متن

نرم‌ افزارهای طراحی معماری چه نام دارند؟

ترسیمات اقدامات اولیه‌ای است که مهندسان معمار ایده‌های خود را به طراحان می‌دهند تا آن‌ها را ترسیم کنید. هر نرم‌افزار طراحی معماری بسته به نیازهای مختلف استفاده می‌شوند.

نرم‌ افزار طراحی معماری صرفا ابزاری برای آسان‌ و سریع‌تر انجام دادن ترسیمات برای طراحان هستند. طراحان همچنین از نرم‌افزارهای طراحی معماری برای ترسیم ایده‌های ذهنی خود استفاده می‌کنند.

استفاده از این نرم‌افزارها تا حدود زیادی باعث کاهش خطا در طراحی و افزایش کارایی و دقت می‌شود. در این مطلب، شرکت ژوپین قصد دارد شما را با چند مورد از نرم‌افزارهای طراحی معماری آشنا نماید.

روند کاری نرم‌ افزار طراحی معماری:

نرم‌افزار طراحی معماری یکپارچه‌سازی کار را آسان‌تر می‌کند. زمانی که روند کاری در نرم‌افزارها مشخص شد به راحتی قابل بازیابی می‌شوند تا همکاری برای ساخت و ساز فراهم شود. در ادامه به شرح و معرفی تعدادی از نرم‌افزارهای طراحی معماری می‌پردازیم.

خواهید پسندید: انواع سقف ساختمانی را بشناسید

1. اسکتچاپ

این نرم‌افزار طراحی معماری باعث می‌شود ترسیمات صورت گرفته به صورت سه بعدی نمایش داده شود. همچنین با سرعت و راحتی طرح ذهنی سازه خود را تری‌دی می‌کنند.

2. رویت

این نرم‌افزار طراحی معماری مهم‌ترین و ضروری‌ترین نرم‌افزار برای طراحی، در رشته معماری است. در واقع، رویت، نرم‌افزاری همه جانبه برای پروژه‌های دو بعدی و سه بعدی است. خروجی این نرم‌افزار شامل مدل‌سازی و ساخت و ساز دو بعدی را می‌شود. رویت نرم‌افزاری است که خطوط طراحی را بسیار نزدیک به واقعیت رسم می‌کند. یکی از بهترین ویژگی‌های این نرم‌افزار این است که هر تغییری در ترسیم طرح، به راحتی از گزینه view ها از جمله پلان‌نما به روز می‌شود.

بیشتر بدانید: صفرتاصد بازسازی را بخوانید

3. تری دی مکس

نرم‌افزار طراحی معماری تری‌دی‌مکس پلاگین‌های پارامتریک و ویژگی‌های مدل‌سازی را صاف و به سرعت نمایش می‌دهد. این نرم‌افزار جزء نرم‌افزارهای محبوب است. زیرا هزاران آبجکت، متریال و پلاگین آماده را می‌توانید خریداری یا دانلود کنید. این نرم‌افزار پلاگین، قابلیت انعطاف دارد و می‌تواند به راحتی به روی مایکروسافت ویندوز اجرا شود. از تری‌دی‌مکس بیشتر در بازی‌های ویدیویی و همچنین استودیوهای تجسم معماری استفاده می‌گردد.

4. اتوکد

اتوکد از نرم‌افزارهای طراحی معماری قدیمی است. امروزه رویت جایگزین این نرم‌افزار شده است. نرم‌افزار اتوکد به مادر معماری معروف است. ویژگی‌های این نرم‌افزار این قابلیت را می‌دهد که طرح و نقشه کارآمدتری داشته باشید.

خواهید پسندید: دیوار برشی از طراحی تا اجرا

5. ویری

ویری بهترین نرم‌افزار برای تبدیل طرح ها به واقعیت است. این نرم‌افزار قابلیت تبدیل اسکتچاپ،رویت،وتری دی مکس به واقعیت را دارد می‌تواند به کارفرما نشان دهد که طرح نهایی به چه صورت است. این نرم‌افزار طراحی تاریک‌ترین و روشن‌ترین فضاها را مانند شرایط واقعی نشان می‌دهد. از این نرم افزار برای قانع‌کردن مشتریان استفاده می‌شود.

6. فتوشاپ

اگر می‌خواهید رندرتان را زیبا ر و پخته‌تر نشان دهید، کارتان را با این نرم‌افزار طراحی معماری به پایان برسانید. نرم‌افزار فتوشاپ، نرم‌افزاری برای تولید تصویر با کیفیت بالاست. همچنین این نرم‌افزار برای ترمیم، پردازش تصویر، اضافه کردن بافت، چشم‌انداز و ... استفاده می‌شود. فتوشاپ با انجام طراحی موردنظر شما، تصویری از طرح‌های پایانی برای ارائه نهایی می‌دهد.

7. ایندیزاین

ایندیزاین یک نرم‌افزارکاربردی برای چیدمان دکوراسیون است. طرح‌های مناسب برای ایجاد شیت بندی، طراحی پوستر و ... از کاربردهای این نرم‌افزار است. با ایندیزاین می‌توانید اشیاء را به شکل‌های قابل ارائه از جمله متن، شعر و تصاویر ارائه دهید.

همچنین این نرم‌افزار برای ایجاد سند و رزومۀ کاری مناسب است. نرم‌افزار ایندیزاین این کارایی را دارد که بتوانید تمام فایل‌های خود را با هم میکس کنید و همراه خود داشته باشید. مطمئن شوید هر یک از فایل‌هایتان را به صورت جداگانه کپی می‌کنید و آن را به همراه خود دارید.

8. روایت

روایت این ویژگی را دارد که بخش‌های مختلف از جمله دیوارها، درب‌ها و پنجره‌ها را به صورت هوشمند در طراحی اعمال می‌کند. همچنین امکان طراحی و ثبت طرح‌ها را دارد. بهترین ویژگی روایت این است که با کمترین زمان ممکن می‌توانید طراحی‌های پیچیده را ایجاد نمایید.

9. طراحی دستی

نرم‌افزارهای طراحی فقط برای تسهیل در کارها و انجام آن‌ها در کمترین زمان ممکن است. هیچ مهارت پایه و ارزشمند، ارزش آن از طراحی دستی بیشتر نیست. ایده و طرح در اول کار باید به صورت ساده ارائه شود تا مفهوم خود را به بهترین نحو ارائه دهد. تمامی این نرم‌افزارها برای تسهیل و انجام طرح‌ها در کوتاه‌ترین زمان است و معماران با استفاده از فناوری‌های جدید در این نرم‌افزارها، به خوبی چرخۀ پیشرفت پروژه را مدیریت می‌کنند. ارزیابی‌ها هم قبل از شروع ساخت و ساز با طراحی اولیه میسر می‌شود.