متن

 

مقایسه پارکت و لمینت، کدام بهتر است؟

بازسازی پروژه­های ساختمانی، یکی از محبوب­ترین کارهایی است که هر شخص می­تواند برای داشتن زندگی بهتر انجام دهد. یکی از مهمترین ویژگی­هایی که در زیبایی منازل کاربرد دارد، کف­پوش­ها هستند که بسته به سلیقه یا هزینه­ی شخص، بر روی سطح منزل اعمال می­شوند.

 

                                                                                                                         

 

اما پارکت بهتر است یا لمینت؟

 پارکت هزینه ای مناسب دارد یا لمینت؟ تنوع طرح و رنگ در کدام یک از این کف پوش ها بیشتر است؟ در ادامه مطلب شما با تفاوت این 2 کف پوش و مزایا و معایب آن ها آشنا می شوید که در عنوان های ذیل به طور مختصر اشاره شده است که برای مشاوره های بیشتر می توانید با مهندسان ژوپین در ارتباط باشید.

پارکت از چه چیزی تهیه شده است؟

پارکت یکی از کف­پوش­های طبیعی محسوب می­شود؛ زیرا از چوب طبیعی و بدون فرآیند ساخته شده است، بدین­گونه که بعد از قطع درختان، الوارها به چوب­های تخت تبدیل می­شوند و به قسمت­های کوچک برش می­خورند و بعد از ساییده شدن و لاک خوردن، برای استفاده در کف مهیا می­شوند.

شاید بپرسید، چرا برخی پارکت­ها از نظر قیمت باهم تفاوت دارند؟ در پاسخ باید بگوییم که چوب درخت­های قطع شده، سبب می­شود که قیمت پارکت­ها ارزان یا گران باشند؛ اما به طور کلی پارکت­ها جزء کف­پوش­های لوکس به شمار می­روند که از اواخر قرن 17 میلادی، در خانه­های اشراف و ثروتمندان استفاده می­شد.

پارکت باعث می­شود که فضایی گرم و طبیعی و البته نوستالژیک در منزل حکم­فرما شود و جو بسیار صمیمی را میان خانواده ایجاد کند، البته پارکت به دلیل قیمت گران و برخی معایب دیگر، زیاد مورد توجه­ی عموم مردم نیست که در عنوان­های بعدی به مزایا و معایب پارکت نیز اشاره می­شود.

لمینت از چه موادی تهیه شده است؟

لمینت یکی دیگر از خانواده­ های کف­پوش­ها است که به صورت یک فرآیند تهیه شده است. لمینت از چند لایه چوب فشرده شکل گرفته شده و مانند پارکت، به طور مستقیم از چوب درختان تهیه نمی­شود، ولی درعین­حال نقش و نگارهایی مشابه دارد. این نوع کف­پوش به دلیل مزایای بیشتر و قیمت پایین­تر نسبت به پارکت، در میان مردم فوق­العاده محبوب است.

یکی از مهمترین مزیت­های لمینت، ضدآب و ضدخش بودن آن است که این امر در پارکت هرگز دیده نمی­شود.  در ضمن با تهیه­ی این نوع کف­پوش برای ساختمان یا بازسازی منازل خود، سهم بزرگی نیز در حفظ و حمایت محیط­ زیست خواهید داشت؛ زیرا درختان کمتری برای زیبایی منزل شما قطع می­شوند.

 

                                                                                                                        

 

مقایسه پارکت و لمینت

مقاومت پارکت و لمینت در برابر آب:

کف­پوش پارکت به دلیل این که از چوب خالص تهیه شده است، در برابر آب بسیار حساس است و این امر نیز هرگز در لمینت صدق نمی­کند و مقاومت بالایی هم در برابر آب دارد. پس به ­هیچ­ عنوان در آشپزخانه از پارکت استفاده نکنید.

مقاومت پارکت و لمینت در برابر ضربه:

پارکت به دلیل مواد اولیه­ای که دارد، در برابر ضربه، خط و خش بسیار آسیب­ پذیر بوده و این کف­پوش برای خانواده­های پرجمعیت اصلا توصیه نمی­شود؛ اما لمینت به دلیل مواد فرآوری شده، در برابر خط و خش و ضربه، مقاومت بسیار بالایی دارد.

طول عمر پارکت و لمینت:

پارکت به دلیل این که از مواد طبیعی (چوب درختان) تهیه شده، طول عمر بالایی دارد که بین 40 تا 80 سال تخمین زده می­شود. این در حالی است که طول عمر لمینت در حالت خوش­بینانه به 10 سال می­رسد. در ضمن پارکت طرح  نقش خود را به دلیل چوب طبیعی از دست نمی­دهد که در لمینت این موضوع برعکس می­باشد.

 

                                                                                                                         

 

نصب پارکت و لمینت:

یکی دیگر از تفاوت­های لمینت و پارکت، نصب آن­ها است که پارکت بسیار سخت بوده و اگر زمانی لازم به کَندن باشد، به سختی جدا می­شود؛ اما لمینت هم به آسانی نصب می­شود و هم به آسانی جدا می­شود که این نکته خودش دلیل دیگری بر محبوبیت این نوع کف­پوش است.

قیمت لمینت و پارکت:

همان­طور که در مطلب بالا ذکر کردیم، پارکت به دلیل این که از چوب درختان تهیه شده است، قیمتی بالا دارد که این موضوع در لمینت صدق نکرده و قیمتی بسیار ارزان­تر از پارکت دارد. حتی سنگ، سرامیک و ... هم قیمتی بالاتر از لمینت دارند که عقل حکم می­کند متریال لمینت را جایگزین متریال­های قبلی ساختمان کنید.

جمع بندی پارکت و لمینت :

با تمام تفاسیری که ذکر کردیم، در خواهید یافت که کف­پوش لمینت، مزیت­های فراوانی دارد که در پارکت وجود ندارد و همین امر مهمترین دلیل برای محبوبیت کف­پوش لمینت است. ولی باز هم برای مشاوره­های کاربردی و طراحی و بازسازی پروژه­های عمرانی خود، می­توانید از مهندسان مجرب شرکت تخصصی ژوپین، مشاوره­های مفید و کاربردی بگیرید.