متن

ضوابط تأمین پارکینگ برای ساختمان‌های مسکونی

پارکینگ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های امروزی افراد است که به دلیل بالا رفتن جمعیت و خودرو می‌طلبد که برای هر نفر یک جای پارک اختصاصی در نظر گرفته شود. افزایش چشمگیر آپارتمان‌ها و دارا بودن حداقل یک خودرو در هر خانواده و نبود جای پارک برای پارک کردن خودروها، مشاجره‌هایی را بین همسایه‌ها و ساکنان کوچه یا خیابان به راه می‌اندازد. پس با این تفاسیر درخواهید یافت که تأمین پارکینگ برای هر ساختمان جزئی از ملزومات ساخت و ساز به شمار می‌رود.

تأمین پارکینگ در ساختمان، جدیدترین طرح تفضیلی

بر اساس طرح جدید تفضیلی داشتن پارکینگ برای هر ساختمان و یا آپارتمان جدیدالاحداث الزامی است. همچنین هرپارکینگی قوانین و مقررات مخصوص به خودش را دارد که ساکنان آن آپارتمان باید آن‌ها را رعایت کنند. اصولا پارکینگ محل نگهداری خودروها است؛ اما برخی موتور و دوچرخه خود را نیز در آن پارک می‌کنند.

مقاله مرتبط: با انواع سقف ساختمانی آشنا شوید

پارکینگ‌ها هم به صورت روباز و هم در فضای بسته برای افراد قابل دسترسی است. علاوه بر مجتمع‌های مسکونی و آپارتمانی، مجتمع‌های اداری و تجاری هم باید دارای پارکینگ باشند.

ضوابط و قوانین پارکینگ آپارتمان‌ها

در بعضی از مواقع مالکان واحدهای مسکونی به دلیل وسایل اضافی و نبود انباری، وسایل خود را در پارکینگ قرار می‌دهند که این کار ممنوع و غیرقانونی است. در صورت بروز این گونه موارد سایر ساکنین می‌توانند به این مسئله اعتراض کنند و موضوع را پیگیری نمایند. اگر پارکینگ در سند ساختمان درج نشود، جزء مشاعات محسوب می‌شود و تمامی ساکنین می‌توانند از آن استفاده کنند. اما اگر در سند درج شود، پارکینگ اختصاصی است و فقط صاحب آن ملک می‌تواند از پارکینگ استفاده کند. اگر به هر دلیلی احداث پارکینگ مقدور نباشد با رعایت تراکم ساختمان می‌توان حق پارکینگ را محاسبه و به شهرداری پرداخت نمود.

ضوابط پارکینگ

1-عرض پارکینگ: در ضوابط پارکینگ ساختمان‌های مسکونی باید برای هر خودرو 2.5 متر عرض در نظر گرفته شود.

2-ارتفاع پارکینگ: ارتفاع مفید پارکینگ از کف ساختمان تا پایین‌ترین محل عناصر سازه‌ای یا تأسیساتی است. در این رابطه ارتفاع مفید انواع پارکینگ‌های عمومی و خصوصی به صورت زیر می‌باشد:

ارتفاع پارکینگ‌های کوچک حداقل 2.20 سانتی متر است.

ارتفاع مجاز پارکینگ‌های بزرگ و متوسط حداقل باید 2.40 باشد.

در پارکینگ‌های خصوصی ارتفاع مفید ورودی و خروجی 2.10 سانتی متر است.

بیشتر بخوانید: روند اخذ پروانه ساختمان از شهرداری و نظام مهندسی

ضوابط درب پارکینگ

درب پارکینگ هم دارای مقررات خاصی است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

• در هنگام توقف خودروها نباید مزاحمتی برای باز و بسته شدن درب پارکینگ وجود داشته باشد. حداقل عرض عبور در کنار محدوده خودروها برای دسترسی به فضا های دیگر مانند راهرو، راه پله، آسانسور و ... 80 سانتی‌متر و برای دسترسی به انبار 50 سانتی‌متر باید باشد. همچنین عرض مفید در ورودی درب پارکینگ‌های بزرگ 6 متر و در پارکینگ‌های کوچک حداقل 3 متر است.

• پارکینگ مورد نیاز ساختمان‌ها را پیلوت نیز می نامند. پیلوت‌ها به صورت سرپوشیده هستند و تنها استفاده به عنوان پارک خودرو در قسمت پیلوت مجاز است. فضای مورد نیاز جهت پارک هر واحد پارکینگ بر مازاد فضای باز به شرط مانور اتومبیل 15متر مربع باید در نظرگرفته شود.

• درمواقعی که پارکینگ در طبقه‌های زیرزمین و پیلوت قرار داشته باشد، سطح این تراکم‌ها محاسبه نخواهد شد.

• از هر خیابان تنها یک درب خروجی باید تعبیه شود، مگر درصورتی که طول ملک بیش‌تر از 20 متر باشد که در این صورت می‌توان از دو درب خروجی و ورودی استفاده کرد.

• در مواقعی که در محاسبات تعداد پارکینگ عدد به دست آمده اعشاری باشد، برای تأمین پارکینگ، عدد کامل بعدی ملاک قرار می‌گیرد و چنانچه عوارض اخذ شود، همان عدد اعشاری ملاک محاسبه قرار خواهد گرفت.

• زیرزمین پارکینگ‌ها باید از طریق پله یا آسانسور به طبقات دیگر دسترسی داشته باشد.

• حداکثر باید شیب (رمپ) 15% باشد.

• اگر در فضای ساختمان جای پارک برای واحد مسکونی کم است، می‌توانید درخواست جاپارک اضافی کنید.

• اگر در محله‌ای زندگی می‌کنید که فضای مناسب برای پارک کردن وجود ندارد، می‌توانید با دریافت مجوز برای ساختمان خود جای پارک احداث کنید. علاوه بر ساخت جای پارک برای ساختمان خود می‌توانید برای مناطق فرسوده از شهرداری مجوز دریافت کنید. البته در فضاهای فرسوده گرفتن مجوز آسان است و دردسری در پی نخواهد داشت. اما توصیه شرکت ژوپین به شما این است که حتما برای مشاورۀ بیشتر با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید.