متن

 

رنگ‌های ترند سال ۲۰۲۱

معرفی و بررسی چگونگی انتخاب و تآثیر رنگ سال بر مد، فشن و دکوراسیون داخلی

هر ساله رنگ سال را براساس اتفاقات پیرامون انتخاب می‌کنند. سال ۲۰۲۰ سالی بسیار پراز استرس به دلیل اتفاقات ناگوار برای مردم جهان بوده است؛ به‌ویژه وجود بیماری ناشناخته‌ای که همه را درگیرکرده است. در این شرایط، مردم به دنبال یک خبر خوش و یک اتفاق خوب هستند تا این همه نگرانی را از خود دورکنند. قطعا رنگ سال ۲۰۲۱ باید یک رنگ شاد باشد تا حال روحی و روانی مردم تغییر کرده و همه سرزنده و خوشحال باشند. 

هرسال رنگ جدیدی از سوی کمپانی پنتون به عنوان رنگ سال استفاده می‌شود. این کمپانی از سال ۱۹۶۲ تاسیس شد و در سال ۲۰۰۰ اولین پیشنهاد را برای رنگ سال داد که مورد استقبال طراحان زیادی قرار گرفت. رنگ سال در زمینه‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به عنوان مثال می‌توان به طراحی داخلی، دکوراسیون، فشن و ....رنگ سال برای برخی از افراد جامعه یک امر مهم شمرده می‌شود؛ ولی برخی به انتخاب رنگ سال توجهی ندارند و با توجه به سلیقۀ خود خرید می‌کنند.

 

معرفی شرکت پنتون:

شرکت رنگ پنتون (Pantone) در شهر کارلستات نیوجرسی آمریکا قرار دارد و به ‌مرور زمان با توجه به برندسازی قوی این شرکت در این زمینه، حتی بسیاری از بزرگان دنیای مد و فشن نیز مجبور به تابعیت از آن هستند؛ چراکه عموم مردم تمایل به استفاده از رنگ انتخابی این شرکت را دارند.

 

گمانه‌زنی‌های شرکت‌های مد، رنگ و طراحی برای رنگ سال ۲۰۲۱:

طبق گفته‌های شرکت پیش‌بینی ترندهای آینده (Trend Forecasting Service WGSN) رنگ سال ۲۰۲۱ در زمینه‌های فشن، طراحی داخلی و تکنولوژی آبی آسمانی خواهد بود. این رنگ که انرژی مثبتی را منتقل می‌کند، در عین غیررسمی بودن یک رنگ مد روز است.
شرکت WGSN با بررسی پیشرفت صنایع مختلف و وضعیت اجتماعی _ اقتصادی موجود رنگ سال را پیش‌بینی می‌کند. این شرکت معتقد است، فضای سیاسی و دیدن تصاویر خبری بسیار افراد را به سمت یک رنگ خاص سوق می‌دهد که در این مورد همان آبی آسمانی است.
یکی دیگر از دلایل این گمانه‌زنی، این است که طراحان لباس از این رنگ در جشنواره‌های مد و فشن، به‌ وفور استفاده کرده‌اند.
و اما دلیل آخر؛ استفاده روزافزون از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر است که رنگ لوگو هر دوی این شبکه‌های اجتماعی آبی آسمانی است.

نحوۀ انتخاب رنگ سال توسط موسسه پنتون، یک پروسه دقیق و نیازمند بررسی بازار روز جهانی است. همه‌ ساله، با نزدیک شدن به سال جدید، متخصصین رنگ‌شناسی در این مؤسسه تمام اتفاقات، حوادث و محصولات دنیا را بررسی می‌کنند و به دنبال رنگی می‌گردند که بتواند تأثیر چشمگیر بر جهان بگذارد.

این بررسی‌ها می‌تواند شامل صنعت‌ سرگرمی‌های مختلف و تولیدات فیلم، هنر و هنرمندهای مختلف، صنعت مد و پوشاک، تمام شاخه‌های طراحی، حتی مقصدهای محبوب گردشگری و تحولات اقتصادی فرهنگی جهان باشد که در این مقاله می‌خواهیم بدانیم رنگ سال 2021 چه رنگی است. مؤسسۀ پنتون نیز طبق روال سال‌های گذشته رنگ سال 2021 را نیز معرفی کرده است. رنگی که قرار است بازتابی از سال پیش‌رو باشد.

 

 

شرکت پنتون زردِ گرم و خاکستری را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ برگزید.

کارشناسان کمپانی پنتون رنگ زرد را به خاطر القای حس قدرت، انرژی، مثبت بودن آفتاب و خاکستری را به خاطر سایه‌های روح ‌انگیز، الهام‌بخشی و تلاش برای نشاط انتخاب کرده‌اند. آنها معتقدند ترکیب این دو رنگ پیامی حاوی قدرت و امید را القا می‌کند.
برای نخستین بار است که یک طیف خنثی مانند طوسی به عنوان رنگ سال انتخاب شده‌است و همچنین دومین بار است که دو رنگ همزمان به عنوان رنگ سال انتخاب می‌شود. اولین بار در سال 2016 بود که صورتی کمرنگ و طیف آبی به عنوان یک ترکیب رنگی در سال انتخاب شدند. انتخاب دو رنگ مستقل و بدون وابستگی به هم نشانگر آن است که ما چقدر به یکدیگر نیاز داریم تا بتوانیم همدیگر را کامل کنیم. سالی که در پیش رو داریم، پر از ناشناخته‌ها و امید‌های بزرگ است. تمام شدن همه‌گیری کرونا، بهبود وضع اقتصادی و تمام شدن تبعیض‌های نژادی چیزی است که از سال آینده انتظار داریم.

 

علت انتخاب دو رنگ برای رنگ سال ۲۰۲۱ چه بود؟

در سال جاری جهان تحت‌تأثیر همه‌گیری و حوادثی مانند اعتراضات ضد نژادپرستی پس از مرگ جورج فلوید (Black Lives Matter) قرار گرفت. پس از مدتی که فاصله اجتماعی به امری الزامی بدل شد، مردم در امریکا دست به دست هم دادند تا خواستار عدالت و برابری نژادی شوند.

تقابل فاصله‌های اجباری فیزیکی و ظاهری و نزدیکی اذهان و متحد شدن برای حذف فواصل حقوقی و تبعیضات نژادی موضوع مهمی بود. موضوعی که به هم رسیدن دو رأس و دو قطب را به نمایش گذاشت. خانم لوری پرسمن معاون این موسسه نیز گفته است: قصد آن‌ها از این تصمیم این بوده که حس امیدواری، رشد کردن و حیات را القا کنند و به همین دلیل به ترکیب این دو رنگ دست یافتند.

 

 

بررسی رنگ زرد و طوسی:

رنگ‌زرد:
رنگ زرد در میان مردمان غرب رنگ سرخوشی، خوش‌گذرانی و سرگرمی است و در میان مردمان شرق، رنگ زرد به ‌واسطه رنگ خورشید؛ یادآور زندگی دوباره، رشد و گرما است. نماد برخاستن و زنده شدن از دل خاکسترها! این رنگ احساسات متفکرانه و عمیقی را برمی‌انگیزد؛ اما در نهایت وعده روزهای روشن و آفتابی را می‌دهد. برای روح انسان به ویژه در این روزگار ضرروی است که حس کند همه چیز روشن‌تر خواهد شد. رنگ زرد روشنایی پیام خوشبختی است و محقق شدن امیدها و آروزهایی درخشان را نوید می‌دهد.

رنگ خاکستری:

رنگ خاکستری در بسیاری از فرهنگ‌ها رنگ سکون، رخوت و افسرده‌حالی است. البته این رنگ در طراحی دکوراسیون نیز می‌تواند نمادی از آرامش نیز باشد. در هفته مد زمستان و پاییز پاریس از این رنگ بارها استفاده شده است. همچنین در زمینه مبلمان شاهد تغییر رنگ بسیاری از رنگ‌های چوبی به خاکستری بودیم که یکی دیگر از دلایل برای انتخاب خاکستری به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ است.

این رنگ در حال حاضر در خانه‌های بسیاری از افراد وجود دارد. از کابینت‌های خاکستری که بگذریم به سرویس‌های آشپزی، قاشق و چنگال و وسایل خانگی می‌رسیم که بسیاری از آن‌ها به رنگ خاکستری هستند. از این رنگ به راحتی می‌توان در همه جای خانه استفاده کرد یا حتی می‌توان یک دیوار متمایز با شومینه به رنگ خاکستری ساخت. خاکستری همچنین در تقاطعی بین انسان، تکنولوژی و نوستالژی قرار دارد. حسی از نوستالژی که دوست داریم از زمان حال فرار کنیم و به گذشته برویم. بنا به عقیدۀ بسیاری از مردم، خاکستری رنگی است که میان همه این جنبه‌ها تعادل ایجاد می‌کند.

 

 

تأثیر رنگ‌های سال بر دکوراسیون داخلی:

هم رنگ زرد لیمویی و هم رنگ خاکستری هر دو رنگ ترند 2021 هستند و برای اینکه بتوانید مطابق رنگ سال عمل کنید، بهترین حالت این است که هر دوی این رنگ‌ها را در کنار هم به کار ببرید و به قول معروف با یکدیگر سِت کنید. رنگ خاکستری یکی از رنگ‌های محبوب در طراحی مدرن دکوراسیون داخلی است. با توجه به درخشانی رنگ زرد، با ترکیب این دو رنگ می‌توان ترکیب‌های زیبایی خلق کرد.

 

رنگ‌های سال و تأثیر بر مد و فشن:

در صنعت مد و فشن نیز از گذشته تا به‌ حال، این دو رنگ همواره با هم استایل‌های زیبایی را به وجود آورده‌اند که ترند رنگ امسال، احتمالاً برندها و طراحان لباس را دوباره به سمت استفاده از این رنگ‌ها سوق می‌دهد. این ترکیب در لباس‌های زنانه کاربرد بیشتری دارد که انتظار می ‌رود طراحان لباس زنانه در سال 2021 از این رنگ‌ها بیشتر استفاده کنند.

نکته جالب توجه دیگر این است که رنگ سال ۱۴۰۰ برای فشن و مد و پوشاک هم همین رنگ‌ها هستند. یعنی رنگ لباس ۲۰۲۱ هم ترکیبی از طوسی و زرد خواهد بود. مثلا می‌توانید برای رنگ مانتو طوسی و برای شال و اکسسوری مثل کیف و کفش، زرد استفاده کنید. صنعت زیبایی هم از این رنگ پیروی خواهد کرد و زرد و طوسی را احتمالا به عنوان رنگ‌های فانتزی رنگ موی سال ۱۴۰۰ خواهیم دید.