متن

تغییر پوشش دیوار یکی از محبوب‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای تغییر دکوراسیون خانه است. دیوارها تأثیر زیادی در بزرگ و کوچک به نظر رسیدن دیوار دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند فضای اتاق را روشن یا تاریک جلوه دهند. انتخاب رنگ یا طرح مناسب برای پوشش دیوار، می‌تواند تأثیرگذاری دکوراسیون شما را دوچندان کند.

اما سؤال اینجا است که برای تغییر دیوارها، از کاغذ دیواری استفاده کنیم یا رنگ؟ هرکدام از این موارد مزایا و معایب خود را دارند. هرکدام انتخاب‌‌هایی را پیش روی شما قرار می‌دهند که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها بپردازیم.

دیوارها را کاغذ دیواری کنیم یا رنگ؟

رنگ و کاغذ دیواری هرکدام مزایا و معایبی دارند که نمی‌توان به راحتی از آنها گذشت. شما باید با بررسی هرکدام از آنها تصمیم بگیرید که کدام یک از آن‌ها برایتان مناسب است. این نکات به شما کمک می‌کند که اطلاعات بیشتری بدست بیاورید و تصمیم نهایی را بگیرید و طراح دکوراسیون منزل خود باشید.

اولین دلیل که کاغذ دیواری را نسبت به رنگ برتری می‌دهد، این است که کاغذ دیواری دارای طرح و رنگ متنوع و زیبا است. رنگ‌ها ظاهری ساده دارند. فقط می‌توانید به وسیله یک رنگ مکمل آنها را از سادگی دربیاورید. اما کاغذ دیواری‌ها برخلاف رنگ روغن، از تنوع رنگ بسیار زیادی چون رنگ سفید، خامه‌ای تا آبی فیروزه‌ای برخوردارند. همچنین دارای طرح‌های کلاسیک، اسپرت، مدرن پتینه و سه بعدی و ... می‌باشد. 

برای کسانی که می‌خواهند خانۀ کوچک‌شان را بزرگ‌تر نشان دهند؛ رنگ بهترین گزینه است؛ زیرا خانه‌های کوچک با کاغذ دیواری‌های طرح‌دار کوچک‌تر به نظر می‌رسند. پس بهتر است منزلتان را رنگ کنید آن هم یک رنگ روشن. برای خانه هایی با نورگیری ضعیف نیز رنگ گزینۀ خوبی است؛ چرا که رنگ‌ها به دلیل لعاب و سطح براق خود نور را بهتر از کاغذ دیواری‌ها که به ذاته؛ جاذب نور هستند؛ منعکس می‌کنند و در نتیجه باعث روشن‌تر شدن فضای داخلی می‌شوند.

دلیل استفاده از رنگ به جای کاغذ دیواری

استفاده از رنگ در خانه‌هایی با فضای کوچک به دو دلیل است؛ اول همان نکته‌ای که در پاراگراف قبل توضیح داده شد که رنگ‌ها باعث روشن‌تر شدن فضا و در نتیجه بزرگ‌تر جلوه کردن آن می‌شوند. دوم آن که رنگ‌ها چون طرح و نقش خاصی ندارند و خیلی ساده هستند برای پوشش دیوار خانه‌های کوچک مناسب‌تر هستند. 

خب کاملا مشخص است که کاغذ دیواری به نسبت رنگ سریع‌تر اجرا می‌شود و به نسبت شما هم سریع‌تر می‌توانید از فضای خانه‌تان استفاده کنید، این بزرگ‌ترین عیب رنگ و بزرگ‌ترین مزیت کاغذ دیواری است. ویژگی‌ای که هم در رنگ و هم در کاغذ دیواری مشترک است، قابلیت شست و شوی آن‌ها است. اگر نگران این موضوع هستید، باید بگویم این روزها حتی می‌توانید کاغذ دیواری‌هایی پیدا کنید که قابلیت شست و شو دارند و همین مسأله می‌تواند انتخاب بین این دو متریال را برای شما آسان‌تر کند.

انتخاب رنگ و کاغذ دیواری در فضای منزل

کاغذدیواری به دلیل بافت غنی‌تر، جذب نور بیشتر و طرح‌هایی که دارد می‌تواند در فضاهای کوچک حس خفگی ایجاد کند و فضا را کوچک‌تر از آنچه هست نشان دهد. اما با انتخاب مناسب کاغذ دیواری می‌توانید جلوه‌ای متفاوت و حس و حالی منحصربه فرد در خانه خود  ایجاد کنید. تنوع طرح و رنگ در کاغذ دیواری‌ها آن‌قدر زیاد است که به راحتی می‌توانید از میان آن‌ها بهترین را برای خانه‌تان انتخاب کنید.

کاغذ دیواری‌ها می‌توانند تبدیل به نقطه‌ای کانونی در خانه شما شوند و هر دیوار شما را در کمترین زمان ممکن به آن چیزی که می‌خواهید تبدیل کنند و به هر اتاق و هر فضای داخلی شخصیتی جدا ببخشند. مزیت دیگری که طرح‌های روی کاغذ دیواری دارند؛ این است که به شما اجازه می‌دهد تجربه‌ای از دکوراسیونی لوکس با بافت‌هایی گرم و جذاب داشته باشید. ترکیب جالب از بافت‌های مختلف در دکوراسیون منزل به زیبایی آن کمک می‌کند.

عمر رنگ بیشتر است یا کاغذ دیواری؟

مزیت دیگر کاغذ دیواری عمر و دوام بیشترکاغذدیواری نسبت به رنگ است. هنگامی که شما یک کاغذ دیواری با کیفیت خوب را برای منزل خود استفاده می‌کنید، سال‌های متمادی در خانۀ شما ماندگار خواهد بود. اما رنگ پس از گذشت زمان، تقریبا ۱ یا ۲ درجه تغییر رنگ داده و ظاهر نه‌چندان زیبایی به خود می‌گیرد. 

از مزیت‌های دیگر کاغذ دیواری خاصیت بی‌بو بودن کاغذ دیواری و همچنین عدم ریخت و پاش است. بعد از رنگ‌کردن منزل با رنگ روغن تا مدت‌ها بویی آزاردهنده در منزل حس می‌شود که برای سلامتی نیز مضر است. این درحالی‌است که کاغذ دیواری مناسب و استاندارد هیچ گونه بویی ندارد.

جابه‌جایی وسایل در کاغذ دیواری و رنگ

برای رنگ زدن نیاز است که فرش‌ها و مبل‌ها را جمع کنید و روی آنها نایلون بکشید تا رنگ و گرد و خاک باعث کثیفی مبل و فرش نشود. برای نصب کاغذ دیواری کافی است که فرش‌ها را به فاصله یک متر از دیوار تا کرده و بعد از انجام کار با کشیدن یک دستمال روی سطح زمین می‌توانید وسایل را به جای اول برگردانید و مشکل جابه‌جایی وسایل را هم نخواهید داشت.

این که دیوار شما چه ویژگی‌هایی داشته باشد، بسیار مهم است. یک دیوار صاف و بدون ترک و ناهمواری می‌تواند هم با رنگ و هم با کاغذ دیواری پوشانده شود. اگر دیوار شما دارای ناهمواری باشد، لزوماً باید با سمباده سطح آن را صاف کنید. در صورت وجود ترک، کاغذ دیواری می‌تواند ترک‌ها را بپوشاند. در حالی‌که اگر بخواهید دیوار را رنگ کنید، باید حتماً ترک‌های دیوار را پرکرده و بعد از سمباده کشیدن فرآیند رنگ‌آمیزی را شروع کنید.

هزینۀ رنگ و کاغذ دیواری

میزانی که شما قصد دارید برای تغییر ظاهر دیوارهای خود هزینه کنید، می‌تواند انتخاب‌های شما را تعیین کند. هم رنگ‌ها و هم کاغذ دیواری‌ها طیف گسترده‌ای از قیمت‌ها را دربرمی‌گیرند که باعث می‌شود نتوان به طور قطع در مورد قیمت تمام شده آن‌ها نظر داد. اما به طور معمول رنگ‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به کاغذ دیواری دارند. 

هر چند مهم است که شما چه مساحتی را نیاز دارید که بپوشانید. اگر کل یا بخشی از دیوارهای اتاق ‌خواب‌ها و اتاق نشیمن را در نظر بگیریم، احتمالاً استفاده از کاغذ دیواری می‌تواند هزینه بیشتری برای شما در بردارد. در حالی‌که اگر شما مساحت کوچک‌تری مانند تنها یک دیوار را بخواهید پوشش دهید، حتی ممکن است که خرید کاغذ دیواری ارزان‌تر باشد. چرا که احتمالاً شما مجبور به خرید یک سطل بزرگ رنگ هستید که از همۀ آن استفاده نمی‌کنید. 

در مورد هزینۀ اجرا نیز قطعاً رنگ، نسبت به کاغذ دیواری مقرون به صرفه‌تر است. چرا که خود شما نیز می‌توانید به سادگی با یک قلم‌ مو یا غلتک رنگ‌آمیزی را انجام بدهید. با وجود همۀ مزیت‌های کاغذ دیواری باید بدانیم که بعد از کندن آن آسیب زیادی به دیوارها وارد می‌شود.

اگر زمانی دیگر نخواهیم از کاغذ دیواری استفاده کنیم، هزینۀ ترمیم دیوار برای انجام رنگ‌آمیزی بیشتر خواهد شد. در حالی‌که رنگ‌آمیزی هیچ آسیب خاصی به دیوارها وارد نخواهد کرد. اگر باز هم نمی‌توانید بین رنگ و کاغذ دیواری یکی را انتخاب کنید، بهترین گزینه برای شما این است که از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری برای دیوارهای منزل‌تان استفاده کنید.

البته توصیه می‌کنیم با مهندسان شرکت ژوپین (شرکت تخصصی طراحی و اجرای پروژه های عمرانی و دکوراسیون داخلی) در ارتباط باشید تا علاوه بر مشاوره رایگان بتوانید با بهترین قیمت، خانه خود را رنگ یا کاغذ دیواری کنید. بیش از 7 سال سابقۀ شرکت ژوپین به کمک شما خواهد آمد.