متن

 

اهمیت فنگ‌شویی و چیدمان در آشپزخانه

 

فنگ‌شویی چیست؟

فنگ‌شویی علمی قدیمی در چین باستان است که سعی در برقراری تعادل میان انرژی‌های طبیعی با محیط زندگی انسان دارد. در اثر برقراری این تعادل، وحدت، موفقیت و سلامتی برای افراد به وجود می‌آید و بر همین اساس، نبود تعادل، به فقر و بیماری و امثال آن منجر می شود. این علم، آمیخته با اصول روانشناسی بر پایۀ انرژی "چی"، با هنر دکوراسیون و جانمایی اشیا درهم آمیخته و زندگی، روح، روان و انرژی‌های آدمی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در فنگ‌شویی از پنج عنصر سنتی طالع بینی یعنی؛ آتش، خاک، فلز، آب و چوب استفاده فراوانی می‌شود و تمام اشیاء و پدیده‌های جهان با یک یا چند تا از این عناصر پنج گانه، مرتبط شناخته می‌شوند. مفهوم فنگ‌شویی، اغلب نواحی مختلف خانه شامل حمام، اتاق خواب و آشپزخانه را مورد توجه قرار می‌دهد؛ اما باید گفت که اصل فنگ‌شویی در آشپزخانه از دو فضای اتاق‌خواب و حمام مهم‌تر است.

 

 

اهمیت فنگ‌شویی آشپزخانه

آشپزخانه، مهمترین فضا از دیدگاه علم فنگ‌شویی به‌شمارمی‌رود؛ زیرا محل قرارگیری اجاق خانه است که نماد جایگاه ثروت خانواده شناخته می ‌شود. کیفیت و کمیت غذا نیز در فنگ‌شویی اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا سلامت اعضای خانواده در نتیجه کیفیت خوب غذای خانه تضمین می‌شود.

کمیت غذا هم نشانی از وفور نعمت در خانه خواهد بود. به همین علت در کشورهای شرقی، اغلب خانه‌ها مملو از مواد غذایی هستند تا اعضای خانواده هرگز دغدغه پذیرایی از مهمان‌های ناخوانده را نداشته باشند! قوانین فنگ‌شویی آشپزخانه براساس نظافت و ایمنی فضا تعریف ‌شده‌اند و این اصول به شما کمک می‌کنند تا بتوانید دکوراسیونی با فضای امروزی و مدرن با انرژی مثبت در آشپزخانه منزلتان ایجاد کنید.

عمل کردن به اصول فنگ‌شویی باعث می‌شود که انرژی در فضای آشپزخانه دوچندان شود، برای مثال شما می‌توانید یک کاسه میوه روی میز اپن قرار دهید و از انرژی‌اش بهره ببرید. آشپزخانه باید دارای طراحی کاربردی و هماهنگ باشد تا بتواند در ما احساس آرامش، هماهنگی، قدرت و شادی به وجود آورد.

 

نورپردازی و روشنایی آشپزخانه

در اصول فنگ‌شویی میزان نورپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا نورپردازی مانع از افسردگی و خستگی در فضای آشپزخانه می‌شود، بنابراین بهتر است آشپزخانه در محلی از منزل که دارای نور طبیعی کافی است، ساخته شود. اگر آشپزخانه منزل شما دارای نور طبیعی کافی نیست، می‌توانید با کمک گرفتن از نورهای مصنوعی، نورپردازی موردنیاز و مناسب را برای آشپزخانه طراحی کنید. توجه داشته باشید نورهای مصنوعی باید در سراسر فضای آشپزخانه منزل شما جریان داشته باشند.

آشپزخانه‌ تان را به‌ وسیله یک لوستر پرنور، روشن نگه‌ دارید تا به عبور انرژی هم کمک کرده باشید. معمولاً فقط لوستر را در قسمت مرکزی آشپزخانه، جایی که میز غذاخوری قرار دارد، نصب می‌کنیم، اما اگر به‌ جای یک لامپ پرنور در وسط آشپزخانه، از لامپ ‌های با نور ملایم در سرتا سر آن استفاده کنید، به‌طوری که کناره‌ ها و گوشه ‌های آشپزخانه، روی کابینت ‌ها و روی ظرف‌ شویی و اجاق‌گاز را کامل روشن کند، بهتر خواهد بود. همین‌طور دقت داشته باشید که چراغ ‌ها درجایی نصب نشوند که نور مستقیم به چشم افراد بتابد.

 

 

محل قرارگیری اجاق گاز

بهتر است اجاق‌گاز نزدیک در ورودی نباشد، هم‌ چنین نباید مقابل در ورودی آپارتمان، دست‌شویی یا در اتاق ‌خواب قرار گیرد. ضمناً اگر اجاق‌گاز در گوشه آشپزخانه قرار نگیرد، بهتر است، چراکه رفت‌ و آمد در اطراف آن سخت می‌شود. سینک ظرف‌شویی، یخچال و ماشین لباس‌شویی را هم نباید در مجاورت اجاق‌گاز قرار دهید. بهترین طرز قرارگیری یخچال، سینک ظرف‌شویی و اجاق‌گاز به گونه‌ای است که این وسیله‌ها، سه رأس یک مثلث را بسازند. در این صورت فرد کمترین انرژی را صرف دسترسی به آن‌ ها می‌کند.

ضمن این که در فضای بالای اجاق، گیاه یا ظروف روغن یا مایعات اشتعال‌زا قرار ندهید. نظافت آشپزخانه و نظم آن نیز بسیار مهم است. چرا که انباشتگی نه تنها باعث آلودگی می‌شود، بلکه سردرگمی، آشفتگی و استرس را نیز در پی خواهد داشت. در مقابل، یک محیط کاری تمیز و نظیف به ما احساس آرامش می‌دهد و خلاقیت را بالا می‌برد.

 

محل قرارگیری سینک

محل قرارگیری وسایل در مکان‌های مناسب یکی دیگر از مهم‌ترین اصول فنگ‌شویی آشپزخانه است. بر اساس اصول فنگ‌شویی، عناصر آتش و آب نباید در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار بگیرند، بنابراین همان طور که گفتیم ماشین ظرفشویی و سینک نباید در مجاورت اجاق گاز باشند، زیرا تقابل بین آب و آتش باعث ایجاد تنش در فضای آشپزخانه می‌شود. عناصر چوبی از عناصر اعتدال بین آب و آتش محسوب می‌شوند، پس شما می‌توانید در بین اجاق گاز و سینک ظرف‌شویی یا ماشین ظرف‌شویی، از قفسه‌ها و یا کابینت‌های چوبی و ام دی اف و یا عناصر با رنگ سبز استفاده کنید.

 

رنگ ها را به خاطر بسپارید

استفاده درست از رنگ می‌تواند تأثیر شگرفی بر محیط فنگ‌شویی آشپزخانه داشته باشد. تأثیر یک رنگ روشن با کمک‌گیری از محیط و نور طبیعی یا مصنوعی باعث می‌شود که فضای آشپزخانه بزرگ‌تر و چشمگیرتر به نظر آید. در اصول فنگ‌شویی رنگ‌ها از مهم‌ترین عناصر ایجادکننده انرژی مثبت در فضا هستند، بنابراین بهتر است از ترکیب رنگ‌های مناسبی برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه استفاده کنید. رنگ‌های تیره فضایی سنگین و توأم با انرژی منفی ایجاد می‌کنند، پس بهتر است حتی‌الامکان از این رنگ‌ها در فضای آشپزخانه استفاده نکنید.

کابینت‌ها و شیشه‌های پنجره هم می‌توانند در رعایت اصول فنگ‌شویی تأثیرگذار باشند. رنگ کابینت‌ها اغلب دارای محدودیت ‌های مختلفی مانند براق یا مات بودن هستند، اما با پیشرفت تکنولوژی، این محدودیت‌ها اغلب از بین رفته است. افزایش تنوع نوع چوب، متریال، رنگ و طراحی سبب شده است که هر فردی با هر سلیقه ای آشپزخانه خود را طراحی کند.

 

برای نمونه چند رنگ مطرح در فنگ شویی آشپزخانه را معرفی می‌کنیم:

همان طور که می دانید، رنگ مناسب برای دیوارها سفید است که سمبل پاکی و روشنی است. افزون بر آن، از رنگ‌های کرم، بژ و زرد کمرنگ هم می‌توانید استفاده کنید که می‌توانند طراوت و شادابی را چاشنی آشپزخانه تان کنند. رنگ نارنجی هم باعث تحریک اشتها می‌شود و می‌توانید در دکوراسیون آشپزخانه از این رنگ استفاده کنید. اگر در آشپزخانه تان از رنگ‌های تیره استفاده کرده‌اید و امکان تعویض آن‌ها وجود ندارد، تعدادی گیاه خانگی در این فضا قرار دهید تا محیط را تلطیف کند و حس سرزندگی را به شما برگرداند.

 

فنگ‌شویی آشپزخانه با رنگ خاکستری:

رنگ خاکستری ملایم، به عنوان رنگی شاداب، سرزنده و گرم برای فضای آشپزخانه توصیه می‌شود. همچنین وجود سایه‌های خاکستری روی دیوار، یک نوع منبع انرژی برای فنگ شویی آشپزخانه به شمار می رود. البته افراد زیادی از این رنگ برای آشپزخانه خود استفاده نمی کنند و آن چنان که باید در بین مردم جا انداخته نشده است؛ اما اگر با توجه به اصول فنگ‌شویی استفاده از آن را یاد بگیرید، متوجه انرژی فراوانی می‌شوید که به فضای آشپزخانه منتقل می‌کند.

لزوما نباید رنگ دیوار آشپزخانه خاکستری باشد، می‌توانید کابینت‌های خود را خاکستری روشن انتخاب کنید و از رنگ‌های ملایم برای کانتر آشپزخانه‌ای که سبک جزیره دارد، استفاده کنید که ترکیب آن با کابینت‌های خاکستری، یکی از بهترین ایده‌های اصل فنگ‌شویی آشپزخانه می‌باشد. در نتیجه آشپزخانه‌ای با سبک شیک و کلاسیک برایتان فراهم می‌شود که بسیار شاد و انرژی بخش است.

 

فنگشویی آشپزخانه با رنگ آبی:

انتخاب رنگ آبی آسمانی برای کابینت‌ها به‌منزله‌ی چالشی برای رعایت اصل فنگ‌شویی در آشپزخانه است، اما انتخاب رنگ «خاکی» برای کف در قالب پارکت، کف‌پوش و سرامیک به‌عنوان مکملی برای این رنگ آبی آسمانی مشکلات را حل می‌کند. به این ترتیب، آشپزخانه‌ای دوست‌داشتنی با رنگ‌هایی زنده و طبیعی که یادآور آسمان و زمین هستند، در اختیار شماست که حسابی سرحال‌تان می‌آورد و انرژی را در خانۀ شما جاری می‌سازد.

 

فنگ شویی آشپزخانه با رنگ های سبز و زرد:

ترکیب رنگ‌های سبز و زرد ترکیبی ایده‌آل و دل‌نشین برای طراحی و دکوراسیون آشپزخانه‌ای براساس اصول فنگ‌شویی است. با این‌همه انتخاب اندازه و مقدار هر کدام از این رنگ‌ها هنر است. در حقیقت، آشپزخانه‌ای که در آن توازن رنگ‌های گرم و سرد رعایت شده، منبعی از انرژی و سرزندگی در منزل شما است. از سوی دیگر، به‌ خاطر احساس ناخوشایند بسیاری از مردم دنیا نسبت ‌به رنگ زرد، براساس اصول فنگ‌شویی استفاده از رنگ سبز به ‌عنوان رنگی آرام‌بخش و پر ‌انرژی در کنار رنگ زرد جلوه ‌ای زیبا به آشپزخانه‌ تان می ‌بخشد. اگر تصمیم گرفتید از تونالیته رنگ‌های سبز و زرد برای دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید، بهتر است رنگ کابینت‌ها را از طیف رنگی قهوه ‌ای و البته از جنس چوب انتخاب کنید.

 

فنگ‌شویی آشپزخانه با رنگ سیاه:

ظاهری شگفت ‌انگیز، انرژی فوق ‌العاده و طراحی با شکوه در آشپزخانه‌ای که با ترکیب رنگ‌های مشکی و سفید تزیین شده؛ یادآور مفهوم یگانگی سیاه و سفید در نماد مشهور شرق باستان یعنی «yin yang» است. اگر یک آشپزخانه سیاه و سفید را طراحی کرده‌اید با به‌کارگیری رنگ‌هایی مثل زرد و آبی ارغوانی در کنار آن‌‌ها، اصل فنگ‌شویی را در یک آشپزخانه شیک به‌جا آورده‌اید.