متن

ضوابط اجرای آسانسور

ضوابط اجرای آسانسور یکی از مهم‌‌ترین طراحی‌ها در ساختمان‌سازی است که مهندس ناظر یا مجری ذیصلاح؛ باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. همان‌طور که می‌دانید اسانسورها باید به گونه‌ای طراحی شوند که تهویه به درستی در آن‌ها صورت گیرد. در این مطلب ژوپین به شرح ضوابط اجرای آسانسور و شرایط آن پرداخته‌ایم.

احداث ساختمان‌هاي بلند و برج‌ها در كلان شهرها، افزايش افراد جامعه و نياز جمعيت ميانسال و كهنسال كشور به استفاده از سامانه‌هاي مكانيزۀ حمل و نقل داخل ساختمان، لزوم تعبيه سامانه‌هايي چون آسانسور و پله برقي را بيش از گذشته روشن ساخته است. به‌منظور طراحي، اجرا و بهره‌برداري صحيح و قانونمند اين تجهیزات لازم است ضوابط مشخصي در اين خصوص تدوين و ابلاغ گردد.

بیشتر بخوانید: انواع سقف ساختمانی

ضوابط اجرای آسانسور، كافي و بدون ابهام است و باید ضمانت اجرايي لازم را  داشته باشد. از این بابت مبحث پانزدهم مقررات جامعيت ملي ساختمان براي اولين بار در سال 80 با عنوان آسانسورها و پله‌هاي برقي توسط دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت مسكن و شهرسازی سابق تدوین گردید.

تعریف آسانسور

آسانسور وسیله اي تشکیل شده از كابين، معمولاً وزنه تعادل و اجزاي ديگر است كه با روش‌هاي متفاوت، مسافر، بار يا هر دو را در مسير بين طبقات ساختمان جابه جا مي‌كند.

آسانسور كششي: آسانسوري است كه حركت آن بر اثر ايجاد نيروي اصطكاك بين سيم بكسل و شيار فلكه كشش به هنگام چرخش آن، توسط سيستم محركه به وجود مي‌آید.

آگاه شوید: بازسازی و صفر تا صد آن

آسانسور هيدروليكی: در اين نوع آسانسور سيلندر و پيستون هيدروليكي عامل حركت كابين  است این نوع آسانسور ممكن است داراي وزنه تعادل نيز باشد.
تابلو كنترل آسانسور: مجموعه اي شامل مدارهاي فرمان و قدرت كه وظيفۀ كنترل حركت كابين و پاسخگويي به احضار را به عهده دارد.

انتخاب آسانسور از ضوابط اجرای آسانسور

معمار طراح یا مهندس ناظر بايد تعداد، ظرفيت و نوع مسافربر، باربر و... آسانسورهاي ساختمان را در مراحل اوليۀ طراحي تعيين کند و آنها را براساس اطلاعات به‌دست آمده و مقررات اين مبحث جانمايي كند. پیش‌بيني آراستگی‌های لازم متناسب با شرايط اقليمي به عهدۀ طراحی ناظر ساختمان است.

مقاله مرتبط: گواهی بهره برداری ساختمان را چگونه بگیریم؟

در ساختمان‌هاي با طول مسير قائم حركت بيش از 7 متر از كف ورودي اصلي، معمولا بيش از سه طبقه برای آماده‌سازی آسانسور لازم است.

در ساختمان‌هاي 8 طبقه يا ساختمان‌هایی با طول مسير حركت 28 متر و بيشتر از كف ورودي اصلي، بايد حداقل دو دستگاه آسانسور پیش‌بینی گردد، حتی اگر براساس محاسبات تعداد و ظرفيت، يك دستگاه آسانسور كفايت نمايد. آسانسورها بايد به نحوي آماده شوند كه مسافران حداقل مسافت ممکن را برای سوارشدن به هر کابین طي کنند.

ورود و خروج افراد از آسانسور به طبقات و بالعكس بايد به‌راحتي و بدون تداخل حركتي صورت گيرد و فضاي كافي جهت انتظار، در ورودي‌ها و خروجی‌ها در نظر گرفته شود. لازم است رسيدن آسانسور به طبقۀ موردنظر و شروع باز شدن در طبقه با صداي زنگي اعلام گردد كه شدت صوتي آن قابل تنظيم از 35 تا 65 دسي بل باشد.

حتما بخوانید: بیمه مسئولیت پروژه های ساختمانی

زمان باز ماندنِ در، متناسب با نوع كاربري توسط افراد ناتوان، از 2 تا 20 ثانيه قابل تنظيم باشد.

پارت 2 ضوابط اجرای آسانسور

درصورتی‌که در هر طبقه تا چهار واحد مسکونی داشته باشیم، یک واحد راه پله و آسانسور کافی است. اما زمانی که ساختمان بیشتر از چهار طبقه باشد، حداقل به دو آسانسور نیاز است.

برق اضطراری

درصورتي‌كه وجود برق اضطراري براي يك ساختمان ضروري باشد، بايد حداقل برای يك آسانسور از هر گروه آسانسور در ساختمان از برق اضطراري استفاده گردد. اين خط تغذيه بايد بتواند هر يك ازآسانسورهاي ديگر را به انتخاب تغذيه نماید. این سیستم باید به‌طور اتوماتیک فعال شود.