متن

 

تفاوت ترمال‌بریک و پنجرۀ یو پی وی سی

در ساختمان سازی و معماری متریال های متفاوتی برای دکوراسیون ساختمان وجود دارد. روز به روز نیز اجزای جدیدتری وارد بازار ساخت و ساز می‌شود. یکی از این متریال‌ها استفاده از پنجره‌های ترمال بریک است که جدیدترین نوع درب و پنجره 2 جداره می‌باشد. در ادامه با ژوپین همراه باشید تا با تفاوت پنجره یو پی وی سی و ترمال بریک آشنا شوید.

ترمال بریک چه معنایی دارد؟

این واژه، کلمه‌ای انگلیسی است که از ترکیب ترمال و بریک ساخته شده است. ترمال به معنای حرارت(حرارتی) و بریک به معنای شکستن (شکننده) است. در پنجره‌های ترمال بریک قابلیت حرارتی پنجره بهترشده که به این خاطر انرژی را اتلاف نمی‌کند و به بهترین شکل ممکن سرما و گرما را حفظ می‌کند. ترمال بریک به نوعی شکست حرارتی دارد؛ بدین معنا که انرژی گرمایشی را به طرق مختلف جذب می‌کند.

یو پی وی سی چیست؟

یو پی وی سی مخفف کلمه unplasticizet polyvinyl chloride به معنای پلیوینیل‌کلراید سخت شده است. لازم به ذکر است تمامی ابزار آلات یو پی وی سی از 85 درصد پلیوینیل‌کلراید شکل گرفته‌اند. یو پی وی سی در درب و پنجره ساختمانی، لوله‌کشی منازل و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. سبک بودن، ضد آب بودن و دوام بالا از ویژگی‌های این نوع متریال ساختمانی به شمار می‌رود.

مزایای پنجره ترمال بریک

 • سازگاری با محیط زیست
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • وزن بسیار سبک  
 • تنوع طرح؛ رنگ و زیبایی
 • مقاوم در برابر رطوبت و حرارت
 • مقاوم در برابر باد و طوفان
 • ایمنی بالا در برابر زلزله
 • مقاوم در برابر تغییر رنگ، باران و تابش آفتاب

مزایای درب و پنجره یو پی وی سی

 • ضد آب
 • مقاوم در هر شرایط جوی
 • ایمن در برابر زلزله و سرقت
 • وزن بسیار سبک
 •  ولی تنوع رنگ و طرح ندارد.

تفاوت پنجره یو پی وی سی و ترمال بریک

مسلماً پنجره ترمال بریک با پنجره یو پی وی سی تفاوت‌هایی دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌شود.

 • مهم‌ترین تفاوت میان این 2 متریال ساختمانی قیمت آن‌ها است. ترمال بریک به دلیل ساختار عایق‌تر و قوی‌تر نسبت به پنجره یو پی وی سی قیمت نسبتاً بالاتری دارد. این افزایش قیمت به 2 برابر می‌رسد.
 • اثرگذاری روی وزن ساختمان از دیگر تفاوت ترمال بریک و یو پی وی سی: پنجره یو پی وی سی به طور کلی نسبت به ترمال بریک سبک‌تر است و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که برای کاهش‌دادن وزن کلی سازه ساختمانی از پنجره‌های upvc استفاده شود.

مقاومت پنجره ترمال بریک و یو پی وی سی در برابر فشارهای فیزیکی

در پنجره‌های upvc میزان مقاوت ارتباط مستقیمی با گالوانیز استفاده‌شده در داخل آن دارد. بالاترین مقاومت را پروفیل‌هایی دارند که در آن ها از قوطی گالوانیزه با ابعاد 25 در 33 با قطر 1.5 میلیمتر استفاده می‌شود. البته این نکته مهم است که هرچقدر ابعاد پنجرۀ مورد نظر شما بزرگ‌تر باشد، بهتر است پروفیل‌های پنجرۀ انتخابی مقاومت بالاتری داشته باشند.

پنجره‌های ترمال بریک دارای مقاومت بالاتری هستند؛ ولی چون قیمت بالاتری دارند، بهتر است از آن‌ها برای پنجره‌های طبقات بالایی ساختمان‌های بلند استفاده کنند. ضمن این که همانطور که ذکر شد، پنجره‌های ترمال بریک از نظر قیمت اصلا به صرفه نیست.

تفاوت این دو متریال در زیبایی و عایق‌بندی

از نظر زیبایی می‌توان گفت که پنجره دوجداره آلومینیومی (ترمال بریک) دارای زیبایی بیشتری به نسبت یو پی وی سی است. در اکثر اوقات این دو پنجره (ترمال بریک و یو پی وی سی ) قدرت عایقی برابر دارند و به همین‌دلیل باید در نظر داشته باشید که بیشتر کیفیت این پنجره‌ها، به شیشه مورد استفاده در آن‌ها بستگی دارد. برخی از کارشناسان این زمینه بر این باور هستند که پنجره‌های upvc به دلیل جنس غیرفلزی عایق بهتری در برابر حرارت هستند و مقاوت بالاتری دارند.

اثرگذاری متفاوت آب و هوا بر ترمال بریک و یو پی وی سی

اثرگذاری آب و هوا بر روی هر کدام از این پنجره‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به این‌صورت که اگر پروفیل‌های استفاده شده برای ساخت پنجره upvc  از استانداردهای مخصوصی پیروی کنند، می‌توان از آن‌ها در انواع شرایط جوی و آب و هوایی استفاده کرد؛ اما نکتۀ قابل‌توجه این است که بهتر است از پنجره‌های upvc طرح چوب استفاده نشود.

در مورد پروفیل‌های آلومنیومی ترمال بریک باید به یاد داشته باشید که این محصولات با استفاده از رنگ‌های آنادایز و الکترو استاتیکی رنگ آمیزی می‌شوند که هر کدام از این موارد مزایای خود را دارد. ولی در صورتی که قصد استفاده از این محصولات در شرایط آب و هوایی بدی را دارید، بهتر است از محصولات رنگ آمیزی‌شده به روش آنادایز استفاده کنید؛ چون مقاومت بالاتری نسبت به دیگر انواع خود دارند.

ارزش‌گذاری هرکدام بعد از گذشت زمان

یک دیدگاه سنتی در بین معماران و ساختمان سازها وجود دارد که استفاده از پنجره‌های آلومنیومی ترمال بریک این امکان را به شما می‌دهد که بعد از 30 سال  خانه خود را ویران کنید و آلومینیوم آن را به قیمت روز بفروشید. این در حالی است که اگر از پنجره‌های یو پی وی سی استفاده کنید، بعد از تخریب ساختمان نمی‌توانید ضایعات پنجره را بفروشید؛ چرا که نه ارزش خاصی دارد و نه مشتری برای آن پیدا خواهید کرد. پس در زمان ساخت و ساز این موضوع را در نظر بگیرید.

کدام متریال برای پنجره ساختمان بهتر است؟

قضاوت‌کردن دربارۀ این موضوع کمی مشکل است، زیرا که هر کدام از درب و پنجره‌های ترمال بریک و پنجره یو پی وی سی مزایا و معایب خود را دارند؛ اما توصیه ما به شما این است که با مهندسان و طراحان شرکت فنی و مهندسی ژوپین در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های کاربردی در این زمینه را دریافت نمایید.