متن

نمای خشک چیست؟

نمای خشک به این معنی است که در آن هیچ دوغاب، ملات و سیمانی استفاده نمی‌شود و برای نصب و اتصال پوشش‌ها به نمای ساختمان، از اتصال‌های الکتریکی استفاده می‌گردد که در نوع خود بی‌نظیر است. در نمای خشک مصالح نصب شده به دیوارۀ اصلی ساختمان، فاصله دارند. ضمن این که از لایه‌های متعددی تشکیل شده است. این لایه‌ها شامل پوستۀ بیرونی، فضای داخلی، تهویه‌پذیر، لایۀ عایق حرارتی و دیوارۀ داخلی ساختمان می‌شود که همه لایه‌ها به وسیله سازۀ فولادی و آلومینیومی به ساختمان اصلی متصل می‌شوند.

مقاله مرتبط: انواع سقف ساختمانی را بشناسید

نمای خشک حدود 50 سال پیش در کشور آمریکا و در ساختمان‌های بلند به کار گرفته شد و به‌تدریج به خاطر مزایای بسیار، مورد توجه معماران و سرمایه‌گذاران صنعت ساختمان قرار گرفت. سرعت اجرای بالا، کاهش هزینه‌های تمام شدۀ پروژه، تنوع و زیبایی مقاوم در برابر عوامل فرساینده محیطی و ... از جمله مزایای این نمای ساختمانی است.

انواع نمای خشک چیست؟

برای اجرای نمای خشک از مصالح متنوعی استفاده می‌گردد که هر کدام مزیت‌ها، قیمت‌ها و محوبیت‌های مخصوص به خود را دارند. در این بخش از مطلب ژوپین، شما با متریال‌های مختلف برای نمای خشک ساختمان آشنا خواهید شد که در زمان بازسازی منازل یا ساخت پروژه، کمک شایانی برای انتخاب به شما می‌کند.

نمای خشک سمنت برد

صفحات سیمانی که استحکام آن‌ها با استفاده از الیاف طبیعی یا مصنوعی افزایش یافته و در ضخامت‌های گوناگون استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: اجرای صحیح بلوکه اتو کلاو در تیغه چینی

چوب پلاست

چوب پلاست نوعی متریال فرآوری شده است که از ذره‌های چوب و مواد پلیمری تشکیل می‌شود که علاوه بر زیبایی، در برابر عوامل فرسایندۀ محیطی مقاومت بیشتر و از نظر قیمت بسیار ارزان‌تر هستند.

چوب ترمووود

چوب ترمووود از صفحه‌های چوب طبیعی تشکیل می‌شود که گرمادیده‌اند و پس از سیلراسیون در برابر آب، حشرات و ... مقاوم می‌شوند. البته این متریال ساختمانی نسبت به بقیه گران‌تر است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقالۀ تفاوت چوب ترموود و چوب پلاست در ژوپین مراجعه کنید.

ورق کامپوزیتی

یکی دیگر از متریال‌هایی که برای نمای خشک ساختمان استفاده می‌شود، نمای کامپوزیت است. این ورق از صفحات مرکب آلومینیوم رزین یا پلاستیک تشکیل می‌شود که علاوه بر ضخامت‌های گوناگون، طرح و رنگ‌های متنوعی هم دارند. لازم به ذکر است ورق کامپوزیتی قابلیت خم و برش در ابعاد گوناگون را دارا هستند.

سنگ مصنوعی یا طبیعی

در طراحی نمای خشک می‌توان از انواع سنگ طبیعی استفاده کرد. همچنین سنگ‌های مصنوعی با رنگ‌ها و طرح‌های متنوع و جدید، مصالحی مهم و کاربردی در این زمینه هستند.

شیشه

یکی از نوآوری‌ها در پوشاندن نمای خشک ساختمان، صفحات بزرگ شیشه‌ای ساده یا آینه‌ای بود که در اثر گذر زمان به سبب علت‌های مختلف، از آن کمتر مورد استفاده قرار گرفت. مهم‌ترین مشکل شیشه و استفادۀ کمتر از آن در نمای ساختمان، ایمنی پایین این صفحات در برابر زلزله و طوفان، اتصال خشک شیشه به عنوان نما است که در دو شکل فریم پوشیده و فریم مخفی استفاده می‌شود.

سرامیک

یکی دیگر از مصالح کاربردی در نمای خشک سرامیک است که دارای ابعاد و رنگ و طرح متنوعی است.

آجر

این محصول قدیمی پرطرفدار را می‌توان به شکل جدید در نمای خشک ساختمان به کار برد. عدم استفاده از ملات و دوغاب، برای اتصال قطعات آجر تزیینی به نما، سرعت اجرای پروژه را بالا برده و وزن سازه را کاهش می‌دهد. در واقع اجرای نمای خشک، نماسازی بدون استفاده از ملات است. اجرای نمای خشک یک روش جدید است که مزیت‌های زیادی به همراه داشته و مشکلات ظاهری ناشی از معماری سنتی را به خوبی پوشش می‌دهد.

مزایای اجرای نمای خشک:

1.    وزن نما در اجرای نمای خشک نسبت به روش سنتی بسیار سبک‌تر است. در این روش امکان عایق‌کاری حرارتی و صوتی فراهم است.
2.     سرعت اجرای کار در نمای خشک بیشتر از روش سنتی است.
3.     باعث محافظت در برابر عوامل جوی می‌شود.
4.    باعث ایجاد تهویه در دیواره ساختمان و در نتیجه خروج رطوبت از روی آن می‌گردد.
5.    دور ریز مصالح در این روش کمتر است.
6.    بازسازی نمای خشک آسان‌تر است. 
7.    هزینه بازسازی و ترمیم در صورت نیاز کم‌تر از روش سنتی است.
8.    عمر مفید بیشتری نسبت به روش‌های سنتی دارد.
9.    بسیاری از مصالح مورد استفاده در این روش را می‌توان دوباره بازیافت کرد.
10.    عایق صوت، رطوبت و حرارت است.
11.    تنوع و زیبایی 
12.    ایمنی بیشتر در برابر زلزله
13.    نمای خشک باعث می‌شود تا از برخورد نور آفتاب و باران به دیوار اصلی ساختمان جلوگیری شود.

انواع روش‌های اجرای نمای خشک کدام اند؟

نحوۀ اجرای نمای خشک به دو روش امکان‌پذیر است. یکی از این روش‌ها نمای خشک نمایان و دیگری نمای خشک نامشهود نام دارد که هرکدام برای اجرا، نیاز به تخصص دارند. مهم‌ترین تفاوت این دو روش نمای خشک؛ نوع اتصالات آن‌ها است که در ادامه ذکر می‌شود.

نمای خشک مشهود: نمای خشک مشهود  به آن دسته از سیستم‌های نصب می‌گویند که قسمتی از بست‌های مورد استفاده جهت نگه داشتن از بیرون قابل مشاهده هستند. البته برای این‌که بست‌ها جزء عوامل جوی هستند، باید از رنگ‌های پایدار در برابر عوامل جوی استفاده شود.

نمای خشک نمایان: نمای خشک نمایان به آن دسته از سیستم‌های نصب می‌گویند که پس از اتصالات قابل مشاهده نیستند. این سیستم‌ها پیش از نصب عملیاتی بر روی سطح رویۀ دیوار انجام می‌گیرد.