پل حرارتی 3 بعدی می شود.

نوع 3 بعدی

به این نوع پل حرارتی موضعی یا 3 بعدی می گویند که منتقل کردن حرارت به صورت نقطه ای انجام می شود. برای راحتی می توان مثال متصل شدن کف به 2 جداره متعامد پوسته بیرونی را نام برد.

بیشتر بخوانید : اصول ساخت و بازسازی 

پل حرارتی
محاسبه پل حرارتی در ساختمان

نوع خطی

این نوع پل حرارتی 2 بعدی بوده و انتقال حرارت را به صورت خطی انجام می دهد. برای مثال این مسئله می توان اتصال یک جداره بیرونی با عایق؛ از داخل به طبقات کف ساختمان نام برد.

از این که تا بدین جای مطلب همراه ما بودید سپاسگذاریم. با این که مطلب منتشر شده به صورت کامل نوشته شده اما جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مهندسان و کارشناسان ژوپین کمپانی در ارتباط باشید تا بهترین راهنمایی ها را دریافت کنید. شماره های 09155113522 و 09126664539 در تمامی ساعات شبانه روز پاسخگوی شما عزیزان خواهد بود.

بیشتر بخوانید :
منابع :