پس از اجرای اسکلت سازه و بتن ریزی سقف، نوبت به عملیات تیغه چینی در پروژه های ساختمانی می رسد. اجرای تیغه چینی صحیح مطابق با پیوست ششم دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان باعث حفظ ایمنی اجزای غیر سازه ای در مواجهه با زلزله می شود. اما این تنها نکته قابل تأمل در تیغه چینی نمی باشد.

ما (شرکت فنی و مهندسی ژوپین) در این مقاله سعی داریم تا شما را با تأثیر تیغه چینی اصولی در کنترل میزان مصرف انرژی و نیز تأثیر آن در اجرای دقیق و جزئی سرامیک کف و کناف سقف آشنا کنیم.

تیغه چینی
اجرای صحیح تیغه چینی

بنابر این در این مقاله در سه بخش اصلی 1- اجرای اجزای غیر سازه ای مطابق پیوست ششم، 2-تأثیر دیوارها در کنترل انرژی، 3- تأثیر تیغه چینی اصولی در جزئیات نازک کاری در خدمت شما خواهیم بود.

اجرای اجزای غیر سازه ای مطابق پیوست ششم

دیوار غیر پیوسته به دیواری اطلاق می شود که به جز در کف ها با پیش بینی درز انقطاع از سازه باربر جانبی جدا شده و در سختی آن دخالت ندارد؛ و مزاحمتی برای رفتار سازه ایجاد نمی کند. فواصل جداسازی دیوارها از قاب باید توسط مصالح انعطاف پذیر مناسب از قبیل پلی استایرن پُر شوند.

تیغه چینی
وال پست قائم تیغه چینی

توصیه می شود برای جلوگیری از ترک خوردگی در نازک کاری از یک لایه شبکه الیاف یا مش فایبر گلس بر روی مواد تراکم پذیر استفاده شود. طول آزاد دیوار در پلن نباید بیش از ۴ متر و ارتفاع آزاد آن نباید از ۳/۵ متر بیشتر در نظر گرفته شود. در دیوار های با طول بیش از ۴ متر باید از وادار یا وال پست قائم به عنوان تکیه گاه جهت مهار خارج از صفحه دیوار و در دیوارهای با ارتفاع بیش از ۳/۵ متر باید با استفاده از وال پست افقی ارتفاع آزاد را کاهش داد.

فاصله جداسازی دیوار از ستون ها به اندازه 1% ارتفاع کف تا کف طبقه و فاصله جداسازی از سقف برابر با بیشترین در مقدار 25 میلی متر و حداکثر خیز دراز مدت تیر در اتصال دیوار ها توصیه می شود که به دلیل امکان بروز تنش های کششی در درون صفحه دیوار های متقاطع از بست های فلزی یا شاخک ارتجاعی استفاده شود.

تیغه چینی
محاسبات و اجرای صحیح دیوار

یا برای جداسازی دیوارها از یکدیگر در محل اتصال دو دیوار متقاطع از وادار استفاده گردد. دیوار های بلوکی با توجه به عملکرد دو طرفه آن ها در جهت افقی باید با استفاده از ابزار مناسب مسلح شوند. این مسئله در دیوارهای بلوکی اجرا شده با ملات می تواند با استفاده از میلگرد بستر خرپایی یا نرده بانی انجام شود.

تاثیر دیوارها در کنترل انرژی

بر خلاف آن چه در ذهن اکثر افراد نقش بسته؛ بیشترین اتلاف انرژی در ساختمان از بازشوها نمی باشد. بلکه از محل دیوار های جانبی است. %35 اتلاف انرژی در ساختمان از دیوار های جانبی است در حالیکه تنها %10 از اتلاف انرژی از محل پنجره می باشد. حال این اتلاف را می توان به دو عامل دسته بندی کرد. جنس بلوک و بند ملات.

جنس بلوک

میزان مقاومت حرارتی بلوکی که با آن دیوار چیده می شود بسیار در اتلاف انرژی موثر است. طبیعتاً بلوک های اتوکلاو به دلیل نوع و ساختار آن ها مقاومت حرارتی بسیار بالاتری از سایر انواع بلوک های سیمانی و سفالی دارند.

​​​​اجرای تیغه چینی
بلوکه اتوکلاو بهترین متریال تیغه چینی

بند ملات

یکی از پل های حرارتی بسیار مهم در پروژه های ساختمانی بند ملات بین رج های تیغه ها می باشد. اتلاف حرارتی که از محل بند ملات انجام می گیرد بسیار چشمگیر بوده و مصرف انرژی را تا حد ممکن بالا می برد. در حالیکه  اگر در محل اتصال بلوک ها از چسب استفاده شود این پل حرارتی به حداقل مقدار ممکن گاهی تا کمتر از 1 میلی متر کاهش می یابد. پس توصیه اکید می شود در تیغه چینی ها از بلوک اتو کلاو با اتصال چسب استفاده شود تا از پرت حرارت از محل دیوار ها تا حد امکان جلوگیری به عمل آید.

​​​​اجرای تیغه چینی
جلوگیری از اتلاف انرژی با ​​​​اجرای تیغه چینی اصولی

تأثیر تیغه چینی اصولی در جزئیات نازک کاری

گونیا بودن دیوار در کنار شاغول بودن (شاهول و شاقول) آن تأثیر چشمگیری در جزئیات نازک کاری مخصوصاً سرامیک کف و کناف سقف می گذارد. با توجه به این که افزایش ضخامت اندود گچ و خاک گچ به غیر از پرت مصالح مصرفی باعث پوک شدن سطح کاری و در نتیجه توکش کردن سطح می شود.

بهتر است تیغه از همان ابتدا نسبت به سطح افق و عمود بر آن گونیا و شاغول اجرا شود تا در زمان اجرای سرامیک کف، سرامیک ها سرکج یا باکس کناف سقف در زمان اجرا کج نشود. بنابر این استفاده از ابزار های کمکی مانند گونیا، شاغول، ریسمان و لیزر باعث افزایش کیفیت نازک کاری و جزئیات دقیق تر می شود.

اجرای تیغه چینی
گونیا بودن تیغه چینی با شاغول و تراز

تا بدین جای مطلب با نکته های مهم و دقیق تیغه چینی و اتلاف انرژی آشنا شده اید، حال وقت آن رسیده تا با مشورت گرفتن از مهندسان مجرب شرکت فنی و مهندسی ژوپین با شماره های 09155113522 و 09126664539، یک پروژه ساختمانی بی عیب و نقص را از مهندسان این شرکت، تحویل بگیرید.

بیشتر بخوانید :
منابع :