متن

تفاوت چوب ترمووود و چوب پلاست

با روی کار آمدن شیوۀ معماری مدرن و محبوبیت آن نزد افراد، می‌طلبد که هر روزه متریال‌های جدیدی برای معماری و طراحی داخلی منازل به بازار آید. از این‌رو، شرکت ژوپین بر آن شد تا در این مقاله به بررسی و تفاوت‌های چوب ترمووود و چوب پلاست بپردازد تا شما آشنایی بیشتری دربارۀ این متریال‌های ساختمانی به دست آورید.

 

چوب پلاست چیست؟

چوب پلاست یک متریال صنعتی و ترکیبی از الیاف چوب و پلاستیک‌های بازیافتی است. همین امر سبب شده تا شباهت بسیار زیادی به چوب طبیعی داشته باشد. در این نوع متریال ساختمانی شما می‌توانید طرح‌های مختلفی را در طراحی و دکوراسیون منازل خود پیاده کنید.

 

 

چوب ترمووود چیست؟

چوب ترمووود در واقع به چوب‌های طبیعی فرآوری‌شده با مکانیزم‌های حرارتی پیشرفته گفته می‌شود که ماندگاری و استحکام بیشتری نسبت به سایر چوب‌های موجود دارند. شاید بپرسید دلیل نامگذاری چوب ترموود چیست که در پاسخ باید بگوییم مکانیزم‌های حرارتی برای تهیه این چوب، دلیل نامگذاری آن است.

 

 

مزیت‌های چوب ترمووود و چوب پلاست چیست؟

سبک بودن از مشخصات چوب ترمووود و چوب پلاست می باشد.

هر دو چوب ذکر شده، متریالی دارند که نسبت به رطوبت مقاوم هستند.

چوب ترمووود و چوب پلاست در مقابل تغییرات شرایط آب و هوایی مقاوم می باشند.

چوب ترمووود و چوب پلاست در مقابل حشرات و انواع قارچ‌ها مقاومت خوبی دارند.

عایق بودن در برابر صدا نیز از خواص چوب ترمووود و چوب پلاست است.

چوب ترمووود و چوب پلاست در مقابل حرارت مقاوم بوده و کندسوز هستند؛ به نوعی می‌توان گفت چوب ترمووود و چوب پلاست ضد حریق هستند و شعله‌ور نمی‌شوند.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد هر دو متریال چوب پلاست و چوب ترمووود در واقع همه‌پسند بودن آن‌ها است. به این معنی که هم لوکس پسندها، هم مدرن پسندها و هم طرفداران دکوراسیون سنتی و چوبی، هر یک به نوعی از این دو متریال جذاب و دوست‌داشتنی استفاده می‌کنند.

 

برخی تفاوت‌های چوب ترمووود و چوب پلاست

مهم‌ترین ویژگی چوب پلاست این است که دوستدار محیط زیست است. چون پلاستیک‌های بازیافتی به جای رها شدن در طبیعت و یا سوختن و آلوده نمودن محیط زیست تبدیل به یک متریال ساختمانی بسیار پرکاربرد و محبوب می‌شوند که تا سال‌های سال قابل‌استفاده و بازیافت هستند. این مسئله برای طرفداران محیط زیست بسیار حائز اهمیت است. در تولید چوب پلاست از مواد طبیعی و پلاستیک‌ها استفاده می‌شود. در بخش طبیعی آن از الیافی مانند تفاله، بامبو، بادام زمینی و کاه و در بخش پلاستیک از پلی‌اتیلن، پی وی سی و پلی پروپیلن‌ها استفاده می‌گردد.

چوب‌های ترمووود شده عمدتا از درختان سوزنی برگ به وجود می‌آیند و این درختان به مراتب دارای رشد بالاتری نسبت به درختان پهن برگ هستند. این نوع متریال ساختمانی بسیار شیک است؛ اما از آنجایی که به محیط زیست آسیب وارد می‌کند، شاید مورد پسند برخی از افراد نباشد.

قیمت ‌چوب ترمووود و چوب پلاست با توجه به کاربرد آن‌ها متفاوت است؛ اما هزینۀ تمام شده برای یک پروژه با چوب پلاست ارزان قیمت‌تر از پروژه‌ای با چوب ترمووود خواهد بود. همچنین به عنوان مثال چوب ترمووود نما در طراحی داخلی و محوطه‌سازی قیمت متفاوتی نسبت به چوب ترمووود دارد یا مثلاً چوب مورداستفاده در کف به‌ دلیل ضخامت بیشتر قیمت بیشتری دارد. توصیه می‌کنیم در این زمینه با کارشناسان شرکت مهندسی ژوپین مشورت نمایید.

 

معایب چوب ترمووود و چوب پلاست

هر متریال ساختمانی به نسبت مزایا دارای معایبی نیز می باشد. تا بدین جای مطلب با تفاوت‌ها و نوع جنس چوب پلاست و چوب ترموود آشنا شده‌اید، حال وقت آن رسیده که با معایب این نوع متریال‌ها آشنا شوید. پس در ادامه همراه ژوپین (شرکت مهندسی طراحی و دکوراسیون داخلی) باشید.

 

عیب‌های چوب ترمووود:

هزینه برای اجرای چوب ترمووود نسبت به قیمت چوب پلاست گران‌تر است؛ ولی به نسبت چوب پلاست دارای کیفیت بهتری است. همانطور که گفته شد، قطع درختان و تخریب جنگل‌ها برای تولید محصولات ترمووود بسیار به محیط زیست آسیب وارد می‌کند؛ اما با این حال خیلی از کارخانجات در اروپا و امریکا به شیوۀ جایگزین کردن، درخت‌ها را قطع می‌کنند. به دلیل جنس خاص چوب ترموود، اجرای ترمووود برای ساخت سازه‌های گرد و منحنی مناسب نیست.

 

عیب‌های چوب پلاست:
جنس چوب پلاست نسبت به چوب ترموود در مقابل دما حساس‌تر است و مقاومتی که چوب ترموود دارد، چوب پلاست ندارد. برخی از انواع چوب پلاست (پلی‌پروپلین) برای استفاده در زمان بارش و مناطق مرطوب مناسب نیستند و ممکن است دچار تغییر حالت و بدشکلی ساختمان شوند.

کاربردهای چوب پلاست و چوب ترموود:

مسلماً متریال‌های ذکرشده کاربردهای متفاوتی دارند، بدین‌گونه که هر کدام از آن‌ها برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین امر موجب شد تا شما را در این قسمت مقاله با کاربردهای چوب پلاست و چوب ترموود آشنا نماییم تا بتوانید در زمان بازسازی ویلا یا منازل مسکونی تصمیم درستی را اتخاذ نمایید.

 

کاربرد چوب پلاست:

چوب پلاست جایگزین خوبی برای نمای چوب در ساختمان است.

چوب پلاست  بهترین گزینه برای محوطه‌سازی باغ ویلا خواهد بود.

از چوب پلاست برای طراحی باغ بام (روف گاردن) استفاده می‌گردد.

چوب پلاست انتخابی عالی برای سقف و کف منزل است.

 

کاربرد چوب ترموود:

چوب ترمووود بهترین جدا کنندۀ پارتیشن است.

چوب ترمووود مناسب فلاور باکس (صندوق گل) است.

از چوب ترمووود برای میز عسلی و میز جلو مبلی استفاده می‌شود.

چوب ترمووود برای دکوراسیون داخلی تراس یا باغ بام قابل اجرا خواهد بود.

در فضای سونای خشک از چوب ترمووود به دلیل مقاومت بالا استفاده می‌شود.

 

برای فضاسازی باغ ویلا چرا باید مشورت کنیم؟

بازسازی منازل مسکونی، مخصوصا بازسازی باغ ویلا یکی از مهم‌ترین تغییرات در سبک زندگی است که هر شخصی مطمئناً در وهلۀ اول به هزینه‌های آن فکر می‌کند. پس توصیه ما به شما عزیزان برای طراحی و بازسازی دکوراسیون منازل و باغ ویلا؛ مشورت گرفتن از طراحان و مهندسان شرکت ژوپین است که با مناسب‌ترین قیمت‌ها، طراحی‌های بی‌بدیلی را برای محوطه‌سازی ویلا، بازسازی منازل مسکونی و ... انجام می‌دهد.