گل‌ها و گیاهان در دکوراسیون داخلی جایگاه خاصی دارند و جلوۀ ویژه و چشم‌نوازی به فضای خانه می‌بخشند. وقتی حرف از طراوت و سرزندگی در گوشه و کنار منزل به میان می‌آید؛ همواره گلدان‌های زیبا نقل محافل می‌شوند.

زمانی که شما از گیاهان آپارتمانی در زندگی خود استفاده می‌نمایید، استرس اضطراب و ... از شما دور می‌شود. از گذشته تا امروز علاقۀ انسان به گل و گیاه و طبیعت وجود دارد که از این دید با نگاهی به سبک ها و مدل خانه‌های قدیمی تا کنون به وضوح دیده می‌شود.

سبک‌ خانه‌های حیاط‌دار و حتی آپارتمان‌هایی با حیاط‌های سرسبز و زیبا نشانه از اهمیت و علاقۀ ما به طبیعت می باشد. امروزه، بیشتر ساختمان‌ها و خانه‌های مردم به شکل آپارتمان درآمده که این امر سبب شده در فضای خانه کمتر گل و گیاه دیده شود.

ولی با تمام این تفاسیر، گیاهانی موجود هستند که می‌توان از آن‌ها در آپارتمان‌ها و محیط‌های با فضای محدود بکار گرفت تا حال و هوای خانه را بسیار بهبود بخشد. در ادامه همراه شرکت فنی و مهندسی ژوپین باشید تا با مزایای وجود گیاه در خانه آشنا شوید.

تاثیرگیاهان آپارتمانی در هوای پاکیزه خانه

در زندگی شهری و مدرن، آلودگی هوا به خصوص در کلان شهرها زیاد شده است. کنترل آب و هوا و آلودگی بسیار دشوار شده و مضراتی برای سلامتی انسان‌ها در پِی دارد. یکی از ساده‌ترین و اثرگذارترین چیزهایی که در عین حال علاوه بر تأثیرگذاری بر هوای موجود در خانه،  بر زیبایی محیط خانه نیز تاثیر می‌گذارد.

استفاده از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی است.  بنابراین استفاده از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی منزل موجب کاهش گازهای مضر می‌شود و در پاکسازی هوا بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

آیا گیاهان آپارتمانی در محیط خانه باعث تنفس راحت‌تر می‌شود؟

گیاهان با فرایند فتوسنتز، دی‌اکسیدکربن را جذب و اکسیژن را آزاد می‌کنند. انسان‌ها برعکس گیاهان هنگام دَم، اکسیژن را تنفس نموده و در بازدم دی اکسیدکربن را آزاد می‌نمایند. در نتیجه گیاهان و انسان‌ها بهترین شریک برای یک دیگر محسوب می‌شوند.

تأثیر گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی خانه

یکی از جذاب‌ترین و لذت‌بخش‌ترین شیوه‌های استفاده از گل‌ها و گیاهان، به کارگیری آنها در چیدمان داخلی و خارجی خانه است. گیاهان می‌توانند رنگ‌های زنده و چشم‌گیری را به فضای خانه و یا محل کار اضافه کنند. تنوع رنگ در گیاهان آپارتمانی کم نبوده و انواع برگ‌ها وگل‌ها را شامل می‌شوند.

مقاله مرتبط : کلوزت روم یا واک این کلوزت چیست؟

گیاهان آپارتمانی دارای تنوع رنگی بسیار همراه انواع نژادها و مدل‌های متنوع باعث زیباتر شدن محیط داخل و خارج خانه می‌گردند. با قراردادن گیاهان در اطراف خانه مانند پله‌ها می‌توان تأثیر خوبی بر روی سبک دکوراسیون منزل گذاشت. همچنین با انتخاب درست نوع گلدان و گل می‌توان نمای متفاوتی را به دکوراسیون محل مورد نظر خود بدهید.

تأثیر گیاهان آپارتمانی در کاهش استرس

معمولا اکثر افراد برای غلبه بر استرس و به دست آوردن آرامش، اوقات خود را در پارک‌ها، فضاهای سبز و یا اطراف یک محیط طبیعی سپری می‌نمایند. اما لازم است بدانید استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی منزل هم می‌تواند این کار را انجام می‌دهد و هم این که کمک بسیاری به ایجاد احساسات مثبت درون افراد کند. این تفاوت در منزل بدون گیاه با منازل دارای گیاه به راحتی و به طور ملموس، قابل درک می‌باشد.

نکات مهم در زمینه گیاهان آپارتمانی که باید بدانید

مهم‌ترین نکته برای داشتن گیاهان آپارتمانی در خانه، دانستن اطلاعات کافی درباره نحوۀ مراقبت از آن‌ها است تا بتوانید گیاهانی سرزنده و شاداب داشته باشید. برخی گیاهان آپارتمانی نیاز به نگهداری خاص از نظر شرایط آب و هوا و خاک دارند که باید دقت کنید.

اگر اهل این میزان توجه و هزینه برای گیاهان آپارتمانی نیستید، می‌توانید از گیاهان دیگر استفاده نمایید. توصیه می‌کنیم با مشورت و تحقیق، گونه‌های گیاهی مناسب برای آپارتمان یا خانه خود را انتخاب کنید.

بعضی از گونه‌های گیاهان آپارتمانی روند چرخشی برای جذب کربن دی اکسید در روز و انتشار آن در شب دارند. به همین دلیل برای فضاهایی مانند اتاق خواب گزینه مناسبی نیستند. پس بهتر است قبل از خریداری در مورد این ویژگی گیاهان نیز تحقیق و پرس و جو کنید.

بیشتر بخوانید : پتینه چه نقشی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد؟

فواید مختلف استفاده از گیاهان آپارتمانی سبز در چیدمان

قرار دادن گل و گیاه سبز در فضای زندگی بسیار مفید است، چون هم باعث پاکسازی هوا می‌شود و هم اکسیژن تولید می‌کند. البته امروزه از گیاه سبز به خاطرجنبه‌های تزئینی و برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون هم استفاده می‌گردد که مزیت دیگری محسوب می‌شود.

گیاهان سبز شاخه‌ای، زیبایی خاص خودشان را دارند و برای کناره‌های خالی دیوار کارایی بیشتری دارند. شاخه‌های پیچ و خم خوردۀ کنار دیوار با تابش نور در زمان‌های مختلف روز و شب، نقش‌های جالبی روی دیوار بوجود می‌آورند.

برای کسانی که زمان و حوصله رسیدگی به گل‌ها را ندارند، کاکتوس‌های تیغ‌داربه دلیل نیاز کمتر به آب و گل‌های طبیعی خشک پیشنهاد می‌شود. البته تمام گیاهان سبز نیازمند توجه و رسیدگی هستند؛ اما نگهداری کاکتوس تیغ‌دار از تمام گیاهان آپارتمانی آسان‌تر است.

ایجاد فضای شاد یکی دیگر از تأثیرات گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی است. استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی موجب کاهش استرس و خستگی، ایجاد فضایی شاد و تغییرات مثبت در خلق و خوی افراد می‌گردد.

چند چیدمان گل‌های آپارتمانی در خانه 

1-باغچه گل آویزان در خانه

یک راه بسیار جذاب برای چیدمان گل در خانه، درست کردن باغچه‌های عمودی است. برای این کار می‌توانید بر روی یکی از دیوارهای منزل، فلاور باکس ‌نصب کنید و یا از مدل‌ گلدان‌های چند طبقه‌ آویزان استفاده نمایید.

2-ایجاد دیواری سبز به کمک گیاهان بالا رونده

شما می‌توانید با قفسه‌‌بندی درست که براساس سلیقه شما طراحی شده، دیواری فوق‌العاده زیبا در خانه ایجاد کنید. استفاده از گل‌های بالارونده مانند پتوس یا بیدبرگ ،اگر به درستی و اصولی انجام پذیرد، سبب می‌شود تا شما دیواری خارق‌العاده در منزل داشته باشید.

3. یک طبیعت جنگلی با گیاهان فراوان درست کنید.

چیدمان جنگلی بیشتر برای طرفداران سبک ماکسیمال مناسب است. استفاده از گیاهان با برگ‌های فراوان همراه تعداد بالای گلدان باعث می‌شود تا خود را در دل طبیعت احساس کنید که با کمی دستکاری رنگ و وسایل، فضایی فوق‌العاده مدرن و عالی را در خانه ایجاد نمایید.

4- چیدمان گل گرمسیری، سبک دیگری از طراحی

خواهان یک فضای گرم و جذاب هستید؟ می‌خواهید در عین زیبایی گرمای استوا را هم تجربه کنبد؟ توصیه می‌کنیم از انتخاب گل‌های گرمسیری برای این سلیقه غافل نشوید. گیاهانی با برگ‌های پهن با رنگ زرد و نارنجی می‌توانند بهترین گزینه برای ایجاد فضایی گرمسیری باشند.

5- تراریوم بهترین گزینه برای فضایی سبز و بی دغدغه

تراریوم از دیگر گزینه‌ها برای ایجاد فضای سبز در خانه است که نیاز به نگهداری و توجه کمی دارد، از این رو مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرد. در این روش گیاهان آپارتمانی مقاوم مانند ساکولنت‌ها درون تنگ یا شیشه‌های مختلف گذاشته می شوند که با ماسه و سنگ‌های رنگی تزئین می‌شوند.

دریافت مشاوره برای گیاهان آپارتمانی

تا بدین جای مطلب با چندی از روش‌های ایجاد فضای سبز با گیاهان آپارتمانی آشنا شده‌اید؛ اما برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و آگاهی بهتر توصیه می‌کنیم با طراحان شرکت مهندسی ژوپین (09155113522 و 09126664539) در ارتباط باشید تا علاوه بر راهنمایی‌های مؤثر بتوانید از فلاور باکس‌ها یا چیدمان مطابق با سلایق خود لذت ببرید.

بیشتر بخوانید :
منابع :