متن

مجری ذیصلاح به چه معنی است؟

مجری ذیصلاح یکی از بحث‌های مهم در ساختمان‌سازی است. مجری ذیصلاح باید تمامی دستورات مهندس ناظر را اجرا کند. اگر به هر دلیلی مجری ذیصلاح در زمان ساخت و ساز، در مکان پروژه حضور نداشته باشد، دچار تخلف شده و به سازمان مرجع صادرکننده پروانه، گزارش تخلف داده می‌شود. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر درباره مجری ذیصلاح هستید، ادامه مطلب شرکت ژوپین را از دست ندهید.

مجری ذیصلاح چه کاری انجام می‌دهد؟

مجری ذیصلاح باید طبق قوانین تعیین شده توسط سازمان، مقررات ملی ساختمان را به خوبی اجرا کند. وظیفه مجری ساختمانی این است که در تمامی عملیات ساخت و ساز حضور داشته باشد. توجه داشته باشید که وجود مجری ساختمانی الزامی می‌باشد.

مقاله مرتبط: انواع سقف ساختمانی را بشناسید

مجری ذیصلاح می‌تواند هر کسی باشد؟

خیر، مجری ذیصلاح باید دارای پروانه و جواز از سازمان مربوطه باشد. بدین صورت که هر شخص حقیقی و حقوقی، مجری انبوه‌ساز و ... با ارائۀ مدرک معتبر به مهندس ناظر ساختمان می‌تواند به عنوان مجری ذیصلاح شناخته شود. اگر مجری ذیصلاح بدون ارائۀ مدرک انتخاب شود، به معنی تخلف بوده و هم مجری ساختمان و هم مهندس ناظر توبیخ می‌شوند.

نام مجری ذیصلاح باید در پروانه ساختمانی درج شده باشد، البته این امر برای ساختمان‌هایی با متراژ و ارتفاعی مشخص صدق می‌کند که از سوی کمیسیون‌های شهری و مبایعه‌نامه بین سازمان استان و شهرداری‌های هر منطقه تعیین می‌شود. هنوز در بیشتر شهرهای کوچک، مالک ساختمان به عنوان مجری ذیصلاح شناخته می‌شود.

حضور مجری ذیصلاح در کارگاه ساختمانی الزامی بوده که این اتفاق در شهرهای مطابق قانون اعمال می شود و عدم حضور مجری به این معنی است که تخلف ساختمانی صورت گرفته است. پس از این اتفاق، باید مراتب تخلف به سازمان مربوطه گزارش داده شود.

در شهرهایی که وجود مجری ذیصلاح الزامی نباشد، مالک ساختمان می‌تواند به سلیقۀ خود عملیات اجرای ساختمان را برعهده گیرد. در چنین وضعیتی مهندس ناظر وظیفه دارد که مراتب نبود مجری ذیصلاح را گزارش کند. در غیراینصورت، اجرای ساختمانی توسط مجری انجام می‌گیرد و در هنگام بروز حادثه، مهندس ناظر توبیخ می‌شود.

ضمن این‌که مالک ساختمان هم به دلیل استفاده نکردن از مجری ذیصلاح، سهم بیشتری از خسارات را باید بپردازد. شما عزیزان توجه داشته باشید که با گوشزد نمودن چنین مسائلی به مالک ساختمان، مالک را از خطرات عدم وجود مجری ذیصلاح آگاه می‌کنید.

خواهید پسندید: بازسازی چیست؟ صفر تا صد بازسازی

مهندس مجری چه وظیفه‌ای در پروژۀ ساختمانی دارد؟

مهندس مجری هم مانند دیگر افراد پروژه، دارای وظیفه‌هایی منحصر به خود از قبیل عمومی و خصوصی است. وظایف عمومی در تمامی پروژه‌های عمرانی برای مجری ذیصلاح یکسان است. این امر در وظایف خصوصی تغییرمی‌کند.

وظایف عمومی مجری ذیصلاح:

1- منطبق کردن نقشه‌های بنا با مشخصات درج شده بر روی پروانه ساختمان

2- طراحی پلان‌های مختلف و آگاه کردن مهندس ناظر و کارفرما

3- تمهیدات ایمنی کارگاه ساختمانی و رعایت اصول ایمنی توسط اشخاص

4- اجرای مرحله به مرحلۀ پروژه با هماهنگی مهندس ناظر و کارفرما

5- بهره‌گیری از تکنسین‌ها، مهندسان و پیمانکارانی که تجربه کافی در زمینه عمران داشته باشند.

6- گرفتن 3 امضاء برای نقشه کامل، ازبیلت یا ساخت در آخر کار و تاییدیه‌های مرتبط به ناظران

7- اجرای ضوابط شهرسازی، مقررات ملی ساختمان، بخشنامه‌های قانونی و ...

8- استفاده از مصالح با کیفیت استانداردهای اعلام شده همراه با موضوع‌های منطبق بر اصول مهندسی

9- گرفتن بیمه کیفیت اجزای ساختمانی یا ارائه ضمانت‌های قانونی بانکی به نفع کارفرما

بیشتر بدانید: گواهی پابان کار بهره برداری را چگونه بگیریم؟

وظایف خصوصی مجری ذیصلاح

قراردادهایی نظیر اجرا با مصالح، اجرا بدون مصالح، قرارداد مدیریت پیمان و ... میان کارفرما و مهندس مجری را وظایف خصوصی مجری ذیصلاح می نامند. هرکدام از قراردادهای مطرح شده دارای شرایطی هستند که با توافق طرفین امضاء می‌شود.

دقت داشته باشید که مهندس ناظر می‌تواند یک نسخه از قرارداد میان کارفرما و مهندس مجری را داشته باشد. شرکت مهندسی ژوپین افتخار دارد که با رعایت تمامی مسائل اعم از نقشه‌کشی، وجود مجری ذیصلاح و ... یکی از شرکت‌های معتبر مهندسی در زمینه ساخت و ساز باشد.