متن

درز انقطاع چیست؟

درز انقطاع یک طرح مهندسی است که از حوادث ساختمانی جلوگیری می‌کند. اکثر ساختمان‌ها در محل خود ساکن هستند؛ اما گاهی اوقات امکان دارد به علت زلزله یا لرزش‌های دیگر تنشی به ساختمان اعمال شود. به همین دلیل جهت جلوگیری از آسیب‌های وارده به ساختمان‌های مجاور یک فاصله معینی تعیین می‌گردد که به آن درز انقطاع گفته می‌شود.

بیشتر بدانید: انواع سقف ساختمانی

درز انقطاع فاصله‌ای به منظور جداکردن دو ساختمان از یکدیگر است که در وقوع زلزله به ساختمان های دیگر آسیبی وارد نشود. این درز در هر طبقه باید حداقل برابر با 1100 ارتفاع آن تراز از روی شالوده باشد. اگر شما هم می‌خواهید با درز انقطاع بیشتر آشنا شوید همراه ژوپین باشید.

محاسبه درز انقطاع

در محاسبه درز انقطاع باید فاکتورهای متفاوتی را مد نظر قرار داد که ارتفاع یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. براساس استاندارد 2800 برای ساختمان‌های هشت طبقه در نظر گرفته می‌شود. برای بالاتر از هشت طبقه روش محاسبه متفاوت است. در ادامه حالت‌های مختلف درز انقطاع ذکر می‌شود.

محاسبه درز انقطاع در حالت‌های خاص

در صورتی‌که در مجاورت ساختمان در حال ساخت، ساختمانی وجود نداشته باشد، حداقل فاصله هر طبقه ساختمان از زمین مجاور باید 70 درصد مقدار تغییر مکان جانبی در نظر گرفته شود.

مقاله مرتبط: مجری ذیصلاح چه وظایفی دارد؟

نکات لازم برای درز انقطاع

1. بهتر است که درز انقطاع هم در پلان‌های معماری و سایت پلان و هم پلان تیرریزی ساده در جزئیات متفاوت و خاص نشان داده شود تا در زمان اجرا اطمینان حاصل شود.

2. به ابعاد ستون‌ها از پایین تا بالای ساختمان به‌ویژه ستون‌هایی که به صورت یکسره ادامه پیدا کرده است، حتما باید توجه کرد. حتما باید فاصله مناسب درتمامی طبقات از پایین تأمین شود.

3. به ساختمان‌هایی که در طبقه‌های پایین دارای دیواره‌های اول هستند نیز باید توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این نوع ساختمان‌ها باید درز انقطاع در طبقه‌ای دارای دیواره‌هایی مطابق جزئیات واحد ایستایی اجرا شود.

4. مهندس ناظر ساختمان در حال احداث باید تمامی ملاحظات فنی و حقوقی لازم را قبل از اجرای کار مدنظر قراردهد.

مواد مناسب برای پرکردن درز انقطاع

برای پرکردن درز انقطاع از موادی به نام فیلر استفاده می‌شود که از الیاف گیاهی، لاستیک، ترکیبات آسفالتی، چوب پنبه و ... ساخته می‌شود. مواد پر کنندۀ داخل درزها باید دارای ویژگی‌هایی باشد. ازجمله ویژگی‌‌های مواد درز انقطاع جایگیری و شکل‌گیری در درزها، داشتن امکان انعطاف و ارتجاع، عدم امکان اتصال با درز، داشتن دوام و ماندگاری بالا است.

انواع درزهای ساختمانی

به غیر از درز انقطاع از درزهای دیگری هم برای ساختمان استفاده می‌شود. این درزها عبارت اند از : درز انبساط، درز کنترل، درز اجرایی، درزهای انقباضی، درز اجرایی که هرکدام از این درزها ویژگی منحصر به خود را دارند. هر کدام از این درزها کارایی جداگانه‌ای دارد که برحسب دستور مهندس ناظر در ساختمان اعمال می‌گردد.

باید بدانید: بازسازی چیست؟صفر تا صد بازسازی

درز انقطاع چگونه ایجاد می‌شود؟

برای ایجاد این درز باید بین دو ساختمان که در کنار همدیگر قرارگرفته‌اند، فضای موردنیاز خالی باشد و دو ساختمان هیچ‌گونه تماسی با هم نداشته باشند. در این صورت میلگردهای ساختمان قطع می‌شود و دو ساختمان از هم فاصله می‌گیرند. رعایت نکردن این موضوع باعث آسیب به ساختمان‌های مجاور می‌شود.

نکتۀ مهم درز انقطاع

تنها ساختمان‌هایی باید درز انقطاع را رعایت کنند که ارتفاعی بیشتر از 12متر داشته باشند و یا حداقل دارای چهار طبقه باشند.