ممیزی انرژی ساختمان به مجموعه اقداماتی گفته می شود که چگونگی و شناسایی مقادیر انرژی را برای صرفه جویی تخمین می زند. در واقع ممیزی انرژی ساختمان، یک برنامه سیستمی از پیش تعیین شده برای مدیریت جامع مصرف بهینه انرژی است. این مسئله هم در ساختمان های نوساز و هم در ساختمان های در حال ساخت و بازسازی، لحاظ می شود.

ممیزی انرژی یکی از بهترین روش ها برای سازمان دهی و شناسایی فرصت ها چه از نظر مالی چه از نظر جانی را برآورد می کند.  یکی دیگر از ویژگی های ممیزی انرژی در ساختمان، پیشنهاد راه حل برای محدودیت های پولی و مذیقه های سازمانی است. در ادامه شرکت فنی و مهندسی ژوپین به شرح هدف، روش ها و مزیت های ممیزی انرژی می پردازد.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

ممیزی انرژی ساختمان
باید ها و نباید ها درباره ممیزی انرژی ساختمان

هدف از ممیزی انرژی ساختمان چیست؟

1-یکی از اصلی ترین اهداف ممیزی انرژی بررسی کل مصرف انرژی همراه با دیگر تجهیزات در یک سیستم مشخص است.

2-از دیگر هدف های ممیزی انرژی در ساختمان تعیین کردن مصارف انرژی در وسایل و تجهیزات صنعتی و سهمیه هر یک از آن ها می باشد.

3-هدف دیگر سنجش تلفات سیستم و بازده انرژی است.

4-تخمین زدن انجام کارهای مربوط به صرفه جویی انرژی و بازگشت هزینه های مربوطه برای هر یک از راه حل های پیشنهاد شده توسط مشاور.

5-از جمله اهداف دیگر ممیزی انرژی در ساختمان، تحقیق برای راه کارهای مدیریت انرژی می باشد که می توان به سیستم وارسی و سنجش انرژی برای اعمال نمودن فرآیندهای مربوطه مختلف اجرا کرد.

ممیزی انرژی ساختمان چند روش دارد؟

ممیزی انرژی ساختمان هم مانند دیگر همتایان خود دارای روش های مختلفی است که ژوپین کمپانی در ادامه این قسمت به شرح مختصری از هر یک از آن ها پرداخته است.

مقاله مرتبط: باید ها و نباید ها در سیستم گرمایش از کف

ممیزی انرژی ساختمان
انواع مختلف ممیزی انرژی

1-ممیزی انرژی پیمایشی

این نوع ممیزی انرژی که به انرژی ممیزی عبوری و سریع هم خوانده می شود، بازدید ضرب العجلی امکانات و تجهیزات است. در طی این نوع انرژی ممیزی تمامی نقطه های مورد نظر با تغییرات کوچک و ارزان، صرفه جویی خوبی در انرژی دارند و همین مسئله سبب می شود تا به آن ممیزی انرژی پیمایشی یا همان عبوری گفته شود. این پیشنهاد بیشتر برای اجرای عایق کاری ها در سیستم لوله کشی گرم و سرد، سیستم های تهویه هوا و ... ارائه می شود.

2-برآورد مخارج تاسیساتی

در این نوع ممیزی انرژی؛ تمامی هزینه های ساختمانی و تاسیساتی مورد نیاز از بابت انرژی؛ سنجیده می شود. تعیین پتانسیل آب و هوا، شناسایی الگو های انرژی و ... برای صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها بهر مند شوند. در تعیین و بررسی اینگونه عوامل باید فاکتورهایی مانند حساب و کتاب دقیق هزینه های مصرفی، دیماند پیک (می تواند کمک شایانی برای صرفه جویی هزینه ها نماید)، تعرفه زدایی الکتریکی و ... به خوبی سنجیده شود.

3-ممیزی انرژی به صورت استاندارد

ممیزی انرژی استاندارد علاوه  بر استفاده از 2 نوع دیگر ممیزی، برآورد هر یک از تجهیزات به میزان تقریبی در صرفه جویی و بهره وری انرژی را شامل می شود. در این نوع روش زمانی که برای برگشت هزینه های سرمایه گذاری صرف می شود، تعیین می گردد.

4-ممیزی انرژی تفصیلی یا جامع

ممیزی انرژی تفصیلی با این که هم هزینه های زیادی در بر دارد و هم زمان زیادی را می گیرد. اما از نظر کارایی به شدت دقیق می باشد. بهره گیری از این نوع انرژی ممیزی نیازمند دستگاه های پیشرفته و شبه سازه های رایانه ای  خواهد بود. هر یک از تغییرات بر روی تجهیزات و داده های مورد نیاز برای جمع آوری و ثبت مستقیم اندازه گیری ها را انرژی ممیزی تفصیلی می گویند. مهم ترین شاخصه این نوع ممیزی، استفاده بهینه و کامل از تجزیه و تحلیل های مهندسی و فرآیند های مختلف است.

ممیزی انرژی ساختمان
مدیریت بهینه انرژی در ساختمان

چهارچوب کلی ممیزی انرژی ساختمان چیست؟

به طور کلی اصول ممیزی انرژی ساختمان به منظور بازدید های فنی و شناخت پارامتر های موثر کلیدی بر مصرف بهینه انرژی می باشد. ضمن این که تفسیر قبض های آب، برق و گاز در فصل تابستان و زمستان نیز بر عهده ممیزی  انرژی ساختمان است.

یکی دیگر از گزینه هایی که در چهارچوب کلی انرژی قرار می گیرد، پتانسیل اقتصادی و فنی مصرف صرفه جویی انرژی در مکان های مسکونی و تجاری است. سنجش شاخص بار ساختمان، تدوین مصرف خط انرژی و ... از دیگر ویژگی های ممیزی انرژی هستند.

انرژی ممیزی در صنعت

بهینه کردن مصرف انرژی همراه با ارتقاء سطح کیفیت یک واحد صنعتی با توجه به شاخص میزان مصرف برای تولید محصولات، کاهش تلفات در آغاز کار، مدیریت کردن بار و انرژی، استفاده مجدد از جریان های جرمی هدر شده و بالا بردن حرارت، بالا بردن ظرفیت تجهیزات، ابزار آلات و ... با تغییر یا تجهیز را انرژی ممیزی در صنعت می گویند.

انرژی ممیزی در صنعت مفاهیم گوناگونی دارد که به مجموعه فعالیت های مختلف گفته می شود. وضعیت کمی و کیفی با توجه به روش های مرتبط ارتقاء یافته انرژی ممیزی در صنعت اطلاق می گردد. از مهم ترین ویژگی های انرژی ممیزی در صنعت، هدر رفت بسیار کم انرژی می باشد.

شاخص مصرف انرژی چیست؟

شاخص مصرف انرژی به این معنی است که هر صنعت خاص با پارامتر های مختلف سنجیده می شود که به آن شاخص مصرف انرزی گفته می شود. منظور از شاخص انرژی نشان دادن مقدار انرژی مصرف شده در آن واحد تولیدی به اِزای تولید است. اگر بخواهیم مثالی را یادآوری کنیم می توانیم به یک متر پارچه، یک تن فولاد یا آلومینیوم اشاره کنیم. این واحد ها نشان دهنده مصرف انرژی برای هر یک از این تولیدات است. این شاخص ها در داخل کشور چنین نامگذاری شده اند که حتی در کشور های خارجی و مجامع بین المللی شاخص مصرف انرژی متفاوت است.

ممیزی انرژی ساختمان
ممیزی انرژی ساختمان و بهینه شدن مصرف انرژی

مزیت های ممیزی انرژی

1-مشخص نمودن جریان های جرم و انرژی در تمامی واحد های مصرف کننده یا واحد های تولید کننده حامل انرژی

2- از دیگر مزیت های ممیزی انرژی، تعریف شدت پارامتر مصرف انرژی در واحد های صنعتی، جانبی، فرآیندی. این مقایسه نشان می دهد که نقاط ضعف تجهیزات و مقایسه زمانی پارامتر خوب و موثری را برای کنترل کردن سیستم در اختیار کارفرما قرار می دهد.

3- توزیع حامل های انرژی، راندمان سیستم انتقال، سنجش اثر بخشی تجهیزات تبادلی و وضعیت بازده کاری تجهیزات مصرف انرژی

4- تعیین کردن فرصت های صرفه جویی انرژی همراه با امکان سنجی اقتصادی و فنی؛ میزان بازدهی بالای هر طرح برای سایر شرایط فرایند و مشخص نمودن حجم پول سرمایه گذاری شده از مهم ترین ویژگی ها و نتایج ممیزی انرژی است. استفاده از داده های سنجیده شده یک مصرف انرژی، این اجازه را به کارفرما می دهد تا در زمان تصمیم گیری پروژه های مختلف دیگر، تصمیمات صرفه جویانه را اتخاذ نماید.

تا بدین جای مقاله با ممیزی انرژی ساختمان آشنا شده اید، اما اگر هر سوالی درباره ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون داخلی دارید با شماره های 09126664539 و 09155113522 در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید :
منابع :