متن

 

سبک مینی‌مال

معرفی و بررسی سبک مینی‌مال

طراحی سبک مینی‌مال، خیلی لوکس، پر زرق و برق و متداول نیست؛ اما در بسیاری از رشته‌ها و زمینه‌های مختلف مخصوصا در زمینه‌های هنری نفوذ کرده است. هر چیزی که به رابط کاربری (User Interface) ارتباط داشته باشد، از طراحی سخت افزار، ماشین، فیلم‌ها، بازی‌ها، طراحی وب سایت گرفته تا طراحی بصری (Visual) و موارد دیگر تحت تاثیر مینی‌مالیسم قرار گرفته‌اند.

دلیل اصلی این‌که چرا مینی‌مالیسم در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف نفوذ کرده هنوز معلوم نیست؛ اما خیلی‌ها آن را نفوذ هنر پاپیولار ( هنر توده ) یا (pop art) می‌نامند. زیرا مینی‌مالیسم بیشتر شبیه یک اصل است تا یک شیوه بصری. تا زمانی که یک اصل باشد همه زمینه‌ها حتی طراحان معماری نمای ساختمان و طراحان صنعتی هم می‌توانند از آن استفاده و آن را توسعه دهند.کاری که در حال حاضر طراحان وب و طراحان بصری ( visual ) درحال انجام آن هستند. بنابراین تأثیر مینی‌مالیسم در همه رشته‌ها و زمینه‌ها زیاد و پراهمیت است. همانطورکه گفته شد مینی‌مالیسم پرزرق و برق نیست؛ اما با نفوذ و گسترده است. در ادامه با تاریخ این سبک آشنا می‌شوید.

 

تاریخ سبک دکوراسیون مینی‌مالیسم یا ساده‌گرایی:

مینی‌مالیسم (Minimalism)  یک مکتب هنری است. این مکتب مانند مالویچ  با اثر "سفید روی سفید" تجربیات هنرمندان روسیه در دهه 1950 و 1960 و هنرمندان اروپا و آمریکا مانند مجموعه تابلوهای تماما سفید رابرت راشنبرگ جوان و کارهای تک رنگ ایوکلین و سری آکروم پیرو مانتزونی اثرگذار بود.

علاوه براین مینی‌مالیسم، به نوعی بر کارهای مینا کاری‌ها روی مس ( هنری است که سابقه پنج هزار ساله دارد و از صنایع چوب محسوب می شود) رابرت ریمن و آثار اگنس مارتین که ترکیب شیارهای نامحسوس روی زمینه تک‌رنگ بود، نیز تاثیر گذاشت.

 

اصطلاح مینی‌مال به چه معنی است؟

اصطلاح مینی‌مال درلغت به معنای حداقل است. مینی‌مالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است. به همین منظور مینی‌مالیست‌ها به ساده بودن و ساده‌گرایی شهرت دارند. در هنر نیز مینی‌مالیسم یک سبک بوده و هنرمند طرح یا اثر خود را با ساده‌ترین و حداقلی‌ترین ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند. پس می‌توان گفت ساده‌گرایی همان مینی‌مالیسم بوده و در صنعت دکوراسیون نیز به ساده‌ترکردن فضا و محیط همچنین استفاده حداقلی از لوازم در هر بخش سبک مینی‌مال گفته می‌شود. 

 

 

نقطۀ آغاز سبک مینی‌مال در معماری:

در ژاپن آغاز معماری مینی‌مالیستی در دهه 1980 میلادی صورت گرفت. هنگامی که شهرها با گسترش و رشد سریع جمعیت مواجه شدند، مشکلاتی از جمله ترافیک، تبلیغات، سازه‌ها و ساختمان ناهنجار و ... در زندگی روزمره به‌وجود آمد. همچنین شهرهای این کشور پی در پی با حوادث ناهنجاری از جمله تخریب سازه‌ها ناشی از جنگ جهانی دوم، زمین‌لرزه‌ (زلزله) و آتش‌سوزی مواجه شد که در واقع این سبک یک راه حل ساده برای مشکلات حاکم بر آن دوران شهرهای این کشورمحسوب می‌شد.

مینی‌مالیسم که بسیار تحت‌تأثیر فرهنگ و فلسفه ژاپنی است، یک جنبش هنری (سبک) غربی است که پس از جنگ جهانی دوم ظهور یافت. این سبک از آن زمان تاکنون یک انتخاب زیبایی‌شناختی ماندگار باقی مانده است و همچنان در هنر و طراحی معاصر به عنوان یکی از سبک‌های امروزی جایگاه خاصی دارد. این جایگاه به گونه‌ای است که مهندس و طراح معمار لودویگ مایس ون در روهه (Ludwig Mies van der rohe) به عنوان یکی از پایه‌گذاران این سبک شناخته می‌شود.

 

سبک زندگی یک فرد مینی‌مالیسم چگونه است؟

در واقع این سبک همچون سبک بوهمین (Bohemianism) ریشه در طرز تفکر و یک نوع سبک زندگی خاص محسوب می‌شود. اشخاص طرفدار مینی‌مالیسم عمدتا بر این اصل باور دارند که اجناس و لوازم غیرضروری و اضافی موجب پرتی حواس در زندگی می‌شود و به همین منظور سعی دارند تا تنها لوازمی که به راستی در زندگی مورد نیاز است را بیشتر در دسترس‌شان قرار دهد. این افراد از داشتن اموال و اجناس اضافی در زندگی خود پرهیز می‌نمایند تا بتواند هر چه بیشتر بر روی مورد مهم ضروری و حائز اهمیت زندگی خود تمرکز نمایند و در نتیجه پیروی از سبک مینی‌مالیست در تمام جنبه‌های زندگی باعث پیشرفت خواهد شد. البته این سبک زندگی برای هر شخص متفاوت است؛ زیرا روحیه و اولویت‌های زندگی افراد یکسان نیست.

باید بدانید سادگی سبک مینی‌مال به معنی اجرای آسان آن در طراحی داخلی منزلتان نیست و برای پیاده کردن صحیح و اصولی این نوع دکوراسیون باید با ویژگی‌های اصلی آن آشنا باشید. هیچ فرمول خاصی برای مینی‌مال‌کردن یک طرح وجود ندارد؛ اما برخی ویژگی‌های رایج که بنا به عقیدۀ هنرمندان مربوط به آثار مینی‌مال است؛ عبارتند از:

• اثری است که به عناصر پایه تنزل می‌یابد.

• اثری ساده است که با کاربر تعامل خوبی برقرار می‌کند.

• اثری است که در آن از فضاهای خالی بسیار استفاده می‌شود.

• از تعداد رنگ‌های کمتری استفاده می‌شود و برای به کار بردن هر رنگ دلیل و ضرورتی وجود دارد.

• تنها از یک یا دو طرح از حروف بهره می‌برد.

• محتوای آن مفهوم و نه چندان پیچیده است.

 

 

بررسی برخی نکات در مینی‌مال:

همانند دکوراسیون ژاپنی، مبلمان و دکوریجاتی که تنها جنبه تزئینی و تجملی دارند، در این سبک هیچ جایی ندارند. این لوازم را تنها باید  براساس نیاز و کارایی انتخاب نمود.

فضاهای خالی یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون مینی‌مال است.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم دیگر سبک مینی‌مال در دکوراسیون داخلی، کاربرد فراوان شکل‌های هندسی ساده، مانند مربع، مستطیل، خط‌های اضافه، صاف و مستقیم در طراحی مبلمان و وسایل است.

همچنین انتخاب رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم، خاکستری و بژ به عنوان رنگ غالب و ثانویه از دیگر ویژگی‌های مهم سبک مینی‌مال در طراحی داخلی به شمار می‌رود.

در خانه‌های مینی‌مال، باید نورخورشید به فراوانی وجود داشته باشد. برای این کار، طراحان داخلی ازپنجره‌های بزرگ و پرده‌های نازک استفاده می‌کنند.

استفاده از بافتِ عناصر طبیعی مانند چوب، سنگ، فلز و پارچه در این سبک بسیار کاربرد دارد تا به آن جلوه‌ای زیبا و جذاب ببخشد. آخرین ویژگی مهمی که در طراحی داخلی مینی‌مال می‌توانیم خدمت شما عزیزان معرفی کنیم، کاربرد فراوان سطوح صاف و مسطح در آن است. طبق این ویژگی بهتر است از دستگیره‌های توکار در کابینت‌های آشپزخانه، چراغ‌های سقفی توکار و کمد دیواری‌های ریلی استفاده کنید.

 

 

طراحان مینی‌مالیست تاثیرگذار:

اشخاص زیادی هستند که طراحی مینی‌مال انجام می‌دهند؛ اما در مینی‌مالیسم هم مانند هر حرکت یا تغییر دیگر، افرادی وجود دارد که به عنوان عضو اصلی در نظرگرفته می‌شوند که از بقیه با نفوذتر و تاثیرگذارتر هستند. در طراحی مینی‌مال هم دو طراح با نام‌های باکمینیستر فولر (Buckminster Fuller) و دایتر رمز(Dieter Rams) به عنوان عنصرهای اصلی مشهور مینی‌مالیست تاثیرگذار بوده‌اند. همچنین "فولر" یک طراح آمریکایی که به دلیل طراحی نماد گنبدی شکل هندسی خود مشهور است. طرحی که تا به امروزه جزو نمادهای مدرن در نظر گرفته شده است. "دایتر رمز" نیز یکی از طراحان صنعتی آلمانی است که در سال 1932 متولد شده و طراح شرکت Braun  بود.

شرکتی که در آن طراحی‌های جدیدی همانند ضبط صوت، رادیوها، ماشین‌حساب‌ها و لوازم مصرفی دیگر طراحی و ساخته می‌شود. معماری مینی‌مالیستی در آخر دهۀ 1980 در لندن و نیویورک جریان پیدا کرد. در این دوره، طراحان با استفاده از وسایل سفیدرنگ، نورپردازی سفید، فضاهای بزرگ با حداقل استفاده از اشیاء به دنبال دستیابی به سادگی مطلق بودند. ایدۀ اصلی طراحی مینی‌‌مال، رسیدن به کیفیت‌های بنیادی و سادگی است. مینی‌مالیسم، ساده‌سازی فضاهای زندگی و آشکارسازی ویژگی ساختمان‌ها است.

 

عکاسی مینی‌مالیسم چیست ؟

سبک مینی‌مال در عکاسی کمتر در چشم بوده است. سبک مینی‌مال دراین شیوه از هنر، بهره‌گیری از تصاویری آرام و با تمرکز بالا است که دارای فریم‌بندی ساده، ترکیب‌بندی گوناگون و با جزییات و عناصری کم تشکیل شده است.

اجزای اصلی در عکاسی مینی‌مال:

سادگی در تصویر

تکراری بودن عناصر عکاسی

استفاده از اشکال هندسی

کاهش اشیاء در تصویر

 

 

معرفی سبک‌های نقاشی مینی‌مالیسم:

سبک رئالیسم (The style of realism): رئالیسم یا واقعیت‌گرایی تفکری مبنی بر وجود هستی در وسایل و پدیده‌های مستقل از ادراک و حواس بشر است. رئالیسم اجتماعی که به گفتگو از مسایل اجتماعی و سیاسی می‌پردازد، مهم‌ترین شاخۀ رئالیسم قرن نوزدهم است. نماینده اصلی رئالیسم، گوستاو کوربه، نقاش بزرگ فرانسوی و ایلیارپین، نقاش روسی است.

سبک کوبیسم (Cubism style): سبکی از هدف‌های عمدۀ کوبیسم این بود که واقعیت ملموس هر چیز را بدون توسل به تدابیر چشم و فریب ظاهر نماید. سبک امپرسیونیسم (Impressionism style) عنوانی بود که با تمسخر به ضروری‌ترین مظهر هنری قرن نوزدهم و اولین حرکت جدید هنری داده شد.

سبک فوتوریسم (Futurism style): فوتوریسم، یک رویکرد هنری بود که اندکی قبل از جنگ جهانی اول به وسیله برخی از نقاشان ایتالیایی پایه‌گذاری شد این نقاشان به مخالفت با سنت‌گرایی رایج زمان خود برخاسته بودند و می‌خواستند با کنار گذاشتن فرم قراردادی و با تاکید بر سرعت، شتاب و خشونت حرکت و جنبش را به تصویر بکشند.