متن

سیستم گرمایش از کف یکی از راه‌حل‌های امروزی برای گرمایش بیشتر ساختمان و یا خانه‌های مسکونی است که می‌تواند در فصل‌های سرد سال کابردی‌ترین و بهترین روش به شمار رود. با راه‌اندازی این سیستم افراد می‌توانند به راحتی در سرمای شدید، گرمای تابستان را در دل خانه احساس کنند و از فضای داخل لذت کافی را ببرند.

چگونگی کار سیستم گرمایش از کف، معایب و مزیت‌های این سیستم اطلاعاتی است که هر فردی نیاز دارد پیش از راه‌اندازی در محل اقامت از آن اطلاعات کافی را کسب کند. اگر شما نیز از سرمای هوا در فصل‌های سرد خسته شده‌اید و قصد دارید یکی از بهترین روش‌ها برای رفع این مشکل را در محل کار، خانه و .... راه‌اندازی کنید، این مطلب ژوپین را تا انتها دنبال کرده و اطلاعات کافی از این سیستم را به دست آورید. در ادامه ابتدا کمی دربارۀ سیستم گرمایش صحبت خواهیم کرد.

underfloor-heating-system

سیستم گرمایش از کف چیست و برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

سیستم گرمایش از کف به این صورت است که از زیرکف محل موردنظر، لوله‌هایی پنج و یا سه لایه کشیده شده که آب داغ و یا همان گرم از این لوله‌ها عبور می‌کنند. گرمای داخل لوله‌ها باعث می‌شود حرارتی بالغ بر 29 درجه سانتی‌گراد در تمامی فضای محل پخش شود و شما گرمایی یک نواخت را در تمامی محیط احساس کنید. ضمن این‌که گرما تا 2 متر ارتفاع را در برخواهدگرفت که بنا به همین موضوع، علاوه بر کف محیط تمامی سطح تا سقف نیز گرم می‌شود.

خواهید پسندید: انواع سقف ساختمانی

مزیت‌های سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیستم گرمایش از کف دارای مزیت‌های بسیاری است که سبب شده امروزه افراد این نوع راه‌حل را به دیگر سیستم‌های گرمایشی مانند شوفاژ، شومینه و یا بخاری ترجیح دهند. مهم‌ترین مزیت این سیستم، صرفه‌جویی آن تا 25 یا 30 درصد نسبت به دیگر دستگاه‌های گرمایشی است که بدون شک این امر می‌تواند در محیط‌های بزرگ، بهترین روش برای ایجاد گرما به حساب آید.

قطعا بیشتر افرادی که سیستم‌های گرمایشی مذکور را در محل خود نصب کرده‌اند، متوجه شده‌اند که تنها ایستادن در کنار آن‌ها، گرما را به آن‌ها منتقل می‌کند. یکی از مزیت‌های دیگر سیستم گرمایش از کف رفع کردن این مشکل می‌باشد؛ زیرا در تمامی محیط گرما به طور یکسان پخش شده و حتی بزرگی و کوچکی محل تأثیری بر آن نخواهد داشت.

underfloor-heating-system

رفع آلودگی‌های محیطی و صوتی در استفاده از سیستم گرمایش از کف

یکی دیگر از مشکلاتی که همیشه باعث آزرده‌خاطری مخصوصا در خانم‌ها می‌شود، سیاهی دیواره‌های خانه و یا محل‌کار است که بر اثر سیستم‌هایی مانند بخاری، رادیاتور و .... پدید می‌آید. سیستم گرمایش از کف این مشکل را به‌طورکامل رفع کرده و از ایجاد باکتری در فضا جلوگیری می‌کند. ضمن این‌که هیچ‌گونه سروصدایی در محیط باعث برهم‌خوردن تمرکز افراد نمی‌شود و یا با اشغال فضایی هر چندکوچک باعث اختلال در دکوراسیون داخلی نخواهد شد.

آگاه شوید: دیوار برشی چیست و چه کاربردی دارد؟

در سیستم گرمایش از کف شما می‌توانید هرگونه پارکت از جمله پارکت‌های چوبی، سرامیکی و کف‌پوش سنگی و .... را در دکوراسیون به کار برید. علاوه بر این امر، این سیستم‌ها نسبت به دیگر دستگاه‌های گرمایشی، طول عمر بالاتری دارند و فرد کمتر نیاز به تعمیر و یا جایگزین‌کردن سیستم گرمایشی خواهد داشت.

چرا برخی از نصب سیستم گرمایش از کف منصرف می‌شوند؟

سیستم گرمایش از کف علاوه بر تمامی مزیت‌های ذکر شده، دارای معایبی می‌باشد که سبب شده افراد گاهی با وجود بودجه و یا نیاز به این سیستم از نصب آن در محل منصرف شوند. شاید به گوش شما نیز خورده‌باشد که این سیستم برای بدن مضر و یا افراد را دچار اختلال خواهد کرد. این مورد یکی از نقطه نظرهای برخی کارشناسان می‌باشد که با توجه به مدرن بودن این سیستم اغلب زیاد به گوش می‌رسد. البته اغلب این نظرات گزافه‌گویی بیش نیست.

underfloor-heating-system

مهم‌ترین عیب در سیستم گرمایش از کف این‌ است که افراد پس از نصب این سیستم و ایجاد کف‌پوش بر روی آن، دیگر امکان عوض کردن کف‌پوش را نخواهند داشت. همچنین در زمان ایجاد و نصب باید توسط افراد مجرب با ملایمت بسیار بر روی آن سیمان کشیده شده تا به مشکل برنخورید.

شما در همان ابتدای نصب سیستم گرمایش از کف نمی‌توانید گرمایی 36 درجه را در سطح محل احساس کنید، این گرما در همان ابتدای راه اندازی 20 درجه است که به مرور زمان و در هر 12 ساعت 5 درجه به آن اضافه خواهد شد. بدین ترتیب پس از 36 ساعت به درجه ایده‌آل یعنی همان 36 درجه خواهد رسید که البته این موضوع به دلیل واردنشدن شوک ناگهانی بر اثر گرمای بیش از حد به سیستم می‌باشد.