دکوراسیون داخلی منازل

دکوراسیون داخلی منازل باید توسط افراد مجرب صورت گیرد

دیگر دسته بندی ها
دکوراسیون داخلی منازل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل اقدسیه
طراحی دکوراسیون داخلی منزل اقدسیه

طراحی دکوراسیون داخلی منزل می تواند در زیبایی فضای خانه تاثیر به سزایی داشته باشد. حال تصور کنید اگر طراحی داخلی یک منزل قدیمی را به سبک مدرن انجام ...


دکوراسیون به معنای چیدمان؛ آراستن و مرتب کردن می باشد که در محل های مختلف از جمله مراکز تجاری و‌ مسکونی قابل انجام می باشد. البته در نظر اکثر افراد طراحی دکوراسیون داخلی منازل و اماکن مسکونی؛ بسیار ساده می باشد و هر فردی می تواند آن را به سلیقه خود انجام دهد. 

اما این موضوع؛ تنها نظریه ای غلط است؛ زیرا دکوراسیون داخلی منازل نیز بر اساس اصول خاص انجام می شود و دارای طراحی های منحصر به خود است که افراد می توانند با اطلاع از آن ها؛ خانه ای زیبا و پر انرژی داشته باشند. در این صورت علاقه به صرف زمان در داخل خانه نیز برای تمامی ساکنین آن بیشتر می شود و علاوه بر این مزیت های بسیاری نیز دارد.

در این مقاله ژوپین قصد دارد صفر تا صد طراحی دکوراسیون داخلی منازل تا ساخت و بازسازی مکان های مسکونی را به شما توضیح دهد و به شما کمک کند تا بتوانید با توجه به علایق، یک منزل ساده را به یک فضای دلنشین و عالی تبدیل کنید. اگر علاقه مند به ایجاد خانه ای زیبا و شیک و البته راحت و دلنشین هستید اما روش های انجام این امر را نمی دانید؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید. 

از ابتدای دکوراسیون داخلی منازل تا انتها

در زمانی که صحبت از دکوراسیون داخلی منزل و خانه مسکونی می شود؛ ابتدا هر فردی به طراحی چیدمان و انتخاب وسایل خانه و همچنین بخش های مختلف مانند فضای نشیمن؛ پذیرایی؛ اتاق ها؛ آشپزخانه؛ حمام و سرویس بهداشتی فکر خواهد کرد. این امر باعث می شود تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها؛ یک فضای عالی با بهترین کاربرد برای ساکنین ایجاد شود که این مسعله بستگی به رعایت قوانین و اصول های طراحی دکوراسیون داخلی منزل دارد.

مزیت های طراحی دکوراسیون داخلی منازل

طراحی دکوراسیون داخلی منازل همانطور که گفته شد چندان هم ساده و راحت نیست؛ اما با این وجود نیاز به استفاده از طراح حرفه ای در این زمینه ندارد و افراد خود می توانند با رعایت قواعد های لازمه؛ بهترین طراحی در دکوراسیون خانه خود را به کار برند. 

مزیت های بسیاری برای طراحی دکوراسیون داخلی اماکن مسکونی وجود دارد که این مزیت ها سبب می شود هر فردی؛ خصوصا خانم ها به آن فکر کنند و علاقه مند باشند تا این امر را روی خانه ی خود پیاده کنند. به عنوان مثال هدف اصلی این امر؛ زیباتر شدن و ایجاد یک فضای گرم و دل انگیز در خانه می باشد و علاوه بر رعایت تمامی این مساعل؛ بهره مندی درست از تمامی نقاط خانه بسیار حائز اهمیت خواهد بود. 

ضمن این که امروزه آپارتمان های بسیاری وجود دارند که فضای داخلی خانه های آن ها بسیار کوچک و دلگیر است؛ اما با یک دکوراسیون داخلی مرتب؛ می توان این فضا را تبدیل به محلی جادار و دلباز کرد که از تمامی نقاط آن افراد می توانند بهره مند شوند. همچنین انتخاب رنگ ها و وسایل استفاده شده در یک خانه می تواند جلوه آن را متفاوت کند و تاثیر بالایی بر حس شادابی افراد در آن خانه داشته باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل را از کجا شروع کنیم؟ 

در مرحله اول هر فردی برای خرید وسایل خانه و چیدمان منزل خود؛ به فروشگاه ها و مغازه های فروش مبلمان مراجعه می کند و قصد دارد تا ابتدا مبلمان محل زندگی خود را انتخاب کند. اما می توان گفت این امر بسیار غلط است؛ زیرا اگرچه شما برای خانه خود ابتدا نیاز به مبلمان راحتی برای نشیمن دارید؛ اما با خرید اولیه آن ها؛ دچار محدودیت در انتخاب دیگر وسایل خانه خواهید شد و این امر نه تنها وقت و انرژی شما را می گیرد؛ بلکه باعث هدر رفتن هزینه نیز می شود و محدودیت در انتخاب دیگر وسایل انگیزه را از شما خواهد گرفت.

از این رو برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل ابتدا تصور ذهنی از خانه خود را در سر ایجاد کنید و سپس بر اساس آن به این فکر کنید که در کنار مبلمان؛ چه نوع تلویزیون و میز تلویزیون؛ میز جلو مبلی؛ پرده؛ فرش و ... را قرار خواهید داد. ‌پس از تصور کردن آن ها بر اساس تصورات ذهنی خود اقدام به خرید نمایید تا همه چیز بر اساس ذهن گسترده شما همراه با برنامه ریزی دقیق پیش رود. 

همچنین توجه داشته باشید که تمامی این وسایل بر اساس ابعاد خانه و فضای دردسترس مورد انتخاب قرار گیرد. زیرا اگر مبلمانی بزرگتر از فضا و یا حتی کوچکتر از فضا را مورد انتخاب قرار دهید؛ باعث اختلال در چیدمان درست می شود و این اشتباه تا انتها ادامه پیدا می کند. شما می توانید در صورت نماندن تصویر ذهنی خانه در فکرتان؛ از کاغذ و قلم استفاده کنید و به طور ساده آن را روی کاغذ ترسیم کنید.‌حتی می توانید اندازه ها را با متر حساب کرده و در کاغذ قید کنید تا همه چیز با اصول منظم پیش رود. 

اصول خاص در چیدمان دکوراسیون داخلی منازل بر چه اساس می باشد؟

در طراحی دکوراسیون داخلی منازل همه موارد به خود صاحب خانه بستگی دارد. زیرا طراح اصلی خود شما هستید که می توانید ایده های جدید را خلق کرده و محلی متناسب با علایق و سلیقه های خود را ایجاد کنید. یکی از اصول خاصی که می توانید برای این امر به کار برید؛ روش حرفه ای است که شما می توانید بر اساس علاقه خود آن را در نظر گیرید و ابتدا نتیجه اصلی را مشخص نمایید.

به عنوان مثال برخی از افراد علاقه مند هستند تا دکوراسیون داخلی منزل خود را به صورت سنتی طراحی کنند؛ اما برخی از افراد می خواهند تا این دکوراسیون مدرن و لوکس باشد. این بستگی به نوع زندگی شما خواهد داشت. از این رو ابتدا باید از خود این سوال را بپرسید که دوست دارید چگونه زندگی کنید؟ رسمی یا سنتی؟ فضایی آرامش بخش و یا مدرن و لوکس؟ این موارد از جمله مواردی هستند که افراد در ترسیم نوع زندگی خود به کار می برند که پیش از خرید لوازم خانه می تواند کمک بسزایی به شما کند. 

در طراحی دکوراسیون داخلی اماکن منازل از چه ترفند هایی استفاده نماییم؟

برای بهتر شدن وضعیت طراحی دکوراسیون داخلی؛ ترفند های گوناگونی وجود دارد که با اجرای آن ها می توان یک خانه شیک در سریع ترین زمان و کمترین هزینه را ایجاد کرد. همچنین برخی از این ترفند ها مثبت ترین تغییرات را در دکوراسیون داخلی منازل ایفا می کنند که بسیار می تواند تاثیر گذار و همچنین راحت باشد. در ادامه مطلب به چند نمونه از این ترفند ها خواهیم پرداخت.

مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی منازل

یکی از فاکتور هایی که مهم ترین بخش در دکوراسیون داخلی به شمار می رود و در بالای مقاله نیز به آن اشاره کردیم؛ مبلمان مناسب در منزل می باشد.در واقع نقش مبلمان؛ رنگ آن؛ اندازه و تمامی موارد یک مبلمان سلطنتی و یا راحتی در شکل ظاهری خانه بیشترین اثر را دارد و عضو لاینفک دکوراسیون داخلی محسوب می شود. بنابراین توصیه می شود در انتخاب مبلمان منزل دقت فراوان به خرج دهید تا روکش؛ رنگ و نوع آن با دیگر وسایل خانه همخوانی داشته باشد.

استفاده از قاب عکس در دکوراسیون داخلی

یکی از مواردی که بیش از همه به چشم مهمانان یک منزل می آید و همچنین حس خوبی را حتی به ساکنین خانه منتقل می کند؛ تابلو ها و قاب عکس هایی است که در جای جای خانه نصب شده و نظر افراد را به خود جلب می‌کنند. از این رو شما می توانید بر اساس سبک چیدمان خانه و دکوراسیون آن؛ قاب عکس و یا تابلو های هنری را نصب نمایید که قطعا جذابیت آن خانه را دو چندان می کنند.

نور پردازی مناسب

یکی دیگر از عوامل مهمی که به عنوان ترفند جذاب کننده یک منزل و خانه به کار برده می شود؛ نورپردازی مناسب می باشد. در واقع شما می توانید با لامپ های مختلف و لوستر های زیبا؛ فضای منزل خود را بر اساس چیدمان و سبک آن ها زیبا کنید. البته در کنار این موضوع باید توجه داشته باشید که هر قسمت از خانه نیاز به چه اندازه نور دارد. همچنین می توان در منزل از از نور های تو کار برای پایین آوردن کنتراست نور استفاده نمود. 

پارتیش بندی در دکوراسیون داخلی منازل به چه معنا است؟ 

پارتیش بندی یکی از ترفند هایی است که اغلب در چیدمان دکوراسیون منازل با وسعت زیاد به کار می رود و بسیار کاربردی و مناسب می باشد. به عنوان مثال یک منزل با متراژ بالا زمانی زیبا خواهد شد که هر بخش آن پر شده از وسایل مورد نیاز باشد و بخشی در خانه خالی و بی روح نمانده باشد. از این رو افراد خانه را به بخش های مختلف توسط مبلمان و یا فرش ها تقسیم بندی می کنند و به آن پارتیش بندی در دکوراسیون داخلی اماکن مسکونی می گویند. 

رنگ آمیزی؛ یکی از مهم ترین عوامل تغییر دهنده در دکوراسیون داخلی منزل

یکی از مهم ترین عواملی که در دکوراسیون منزل وجود دارد و به عنوان یک ترفند کاربردی برای تغییر ظاهری آن محل انجام می شود رنگ آمیزی است. در واقع برخی از رنگ ها قابلیت بزرگ نشان دادن یک فضای کوچک را دارند و یا برخی از رنگ های ترکیب با طرح های مختلف می توانند جلوه زیبایی منزل را دو چندان کنند. از این رو در دکوراسیون داخلی یک منزل در کنار انتخاب تمامی وسایل مورد نیاز؛ می بایستی به نوع رنگ آمیزی نیز دقت داشته باشید تا بتوانید منزلی زیبا را طراحی کنید.

کف پوش در طراحی خانه

کف پوش خانه و منزل هر فردی؛ یکی دیگر از مهم ترین فاکتور هایی محسوب می شود که دارای اهمیت بالایی می باشد و افراد را جذب خود می کند. از این رو در این بخش از مقاله توضیحاتی درباره کفپوش خانه و هماهنگی آن با دکوراسیون داخلی را بیان خواهیم کرد. با ما همراه شوید. 

خانه هایی که به عنوان جایگاه همیشگی مهمان ها ساخته می شوند و دکوراسیون فضای نشیمن مهمان به صورت گرم و دلنشین قالب بر دیگر بخش های آن است؛ بهتر است از کف پوش های پارکتی چوب استفاده نمایند. همچنین خانه هایی که خواستار فضایی رسمی در دکوراسیون می باشند؛ سنگ و سرامیک برای آن ها مناسب تر می باشد و به گونه ای متناسب با فضای آن خانه به حساب می آیند.

تاثیر گل و کتاب در دکوراسیون منازل 

شما می توانید برای بهتر شدن فضای خانه و البته ایجاد فضایی لاکچری و زیبا؛ از کتابخانه در قسمتی از خانه استفاده نمایید و در آن علاوه بر کتاب؛ جام های زیبا و‌ دیگر دکوریجات قرار دهید تا جنبه ای جذاب و دیدنی داشته باشند. این امر باعث می شود تا حس بهتری نسبت به خانه خود داشته باشید.

گل های آپارتمانی نیز دیگر عواملی هستند که شما می توانید برای بهتر شدن فضای خانه خود و احساس سرزندگی از آن ها استفاده نمایید.اکثر افراد به گل و گیاه علاقه مند هستند که‌ با وجود قرار گیری در آپارتمان می توان از گل های آپارتمانی استفاده نمود. اگرچه گل به هر نوع سبک دکوراسیون می آید و می توان بدون اختلال آن ها را قرار داد؛ اما بهتر است برای انتخاب گلدان های آن ها؛ به نوع و رنگ خانه خود دقت کنید.

چند نوع سبک در طراحی دکوراسیون داخلی منازل وجود دارد؟ 

اگر می خواهید منزلی با اصول و مقررات خاص دکوراسیون داخلی را طراحی کنید تا از نظم و ترتیب در خانه بتوانید نهایت لذت را ببرید؛ ابتدا می بایستی سبک خانه خود را مشخص کنید. برای این امر لازم است تا پیش از انتخاب سبک مورد نظر؛ درباره تمامی آن ها اطلاعات کامل را به دست آورید؛ اینگونه می توانید با توجه به علایق و البته بودجه‌ و راحتی خود؛ بهترین طرح در خانه را پیاده کنید. در ادامه مطلب به توضیح سبک های مختلف در دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت. 

سبک دکوراسیون مدرن به چه صورت می باشد؟ 

یکی از سبک های پر طرفدار در طراحی دکوراسیون منزل؛ سبک مدرن می باشد که بی شک سلیقه عام مردم می باشد. در این سبک‌ مهم ترین ویژگی استفاده از رنگ های ساده و خط های صاف و منظم می باشد. خلوتی فضا و محلی آراسته بیشتر از وسایل شلوغ با سبک مدرن تطابق دارد. همچنین پیشنهاد می کنم در سبک مدرن دکوراسیون بیشتر از شیشه؛ استیل و رنگ های نقره ای استفاده نمایید و سعی کنید تا وسایل چیدمان شده به صورت صاف و صیقلی باشند که جلوه این نوع سبک را دو چندان می کنند. 

طراحی سبک دکوراسیون به صورت امروزی

شاید تصور کنید که دکوراسیون امروزی با دکوراسیون مدرن فرقی ندارد و هر دو آن ها به یک صورت می باشند. اگرچه کسانی که می خواهند سبک امروزی را در دکوراسیون منزل خود به کار برند باید اطلاع از سبک مدرن داشته باشند؛ اما جزئیات ریزی وجود دارد که این دو سبک را باهم متفاوت می سازد؛ از این رو شما برای انجام این سبک باید از این جزئیات اطلاع پیدا کنید.

مهم ترین تفاوت در سبک امروزی نسبت به سبک مدرن این است که سبک مدرن قدیمی تر محسوب می شود و طبق یک اصول خاص پیش می رود؛ اما در سبک امروزی اصول چندان خاصی وجود ندارد و مطابق با علایق امروزی افراد شکل می گیرد. به عنوان مثال خط های خمیده در سبک امروزی یکی از تحولاتی است که صورت می گیرد و به زیبا تر شدن این سبک کمک می کند. 

سبک دکوراسیون مینیمال چیست؟ 

آیا تا به حال نام سبک دکوراسیون مینیمال را شنیده اید؟ شاید از خود بپرسید این سبک دکوراسیون به چه صورت است و نکات درباره طراحی آن چه می باشد؟ سبک دکوراسیون مینیمال تقریبا شبیه به دکوراسیون مدرن می باشد؛ به گونه ای که مهم ترین نکات در این دکوراسیون ایجاد فضایی ساده و شیک می باشد. اکثر رنگ های سفید و خنثی در دکوراسیون مینیمال استفاده می شود و خلوت بودن فضا؛ مهم ترین اصل در آن محسوب می شود. 
دز دکوراسیون مینیمال تا حد امکان دکوریجات و وسایل اضافه را کاهش دهید و ظاهر فضا را به یک ظاهر آراسته و بسیار ساده تبدیل کنید.

سبک دکوراسیون روستیک یا روستایی

سبک دکوراسیون روستیک در واقع همان دکوراسیون به شکل خانه های روستایی می باشد که گرمی و حس خوب را به اعضای خانواده منتقل می کند. در این نوع دکوراسیون اغلب از وسایل هایی به ظاهر ساده و قدیمی استفاده می شود. به گونه ای که لوازم رنگ و رو رفته و کهنه در این نوع دکوراسیون جلوه آن را بیشتر می کند و به هدف اصلی یعنی طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک روستیک نزدیک تر خواهد کرد. 

سبک دکوراسیون داخلی منزل به صورت شیکر

در سبک دکوراسیون شیکر اغلب از رنگ های مات و خنثی استفاده می شود و وسایل خانه بیشتر به شکل چوب می باشند. هر فردی با کسب کمی اطلاعات درباره این سبک بی شک مجذوب آن می شود که البته طراحی به این نوع نیز کار چندان سختی نیست؛ کافی است تا در تمامی وسایل خانه را به رنگ های طوسی؛ خاکستری و بژ انتخاب کنید و بهترین طراحی در دکوراسیون منزل خود را داشته باشید. 

سبک دکوراسیون داخلی منازل ایرانی 

با توجه به اینکه در لوازم در نوع طراحی خانه های ایرانی اجسامی خاص و ویژه ایرانی ها قرار دارد؛ می توان یک سبک دکوراسیون داخلی را به آن اختصاص داد به عنوان سبک دکوراسیون ایرانی معرفی کرد. شاخص ترین ویژگی سبک دکوراسیون داخلی منازل ایرانی نیز ستون های بلند و ایوان های مرتفع می باشد که در نوع معماری به کار رفته می شود. برای تکمیل این معماری شما می توانید در دکوراسیون خانه از فرش های ایرانی و پرده های مطابق با آن ها استفاده نمایید‌. 

سبک های دکوراسیون کلاسیک در طراحی خانه

سبک دکوراسیون کلاسیک یکی از اصیل ترین سبک ها در طراحی خانه می باشد که مهم ترین ویژگی آن؛ نظم و ترتیب بسیار زیاد در آن است. در واقع سبک کلاسیک از یک اصول خاص پیروی می کند و چیدمان منظم قالب بر فضا می باشد. در این نوع سبک بیشتر رنگ های گرم مانند قهوه ای؛ زرشکی و کرم استفاده می شود که شما می توانید آن ها را در کنار وسایل چوبی ترکیب کنید و زیبایی فضا را دو چندان نمایید. 

همچنین مجسمه و دکوریجاتی از این قبیل مانند آباژور های سرامیکی و ... از جمله تزئیناتی هستند که می توانید در نمای خانه به کار برید و برای نظم بیشتر آن ها؛ به صورت تقارن آن ها را قرار دهید. لوازم کلاسیک در اتاق خواب های یک خانه با دکوراسیون کلاسیک نیز می تواند طراحی شما را تکمیل کند. 

طراحی و معماری داخلی منازل

در انتهای مقاله توضیحی کوتاه درباره طراحی معماری داخلی منازل را نیز بیان خواهیم کرد. در طراحی معماری داخلی منازل اصول خاصی وجود دارد که همانند باید توسط معمار حرفه ای انجام گیرد. البته در اکثر اوقات برای بازسازی یک منزل و طراحی آن سعی دارند تا از روش دکوراسیون داخلی کمک گیرند. اما در صورت نیاز به سراغ معماری داخلی منزل خواهند رفت. 

با توجه به اینکه معماری داخلی اهمیت بالایی دارد؛ اخیرا آن را به عنوان معماری پایدار نیز معرفی می کنند و در دسته این نوع معماری ها قرار گرفته است. در واقع معماری داخلی؛ توصیف درونی یک ساختمان را بر عهده دارد که از گذشته تا کنون نیز تحولات بسیار در آن صورت گرفته و اکنون با انواعی گسترده؛ در خانه های مسکونی پیاده می شود. یک طراح حرفه ای معماری داخلی با نقشه و اصول خاص به این کار را ترسیم می کند و فضای داخلی خانه را با توجه به نیاز های انسانی افراد و ساکنین یک خانه طراحی و دست انجام آن می زند.