متن

نحوۀ عایق‌بندی استخر چگونه است؟

عایق‌بندی استخر یکی از مهم‌ترین اصول سازۀ استخر است که باید با دقت بسیاری انجام گردد. عدم توجه به عایق‌بندی دقیق استخر در درازمدت باعث آسیب‌های فراوان به استخر یا مصالح آن می‌شود که هزینۀ بازسازی آن می‌تواند از هزینۀ اولیۀ ساخت استخر سنگین‌تر باشد.

بیشتر بدانید: انواع سقف ساختمانی را بشناسید

عایق‌بندی استخر با روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که شرکت مهندسی ژوپین قصد دارد در این مطلب به شرح آن بپردازد. توجه داشته باشید که هرچه دقت بیشتری برای سازۀ هیدرولیکی استخر انجام دهید، اطمینان بیشتری خواهید داشت که سازه در زمان کاشی‌کاری استخر دارای نقصی نیست.

عایق‌بندی استخر با قیر یا ایزوگام

عایق‌بندی استخر با قیر یکی از بهترین و کاربردی‌ترین متریال‌ها برای عایق‌بندی استخر است. این روش عایق‌بندی از ورود آب‌های سطحی و زیرزمینی به داخل استخر جلوگیری می‌کند. ضمن این‌که آب داخل استخر نیز به پایه‌های اصلی ساختمان نفوذ نکرده و ساختمان را دچار فرسایش نمی‌کند.

عایق‌بندی استخر بدین‌گونه انجام می‌شود که بعد از ساخت سازۀ اصلی استخر، یک نوبت عایق‌بندی صورت می‌گیرد. مجدداً مصالح داخل استخر ریخته می‌شود. پس از این عمل؛ دوباره از قیر یا ایزوگام برای عایق‌بندی استخر در نوبت دوم استفاده می‌گردد تا اطمینان حاصل شود استخر به طور کامل عایق‌بندی شده است.

خواهید پسندید: بازسازی از صفر تا صد

عایق‌بندی با قیر یا ایزوگام بسیار به‌صرفه بوده و همین امر موجب توجه کارفرما به این نوع عایق‌بندی است. عایق‌بندی اصولی و درست باعث جلوگیری از پوسته شدن رنگ استخری در طول زمان می‌شود. به این موضوع توجه داشته باشید که استفاده از مواد غیرمجاز برای عایق‌بندی استخر سبب ایرادات جبران‌ناپذیری در آینده می‌شود.

عایق‌بندی کف و دیوار استخر یکی دیگر از موارد مهمی است که باید به آن دقت بیشتری کرد. بدین‌گونه که کف استخر را با مواد اولیه (سیمان و خاک) پوشش داده و سپس عایق‌بندی شود. مجددا باید این عمل برای بار دوم تکرار شود تا اطمینان کامل حاصل گردد.

آیا مواد دیگری برای عایق‌بندی استخر وجود دارد؟

بله، برای عایق‌بندی استخر می‌توان از مواد دیگری استفاده نمود که به آن مواد آب‌بندی استخر گفته می‌شود. این نوع مواد که از رزین و سازۀ پلیمری تشکیل‌شده با بتن مخلوط می‌شود. از ویژگی‌های مخلوط نمودن این رزین با بتن می‌توان به حفاظت از اکسیده شدن آرماتور داخل بتن، آب‌بند شدن بتن و سخت نمودن آن اشاره کرد.

رطوبتی که در داخل بتن وجود دارد به طبع، سبب اکسیده‌شدن آرماتورها می‌شود و همین امر باعث می‌گردد تا استفاده از مواد آب‌بندی استخر، یک امر اجتناب‌ناپذیر باشد. با بررسی‌ها و تجربه‌هایی که شرکت ژوپین در زمینه عایق‌بندی استخر انجام داده است، می‌توان دریافت؛ استخرهایی که با مواد عایق‌بندی مختلط با بتن ساخته شده‌اند، به مراتب اکسیده‌شدن آرماتور نسبت به استخرهای فاقد این مواد بسیار اندک است.

تنوع مواد عایق‌بندی استخر چگونه است؟

عایق‌بندی استخر به عنوان روکش نهایی شناخته می‌شود. در عایق‌بندی استخر از مواد مختلفی چون مواد پلیمری، مواد نانو و مواد اکریلیکی استفاده می‌شود. اما بهترین نوع عایق‌بندی استخر که برای تمامی طراحان و مهندسان ساختمان ثابت شده؛ استفاده از مواد پلیمری است که برای سازه‌های هیدرولیکی و انواع استخرها (استخر شنا عمیق؛ جکوزی و ...) مناسب است.

زیرا این مواد سازگار با اقلیم کشور بوده و تمامی فشارهای فیزیکی، مکانیکی و هیدرولیکی را به خوبی تحمل می‌کند. اما توصیۀ ما به شما برای ساخت استخرهایی با کیفیت بالا، مشاوره گرفتن از مهندسان شرکت ژوپین است که بیش از 7 سال در این زمینه تخصص دارند.