متن

دستگاه هواساز چیست؟

هواساز یکی از دستگاه های مورد نیاز در اماکنی است که احتیاج به تهویه هوا دارند. زیرا این وسیله برای گردش و تهویه هوا طراحی شده است. هواساز دستگاهی است که صرفا برای تصفیه و تنظیم حرارت یک محیط ساخته شده است. اکثر هواسازها یک کارایی دارند و تنها فرق آن‌ها در نوع کار و سیستم سرمایشی و گرمایشی بودن است.

بهتر است بدانید: انواع سقف ساختمانی چه نام دارند؟

دستگاه‌های هواساز به دوگونه دسته‌بندی می‌شوند

سیستم سرمایشی: سیستم سرمایشی دارای کویل آب سرد است و سرمای آن توسط فن‌های موجود به محیط انتقال پیدا می‌کند. 

سیستم گرمایشی: در سیستم گرمایشی به جای آب سرد، آب گرم وجود دارد و محیط را فن‌های موجود گرم می‌کند. بعضی از هواسازها به گونه‌ای طراحی شده اند که علاوه بر سیستم سرمایشی و گرمایشی، قابلیت تصفیه و تهویه هوا را نیز دارند.

نحوه کارکرد هواساز برای تصفیه هوا چگونه است؟

برای تصفیه هوا باید یک فیلتراسیون خاص در دستگاه هواساز وجود داشته باشد تا بتواند هوا را تصفیه کند. بهتر است که فیلتر آن قابل شست و شو باشد تا نتیجه بهتری داشته باشد.

آیا دستگاه هواساز انواع مختلفی دارد؟

دستگاه هواساز انواع مختلفی دارد که در ذیل مطلب به شرح آن‌ها پرداخته شده است. کسانی که احتیاج به هواساز دارند، باید مطابق با انتظارات و مکان مورد نیاز هواساز خود را خریداری کنند تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری شود. هواسازها به دو دسته هواساز صنعتی و هواساز خانگی تقسیم می‌شود.

هواساز صنعتی

همان‌طور که از نام این دستگاه هواساز برمی‌آید، این هواساز برای محیط‌هایی همچون کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و محیط‌های وسیع طراحی شده است تا سیستم تهویه هوا در چنین محیط‌هایی به طور کامل انجام بگیرد. هواساز صنعتی بزرگ‌تر از هواساز خانگی است و از انرژی بالاتری برخوردار است.

هواساز خانگی

این نوع از هواساز نوعی ضعیف‌تر از هواسازهای صنعتی است و معمولاً برای مصرف خانگی استفاده می‌شود. قیمت این نوع دستگاه هواساز نسبت به دستگاه هواساز صنعتی، هزینه پایین‌تری دارد. در ادامه با مزایا و معایب دستگاه‌های هواساز آشنا می‌شوید.

آگاه شوید: سیستم گرمایش از کف چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای دستگاه هواساز:

1. راندمان بالای هواساز

2. قابلیت داشتن تنظیم دمای محیط

3.عملکرد سرمایش و گرمایش

4.استفاده از فیلترهای دیگر برای تولید هوای پاک

5. قابلیت کنترل از راه دور

6. نصب بر روی پشت بام و جلوگیری از اشغال فضای خانه 

7. نصب آسان 

8. تعمیرات و نگهداری آسان 

معایب دستگاه هواساز:

1. احتیاج به موتورخانه و تجهیزات چیلر و بویلر

2. عدم تنظیم دما و رطوبت به صورت دقیق

3. نیاز به کانال کشی و در نتیجه هزینۀ بیشتر 

4. نامناسب بودن برای مکان هایی با رطوبت بالا

مقاله مرتبط: کولر گازی بهتر است یا کولر آبی

نکته های مهم در هنگام خرید دستگاه هواساز:

1. مقدار هد استاتیکی فن

2. حجم هوایی که از هواساز گذر می‌کند.

3. اطلاعات فنی و کاربرد انواع هواساز را حتما تهیه کنید.

از شما سپاسگذاریم که تا انتهای این مطلب همراه شرکت ژوپین بوده‌اید. شرکت مهندسی ژوپین با طراحی و ساخت ساختمان‌هایی با کیفیت، با بهترین مصالح و نازل‌ترین قیمت، می تواند گزینۀ خوبی برای پیمانکاری ساختمان باشد. البته جهت هرگونه مشاوره می‌توانید با کارشناسان شرکت ژوپین در ارتباط باشید.