متن

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز، گرین وال یا دیوار زنده نام‌هایی هستند که برای یکی از زیباترین متریال‌های ساختمانی به کار برده می‌شوند. بله، دیوار سبز به این معنی است که پوشش بیرونی دیوار ساختمان با گونه‌های گیاهی هر منطقه پوشانده شود. این گونه‌های زنده باعث زیبایی و انتقال حس زندگی بیشتر دیوار سبز به افراد به نسبت دیوارهای سرد و سخت می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع سقف ساختمانی را بشناسید

دیوار سبز علاوه بر این‌که جلوۀ زیبایی دارد، دارای ویژگی‌های بسیاری از جمله تولید اکسیژن است. مضاعف بر موردی که ذکر شد گرین‌وال در کمترشدن آلودگی هوا نیز نقش به‌سزایی ایفا می‌کند. پس اگر شما هم علاقه‌مند به چنین دیواری هستید، در ادامه همراه ژوپین باشید.

گیاهان دیوار سبز باید به گونه‌ای انتخاب شود که تا با سازگاری با آب و هوای آن منطقه، عمر طولانی‌تری داشته باشند. در روانشناسی رنگ‌ها، رنگ سبز نشانۀ آرامش و حس زندگی و نشاط است. همین امر موجب می‌شود افراد با دیدن این منظره‌های سبز رنگ به وجد آمده و به زندگی سبز روی بیاورند.

دیوار سبز را چگونه ایجاد کنیم؟

Green wall یکی از آسان‌ترین انواع نمای ساختمانی با طرفداران بسیار است. البته این دیوار هم مصنوعی ساخته می‌شود و هم طبیعی. پس نظر کارفرما برای ساخت دیوار سبز به طور مصنوعی یا طبیعی بسیار مهم خواهد بود. ضمنا در ایجاد دیوار سبز باید از گیاهانی استفاده نمود که به صورت عمودی رشد می‌کنند.

بهترین گونه‌ها برای ایجاد دیوار سبز، پاپیتال، پیچ امین‌الدوله، ناز فرانسوی، شیرخشت و لیزوماکیا هستند. با این حال، باز هم شرایط اقلیمی باید سنجیده شود. در قیاس گرین‌وال طبیعی و گرین‌وال مصنوعی بایدگفت هزینۀ گرین‌وال مصنوعی کمتر از گرین‌وال طبیعی است. اما روحیۀ زندگی با گرین‌وال طبیعی 100 برابر گرین‌وال مصنوعی است.

مقاله مرتبط: تراریوم چیست؟

دیوار سبز چه ویژگی‌های دارد؟

از مهم‌ترین ویژگی‌های گرین‌وال خنک‌کردن هوا و تولید اکسیژن در منطقه است. همان‌طور که می‌دانید گل‌ها و گیاهانی که بر روی زمین کاشت می‌شوند، مواد مغذی خود را از خاک تامین می‌کنند؛ اما گیاهان با رشد عمودی مواد مغذی خود را از دیوار می‌گیرند.

دقت داشته باشید که اولین معیار ساخت گرین‌وال، وجود سیستم آبیاری در داخل دیوار است. با انتخاب گونه‌های گیاهی متنوع و مختلف می‌توان بافت و زیبایی خارق‌العاده‌ای را در Green wall ایجاد نمود.

مزیت‌های گرین‌وال چیست؟

این نوع دیوار ساختمانی مزیت‌های بسیاری دارد که با به برخی از آن‌ها با توضیحات بیشتر در ذیل مطلب اشاره شده است.

خاصیت تصفیه نمودن هوا

خانه‌های آپارتمانی، زندگی شهری و دود ماشین‌آلات، هوای شهر را به کلی آلوده کرده و می‌طلبد که با ایجاد دیوار سبز یا فضاهای سبز کمی از این آلودگی هوا کاسته شود. مهم‌ترین ویژگی گرین‌وال که مانند یک فیلتر، هوای کثیف را جذب (دی اکسید کربن) و هوای تمیز (اکسیژن) را پس می دهد، تصفیه کردن هوای خانه یا بیرون است.

خواهید پسندید: بازسازی از صفر تا صد

رفع استرس و گرفتن آرامش

رنگ سبز در روان‌شناسی به عنوان یک رنگ سرزنده و حیات‌بخش شناخته می‌شود. همین امر در رفع استرس بسیار تأثیرگذار است. ضمن این وجود این رنگ در گیاهان زنده و رشد گیاهان حسی آرامش‌بخش را به افراد انتقال می‌دهد تا ساعاتی را با حس و حالی خوب سپری کنند.

گرین‌وال یک عایق صوتی طبیعی

دیوار سبز به دلیل جذب سر و صدا سبب می‌شود تا این صداها به ساختمان نفوذ نکند و به گونه‌ای نقش یک عایق صوتی طبیعی را ایفا می‌کند. منعکس شدن صوت بسیار گوش‌خراش است و روح و روان را برهم می‌زند. وجود گرین وال یا همان دیوار سبز، از این امر جلوگیری می‌کند.

دیوار سبز یک محافظ عالی

اگر بگوییم که گرین‌وال نقش یک سپر برای جلوگیری از عوامل طبیعی را دارد، گزاف نگفته‌ایم. دیواری که از گونه‌های گیاهی پوشیده شده، ساختمان را از باد، باران، طوفان و آفتاب مصون می‌کند.

گرین‌وال مؤثر در کاهش گرمای هوا

همان‌طور که می‌دانید عامل گرمای هوا وجود گازهای گلخانه‌ای از جمله دی‌اکسیدکربن و منواکسیدکربن هستند. گل‌ها و گیاهان با جذب این گازهای آلاینده و تولید اکسیژن، نقش بزرگی در پاکیزگی هوا و کاهش گرما ایفا می‌کنند. به عنوان مثال وقتی به منطقه‌ای جنگلی می‌رسید، هوایی خنک‌تر به نسبت دیگر مناطق را حس خواهید کرد.

خواهید پسندید: تاثیر گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

انتخاب بهترین گیاهان برای دیوار سبز

مهم‌ترین نکته دربارۀ انتخاب پوشش گیاهی دیوار سبز، مطابق بودن شرایط آب و هوایی گیاه با موقعیت جغرافیایی منطقه است که سازگاری خوبی با هم داشته باشند. معیارهایی نظیر رطوبت هوا، کیفیت آب برای آب‌دهی، ارتفاع ساختمان، نوردهی خورشید و ... حتما باید در دیوار سبز سنجیده شود.

بهترین گیاهان برای دیوار سبز، گیاهان بومی هر منطقه می‌باشند که به‌راحتی می‌توانند خود را با شرایط آب و هوایی تطبیق دهند. توجه داشته باشید که اگر گیاهان غیربومی را برگزینید، نه از نظر اقتصادی به‌صرفه هستند نه از نظر نگهداری عمر طولانی خواهند داشت. در مطالب بالا نام گیاهان مخصوص دیوار سبز ذکر شده است.

دیوار سبز آیا انواع مختلفی دارد؟

بله، دیوار سبز نیز مانند دیگر تکنیک‌های ساختمانی نظیر سقف ساختمانی، تنوع نمای ساختمانی و ... دارای انواع مختلفی است. توجه داشته باشید که قیمت اجرای هر کدام از این دیوارها با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود. در ادامه به شرح مختصری از انواع دیوار سبز پرداخته‌ایم.

گرین‌وال شبکه‌ای

سبک‌ترین نوع دیوار سبز، گرین‌وال شبکه‌ای می‌باشد که یک حائل از شبکه های فولادی است. این شبکه‌ها به گیاهان بالارونده کمک می‌کنند و برای آن دسته از گیاهانی مناسب است که به آهستگی رشد کرده و به مواظبت بیشتری نیازمند هستند.

گرین‌وال نمد پلیمری

این نوع از دیوار سبز؛ دارای یک پارچه نمدی پلیمری است که زه‌کشی بسیار خوبی داشته و مانند یک شکل تاخورده بر روی قالب زیرساخت ساختمان، کار گذاشته می‌شود. این سازه به گونه‌ای است که به صورت ردیف یا تعدادی گلدان در کنار هم و رو به بالا چیده می‌شود. ضمناً سیستم آبیاری این نوع Green wall به صورت قطره‌ای است.

در این نوع از دیوار سبز به عنوان جدیدترین روش، گیاهان داخل محفظه‌های تعبیه‌شده کشت می‌گردند. این نوع دیوار ویژگی‌های بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به زه‌کشی بسیار خوب گیاهان و در نتیجه رشد بیشتر، تهویه مناسب، سبک شدن وزن دیوار، تغییر و تعویض گلدان ها و ... اشاره کرد.

Green wall کابلی

همان‌طور که از نام این نوع گرین‌وال برمی‌آید، سازه به صورت کابلی بوده و یک سری توپی‌های ضد زنگ (فولادی) با قابلیت عبور دادن کابل‌ها از درون آن که با کشش آن‌ها یک تکیه‌گاه برای گیاهان تشکیل می‌شود.

Green wall مدولار

گرین‌وال مدولار از جنس استیل بوده و بسیار سبک است. داربست‌های فلزی بر روی بنا قرار می‌گیرند و یا یک سازه مستقل را تشکیل می‌دهند. بدین‌گونه گیاهان به صورت بالارونده و در اشکال گوناگون ایجاد می‌گردند.

قیمت گرین‌وال چقدر است؟

قیمت گرین‌وال با توجه به نوع آن تغییر خواهد کرد. از این رو توصیه می‌کنیم برای هرگونه بازسازی منزل، طراحی گرین‌وال، طراحی دکوراسیون داخلی و ... با مهندسان و طراحان شرکت ژوپین در ارتباط باشید. بیش از 7 سال سابقۀ مهندسی و دانش علمی پشتوانۀ این شرکت مهندسی می‌باشد.