متن

فاضلاب خاکستری را بشناسید؟

فاضلاب خاکستری، آب‌های شستشوی خانگی و صنعتی است. این آب ها توسط سیستم های فنی نوین، تصفیه شده و برای مصارف غیر شرب استفاده می شوند. در ادامه همراه ژوپین باشید تا با این مورد بیشتر آشنا شوید.

امروزه، دنیا به شکل تهدیدآمیزی در حال تغییر و دگرگونی است و منابع آبی به سختی تقاضای مردم را تأمین می‌کنند. چرا که منابع آب تازه در اکثر نقاط جهان، به شدت آلوده و کم شده‌اند و تقاضای جهانی برای آب با توجه به سلامت اکوسیستم و انسان‌ها هر ۲۱ سال دو برابر شده است.

در ایران نیز به دلیل بارش‌های کم در سال‌های اخیر، منابع آبی کمی وجود دارد و سخت می‌شود نیازهای مردم را تأمین کرد. افزایش جمعیت، افزایش استاندارد زندگی و تغییرات جوی، باعث افزایش تقاضای آب شده است.

این روند ما را با بحران کمبود آب مواجه کرده است. کیفیت آب منابع آبی مثل دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و مخازن آب در دهه‌های گذشته به دنبال تغییرات جوی و فعالیت‌های انسانی افت کرده‌اند. از این رو، بحران آب، با توجه به هدر رفتن زیاد آب و هزینه‌های بالای آب‌رسانی، به دغدغه‌ای مهم تبدیل شده است.

فاضلاب خاکستری چیست؟

فاضلاب خاکستری یا آب خاکستری (Greywater) شامل آب‌های مورد استفاده در شستشوی خانگی است. منابع شستشوی خانگی شامل دوش‌های حمام، ظرفشویی و روشویی‌ها، وان‌های حمام، ماشین‌های ظرفشویی، لباسشویی و ... هستند. در واقع، فاضلاب خاکستری 80 درصد کل فاضلاب تولیدی خانگی است که مقدار قابل توجهی می‌باشد.

فاضلاب خاکستری چه مصارفی دارد؟

تصفیه و مصرف مجدد فاضلاب خاکستری، سبب افزایش ذخیره‌ی آب در نواحی شهری، بالارفتن کیفیت آب مصرفی عمومی و کاهش هزینه و نیز کاهش مواد آلوده‌کننده‌ی محیط زیست می‌شود.

فاضلاب خاکستری تصفیه شده، برای مصارف آبی مانند فلاش‌تانک دستشویی، آبیاری گل و گیاه و شستشوی ماشین و آبیاری فضای سبز پارک‌ها، حیاط مدارس، زمین‌های گلف، سیستم اطفاء حریق آتش‌نشانی، کولرهای آبی و سایر مصارف غیرشرب و بهداشتی کاربرد دارد.

استفاده از فاضلاب خاکستری تصفیه شده می‌تواند یک سیکل بسته مصرف بوجود آورده و تأثیر چشمگیری در مصرف آب داشته باشد. از سوی دیگر، به دلیل آلودگی‌های کمتر نسبت به فاضلاب سیاه و مقدار کم پاتوژن‌ها در آن، تصفیۀ آن نگرانی‌های زیست محیطی، انتشار بو و آلودگی در محیط تصفیه را نیز نخواهد داشت.

فاضلاب خاکستری از چند درصد فاضلاب خانوار تامین می‌شود؟

براساس تحقیقات انجام شده، فاضلاب خاکستری از 76 درصد کل فاضلاب تولیدی یک خانوار تشکیل می‌شود. یکی از مزایای تصفیۀ فاضلاب خاکستری، امکان تصفیه مجدد و همچنین استفاده دوبارۀ از آن است که علاوه بر صرفه‌جویی بالای آب، هزینه‌های هنگفت جمع‌آوری فاضلاب و مسائل مربوط به نگهداری آن را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد.

آب خاکستری جایگزین خوبی برای آب تازه است. آب مصرفی خانگی به نوع صورت درونی و خارجی تقسیم می‌شود. تمامی آب‌ها به جز آب توالت‌ها، برای رسیدن به اهداف بالا می‌تواند خارج از منزل مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده کردن از آب خاکستری به طورگسترده، عمر مفید سیستم‌های فاضلاب را نیز بالا می‌برد.

استفادۀ کمتر از انرژی و مواد شیمیایی به علت مقدار کاهش آب تازه و آب هدر رفته نیازمند به پمپاژ، برای آن‌هایی که آب یا الکتریسیته را خودشان تامین می‌کنند، مزیت کاهش بار بر روی زیرساخت‌ها نیز دارد. استفاده از آب‌های خاکستری تصفیه شده به منابع آب زیرزمینی هم کمک فراوان می‌کند و باعث می‌شود تا این منابع آبی تغذیه شوند.