متن

 

تفاوت کابینت مدرن و کلاسیک

کابینت‌های کلاسیک از جنس چوب هستند‌ و درب‌هایی حکاکی‌شده دارند. درمقابل کابینت‌های مدرن ساده‌تر بوده و از نظر ظاهری با فضا و دکوراسیون‌های مدرن سازگارتر می‌باشند. البته توصیف و تعریف درباره کابینت‌های کلاسیک و مدرن را نمی‌شود در همین چند جمله خلاصه کرد.

در گذشته کابینت‌ها را بسیار ساده و بدون اجرای یک طرح خاص می‌ساختند؛ اما در عصر حاضر با گرایش صاحب‌خانه‌ها به سمت طراحی داخلی, سلیقه‌ها تغییرکرده و اکثر افراد تمایل به داشتن آشپزخانه‌ای لوکس و کارآمد دارند. کابینت‌ها از جنس, طرح و رنگ متفاوت ساخته می‌شوند و هرکدام با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود در آشپزخانه نصب می‌شوند. در ادامه با ژوپین باشید تا تفاوت میان این دو کابینت را بشناسید.

 

کابینت کلاسیک (نئوکلاسیک) چیست؟

دوستداران دکورهای کلاسیک از طرفداران پرو پا قرص کابینتهای کلاسیک هستند. کابینت‌های کلاسیک به وسیله دستگاه هایCNC  طرح‌دار می‌شوند و آن سادگی کابینت‌های مدرن را ندارند. در کابینت‌های کلاسیک ستون‌ها به شکل متفاوتی طراحی می‌شوند به گونه‌ای که در کابینت مدرن اثری از آن‌ها نمی‌بینید.

 

 

 

کابینت مدرن چیست؟
این کابینت‌ها بسیار ساده هستند و با فواصل منظم در کنار هم چیده شده‌اند. شما می‌توانید کابینت‌های مدرن را طوری طراحی کنید که رنگ قسمت بالایی آشپزخانه با قسمت‌های پایینی متفاوت باشد. بنابراین با یک ترکیب رنگی مناسب و چیدمان بخش‌های مختلف کابینت، شما یک آشپزخانه شیک و مدرن خواهید داشت.

یکی از پراستفاده‌ترین مدل‌های کابینت مدرن “کابینت‌ هایگلاس سفید” است. کابینت‌های هایگلاس بسیار براق هستند و طرفداران بسیاری در بین مدل‌های کابینت دارند. البته کابینت‌های مدرن معایبی هم دارند. طراحی این کابینت‌ها ساده بوده و برای علاقه‌مندان به طرح‌های سنتی مناسب نیست. همچنین به علت وجود تقارن در بعضی قسمت‌ها ممکن است فضای شما به هدر رود. کابینت‌های مدرن مخصوصا هایگلاس لک‌پذیری بیشتری دارند که البته به جلوۀ زیبایی آن می‌ارزد.

 

  

 

ویژگی کابینت کلاسیک:

کابینت سنتی یا کلاسیک یادآور خاطرات گذشته و زمان‌های قدیم است. به همین دلیل برای طرفداران سبک‌های نوستالژیک بسیار مناسب است. سبک کابینت کلاسیک به گونه‌ای است که افراد خانه حس صمیمیت و نزدیکی بیشتری به هم داشته باشند. غالبا این کابینت‌ها از جنس چوب طبیعی هستند و همین امر باعث می‌گردد گرمای موجود در این متریال نیز به افزایش گرمای خانه کمک کند. گاها بر روی درهای کابینت کلاسیک حکاکی‌هایی نیز دیده می‌شود که بسیار اصیل و باشکوه است. کابینت‌های کلاسیک دارای طرح‌های زاویه‌دار و دستگیره‌های تزئینی هستند. دستگیره‌های مناسب این کابینت، دستگیره برنجی است. در طراحی این کابینت از رنگ‌های قهوه‌ای، خاکستری، فندقی، طوسی بیشتر استفاده می‌شود. زیرا این رنگ‌ها کامل‌کنندۀ سبک کلاسیک در آشپزخانه هستند.

از جمله نکاتی که در طراحی و ساخت کابینت کلاسیک باید مورد توجه قرار گیرند به شرح زیر است:
•    محل قرارگیری هود باید از دید افراد پنهان باشد.
•    استفاده از درب‌های جکی در این کابینت‌ها مجاز نیست.
•    دستگیره‌های کابینت کلاسیک باید کلاسیک و زیبا باشند. دستگیره‌های ساده‌نمای این کابینت را زیبا نشان نمی‌دهند. از سرستون‌های مناسب در کنار کانتر و هود استفاده شود.
•    کانتری که بر روی کابینت قرار می‌گیرد از جنس کورین یا کوارتز است.
•    قرینگی در طراحی این کابینت‌ها به چشم می‌خورد.

 

 

ویژگی کابینت مدرن:

با گذشت زمان و افزایش آپارتمان‌نشینی، اولویت‌های مردم تغییر کرده و کاربردی بودن کابینت اهمیت بیشتری نسبت به ظاهر آن پیدا کرده است. کابینت‌های مدرن سطحی صاف و یکدست داشته و بیشترین استفاده را از  فضای آشپزخانه می‌کنند. در ساخت کابینت مدرن از متریال‌های مختلفی از جمله چوب, پلی گلاس, هایگلاس, پی وی سی و ... استفاده می‌شود.

طراحی ساده و بدون هیچ‌گونه ظریف‌کاری از مهم‌ترین ویژگی‌های کابینت مدرن است. پس نشانه‌ای از حکاکی و کنده‌کاری، ستون و سر ستون، تاج و از این قبیل نشانه‌ها در این کابینت نخواهید دید. سادگی اولین اصل کابینت‌های مدرن است به گونه‌ای که فقط خط مرز بین کابینت‌ها مشخص است و نه چیز دیگر.

رنگ‌های خنثی و آرام بهترین گزینه برای این سبک کابینت است. همچنین در انتخاب دستگیره نیز باید ساده‌ترین آن‌ها انتخاب شود. برخلاف کابینت‌های کلاسیک که از جنس چوب بودند، این کابینت می‌تواند از مغزی ام دی اف ساخته شده و با روکش‌هایی مانند هایگلاس، چوب، پی وی سی و پلی‌گلاس پوشانده شوند. این روکش‌ها دوام این کابینت را نیز در برابر رطوبت افزایش خواهد داد.

برخی از ویژگی‌های برجسته این سبک کابینت آشپزخانه عبارتند از:

• تقارن

• یکپارچگی و سطح صاف

• مطابقت با تجهیزات و لوازم جانبی پیشرفته

• استفاده خلاقانه از تجهیزات قدیمی در کنار تجهیزات پیشرفته

 

 

تفاوت کابینت کلاسیک و کابینت مدرن:

کابینت مدرن دارای سطحی براق با لبه‌های صاف است و از متریال‌هایی نظیر پلی‌گلاس, پی وی سی, چوب, هایگلاس و … در ساخت آن استفاده می‌شود؛ اما کابینت کلاسیک یک کابینت تمام چوب است. اصالت سبک کلاسیک در گذشته و در همان روزهایی است که در مطبخ فقط غذا طبخ می‌شد؛ اما کابینت مدرن هر روز در حال تغییر است و به آینده متمایل است. کابینت کلاسیک در برابر رطوبت مقاومت کمی داشته و برعکس آن، کابینت مدرن مقاوم‌تر است. درکابینت کلاسیک استفاده از قطعات ابزارخورده و حجیم قابل مشاهده است. در مقابل کابینت مدرن قطعات اضافی ندارد و درکار فقط با قطعات مسطح و تخت مواجه هستید.

در کابینت مدرن رنگ‌های براق استفاده می‌شود، ولی در کابینت‌های کلاسیک رنگ‌ها مات هستند. تمیز نمودن کابینت مدرن به راحتی و با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب انجام می‌شود؛ اما تمیز کردن کابینت کلاسیک به دلیل حکاکی‌های روی آن کمی مشکل است.

تفاوت مشهود بین کابینت کلاسیک و کابینت مدرن، داشتن درب‌های ابزار خورده، تاج‌های بلند و ستون‌های منبت‌کاری شده است. در طراحی کار کلاسیک تا حدامکان از قرینه‌سازی استفاده می‌شود که در کار مدرن، امر قرینه‌سازی به ندرت استفاده می‌گردد.

در آشپزخانه‌هایی که سبک کلاسیک کابینت اجرا می‌شود می‌توان ویترین‌ها را با ابعاد مختلف در جاهای مختلف، مثل ابتدا و انتهای دیوار، دو سمت باکس هود، کمدهای ایستادۀ ویترینی وحتی درب‌های ویترینی داخل اپن اجرا کرد. ولی سبک ویترین در کارهای مدرن کاملا متفاوت است.

در کار مدرن برخلاف کار کلاسیک تمام دیوار پوشیده نمی‌شود و همین فضاهای خالی بین کابینت‌ها باعث می‌شود که کابینت مدرن نیز همانند کابینت کلاسیک؛ زیبایی منحصر به فرد خود را داشته باشد. ضمناً طول عمر کابینت مدرن نسبت به کابینت کلاسیک بالاتر است.