متن

سبک‌سازی ساختمان چه مزیتی دارد؟

هر چند سبک‌سازی ساختمان با هزینه‌های بسیاری انجام می‌شود، با این حال این کار، با تعمیر و بازسازی ساختمان‌های قدیمی راهی برای سود و ثبات بیشتر سازه در برابر عوامل طبیعی در درازمدت است. شیوه‌های مختلفی برای سبک‌سازی ساختمان استفاده می‌شود که شرکت مهندسی ژوپین قصد بازگوکردن آن‌ها را دارد.

سبک‌سازی ساختمان چیست؟

در زمان‌های قدیم ساختمان‌ها با مصالحی مانند آجر، سنگ، خشت و ... ساخته می‌شدند. این مصالح مقاومت بسیار زیادی در برابر سرما و گرما از خود بروز می‌دادند، اما در برابر عوامل طبیعی مانند طوفان و زلزله مقاومت چندانی نداشتند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، هر روزه مصالح و ابتکارهای متنوعی برای سبک‌سازی ساختمان‌ها به کار می‌رود.

سبک‌سازی ساختمان برای جلوگیری از سوانح طبیعی مانند سیل، زلزله و طوفان و همچنین کم‌تر شدن خسارات مالی، جانی در مناطق در معرض خطر استفاده می‌شود. به صورت کلی سبک‌سازی ساختمان به معنای استفاده از ابزار و وسایل مدرن و نوین به منظور کمترشدن وزن ساختمان است. با این کار علاوه بر مسئله سبک‌سازی، در هزینه و مصرف انرژی ساختمان نیز صرفه‌جویی می‌گردد.

چه راهکارهایی برای سبک‌سازی ساختمان وجود دارد؟

دو راهکار برای سبک‌سازی ساختمان وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

1-استفاده از نقشه‌های ساختمانی که کم‌ترین مصالح سنگین و پایین‌ترین تعداد ستون‌ها در آن اعمال شده است.

2-رایج‌ترین راه برای سبک‌سازی ساختمان استفاده از مصالح ساختمانی مدرن و سبک است.

در جهان امروز با پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز، مصالح ساختمانی جدید به شکلی سبک‍‌تر از مدل‌های سنتی به بازار آمده است. استفاده از این مصالح ساختمانی کارآمدترین حرکت به سوی سبک‌سازی ساختمان به شمار می‌رود.

استفاده از اسکلت فلزی در سبک‌سازی ساختمان

یکی از بهترین راهکارها برای سبک‌سازی ساختمان، سبک‌کردن اسکلت بدنی آن است، زیرا اسکلت بدنی بالاترین وزن بنا را به خود اختصاص می‌دهد. استفاده از اسکلت فلزی سبک مانند ال اس اف می‌تواند از هزینه‌های اجرا برای اسکلت فلزی بکاهد و در نتیجه آن، صرفه‌جویی بسیاری در هزینه و زمان ساخت پروژۀ ساختمانی می‌شود.

نمای ساختمان اصلی‌ترین دلیل برای سبک‌سازی

در مطالب بالا گفتیم استفاده از اسکلت فلزی ال اس اف می‌تواند در سبک‌سازی ساختمان نقش به‌سزایی داشته باشد. اما نمای ساختمان نیز دلیل دیگری برای سبک‌سازی است. همانطور که در مقاله انواع نمای ساختمان توضیح داده‌ایم؛ انواع مختلفی از نماها مانند کامپوزیت می‌تواند وزن ساختمان را بسیار سبک کند.

به عنوان مثال در عوض آجر و سیمان که استفاده از آن‌ها وزن ساختمان را افزایش می‌دهد می‌توان برای نمای ساختمان از فوم استفاده کرد. ضمن این که استفاده از انواع سقف‌های ساختمانی مانند سقف کاذب، سقف تیرچه بلوک، کنف،گچبری و ... نیز می‌تواند در سبک‌سازی ساختمان کمک شایانی کند.

روش‌های سبک‌سازی ساختمان

روش‌های سبک‌سازی را می توان به دو شیوه تقسیم کرد: 1-سبک‌سازی اجزای باربر و 2- سبک‌کردن سازه ساختمان

همچنین با طراحی‌های نوین و جدید مهندسی می‌توان به سبک‌سازی اسکلت ساختمان کمک کرد. برای سبک‌سازی نمای ساختمان از سنگ، چوب، شیشه و ... می‌توان استفاده نمود. برای کمک‌کردن به سبک‌سازی ساختمان، استفاده از شیشه نمای اسپایدر و کرتین وال، همچنین کامپوزیت نیز توصیه می‌شود.

یک راهکار دیگر برای سبک‌تر شدن اسکلت ساختمان این است که به جای نمای تر از نمای خشک استفاده کرد. در نمای تر استفاده از دوغاب و ملات باعث سنگین‌تر شدن سازه می‌شود؛ اما اگر به جای نمای تر از نمای خشک استفاده شود؛ یعنی به جای ملات از پیج و مهره استفاده شود، اسکلت ساختمان قطعا سبک‌تر می‌شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم مقاله نمای خشک را با یک کلیک مطالعه نمایید.

از این که تا بدین جای مطلب همراه ژوپین بوده‌اید، بسیار سپاسگذاریم؛ اما باز هم توصیه می‌کنیم برای گرفتن مشاوره‌های کاربردی با شرکت ژوپین در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های دقیق و درست درباره سبک‌سازی ساختمان یا اخذ پروانۀ پایان کار بهره‌برداری ساختمان را دریافت کنید.