متن

پلاستر چیست؟ پلاستر برای چه کاری استفاده می شود؟

پلاستر، نام نا آشنایی که شاید یشتر اشخاص نشنیده باشند. پلاستر یکی از انواع نماهای ساختمانی است که به شکل نوین تری اجرا می گردد. از این رو شرکت مهندسی ژوپین بر آن شد تا به توضیحاتی درباره پلاستر بپردازد تا شما عزیزان را با این متریال جدید برای نمای ساختمانی آشنا نماید.

پلاستر یکی از بهترین گزینه ها در زمان بازسازی منزل، مخصوصا پوشش دیوارهای داخل ساختمان و پوشش دیوارهای خارج ساختمان است. چون این نوع نمای ساختمانی بسیار ظریف و حساب شده می باشد، باید توسط افراد مجرب بر روی دیوارهای ساختمان اجرا گردند.

خواهید پسندید: انواع سقف ساختمانی را بشناسید

پلاستر و کاربرد آن

پلاستر نوعی لایه پوششی مقاوم است که بر روی سقف ساختمانی، دیوار، ستون و کف ساختمان قرار می گیرد. این پوشش بسیار مقاوم باعث می گردد تا عمر مفید دیوارها و ... افزایش یابد. البته این نوع متریال برای پوشش دیوارها، انواع مختلفی دارد که شامل پلاستر پایه آهکی، پلاستر پایه گچی و پلاستر پایه سیمانی می شود.

استفاده از پلاستر با انواع پایه ها، بسته به نظر مهندس ناظر و مجری ذیصلاح اجرا می شود. چون هر کدام از پایه های پلاستر برای مکان های مختلف استفاده می گردند. همانطور که در متن بالا ذکر کردیم پلاستر سبب افزایش مقاوت دیوارهای ساحتمان می شود.

پلاستر گچی، مناسب دیوارهای داخلی

پلاستر پایه گچی برای دیوارهای داخلی ساختمان مناسب است. این نوع پلاستر باعث می شود سرما و گرما هیچ اثری بر روی دیوار نداشته باشند و به نوعی مقاومت دیوار در برابر این عوامل را افزایش می دهد. گچ نوعی پودر است که وقتی با آب مخلوط می شود شبیه خمیر شده و باید بلافاصله بر روی دیوار اعمال شود.

در زمان های پیشین پلاستر گچی اصلی ترین پوشش برای دیوارهای داخلی محسوب می شد که پس از آمدن متریال هایی همچون چووب ترموود و چوب پلاست، پارکت و لمینت و ... چهره ای کمرنگ به خود گرفت. اماهمچنان برای بیشتر ساختمان های مقرون به صرفه از همین نوع پلاستر استفاده می شود.

مقاله مرتبط: انواع نمای ساختمانی را نام ببرید؟

پلاستر پایه سیمانی

پلاستر سیمانی همانطور که از نامش پیدا است دارای ظاهری سخت و خشن است که برای دیوارهای خارجی ساختمان استفاده می گردد. این نوع از پلاستر از نفوذ رطوبت و هوا به داخل ساختمان جلوگیری می کنند. این نوع پلاستر با مختلط شدن سیمان و ماسه و شن تمیز تهیه می گردد. پلاستر سیمانی به صورت پاششی و ضربه ای بر روی آجر های سفالی و سطح های مش بندی شده اجرا می گردد.

پلاستر پایه سیمانی با دارا بودن مزیتی نظیر پوشاندن عیب های دیوار و استحکام قابل قبول، می تواند جایگزین مناسبی برای پلاستر پایه گچی برای محیط های مرطوب نیز باشد. یکی از مزیت های این نوع پلاستر، اندازه تداخل سیمان و برخی مواد است که بسته به محیط مورد نظر تغییر می کند.