متن

تراریوم به چه معنی است؟

تراریوم به ظرف‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی در بسته و باز گفته می‌شود که گیاهان مقاومی همچون ساکولنت‌ها و دیگر گیاهان وابسته درون آن به‌راحتی رشد و زندگی می‌کنند. به نوعی می‌توان گفت تراریوم یک گلخانه کوچک است تا رطوبت لازم برای رشد و نمو گیاه به خوبی فراهم گردد.

تراریوم یا باغ شیشه‌ای یکی از زیباترین متریال‌های دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده‌است. همان‌طور که آگاه هستید، نگهداری از گل و گیاهان به توجه و وقت زیادی محتاج است. با توجه به شرایط جامعۀ امروزی که وقت حکم طلا را دارد، چه بسیار افرادی که وقت رسیدگی به گیاهان را نداشته باشند.

مقاله مرتبط: تاثیر گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

تراریوم از قاعدۀ گل‌ها و گیاهان پرتوجه مستثنی است. همین امر باعث شده تا باغ شیشه‌ای برای افراد شاغل بسیار محبوب باشد. تراریوم‌ها در خانۀ نقلی و آپارتمانی هیچ دست و پایی را تنگ نمی‌کنند و افراد داخل منزل را برای آبدهی به زحمت نمی‌اندازند.

تراریوم برای هدیه‌دادن نیز گزینه‌ای لاکچری به شمار می‌رود که اگر خود شما آن را درست کرده باشید، لذت دیگری خواهد داشت. اما تراریوم چگونه شکل گرفت؟ چه کسی کاشف تراریوم است؟ اگر این سؤال‌ها به ذهن شما هم خطور می‌کند، همراه ژوپین باشید.

تراریوم از چه زمانی شکل گرفت؟

تاریخچه تراریوم به قرن 19 میلادی برمی‌گردد که توسط یک فرد انگلیسی به صورت کاملا اتفاقی کشف می‌شود. دکتر ناتانیل باگشاو وارد یک پزشک حاذق در لندن است که از کودکی علاقه وافری به دریا و پیشه دریانوردی دارد. پدر ناتانیل که او هم از پزشکان مجرب محسوب می‌شود، پسر خود را در سن 13 سالگی به جزیره کارائیب می فرستد تا آرزوی فرزندش در زمینه دریانوردی را برآورده کند.

وقتی ناتانیل به جزایر کارائیب می‌رسد و گیاهان استوایی را مشاهده می‌کند، مدهوش زیبایی آن‌ها می‌شود. چون سرخس و نخل از گیاهانی هستند که در انگلیس رشد نمی‌کنند. پس از این سفر گرایش ناتانیل از دریا به سوی گیاهان بیشتر می‌شود و برای خود یک باغچه کوچک با گیاهان مختلف می‌سازد.

اما هوای آلودۀ لندن و باران‌های اسیدی باعث نابودی گل‌های دکتر وارد می شوند و او نمی‌تواند گیاهان گرمسیری موردعلاقۀ خود را پرورش دهد. او از این همه ناکامی خسته می‌شود و به حشره‌شناسی روی می‌آورد و این دقیقا زمان تولد تراریوم است.

دکتر وارد تصمیم می‌گیرد که یک کرم ابریشم را پرورش دهد تا چگونگی تبدیل شدن او به پروانه را ببیند. او در یک ظرف شیشه‌ای دربسته مقداری خاک و برگ می‌ریزد و کرم ابریشم را درون آن قرار می‌دهد. وی هر روز به گوی شیشه‌ای خود سر می‌زند که ناگهان متوجه مسأله‌ای می‌شود.بله، دکتر وارد سرخس‌هایی که در کارائیب دیده بود را در ته شیشۀ کرم ابریشم می‌بیند و سرانجام تراریوم را کشف می‌کند.

دکتر وارد متوجه می‌شود که گیاهان بدون هیچ توجه خاصی می‌توانند در این محظفه (تراریوم) رشد کنند و آلودگی هوا نمی‌تواند بر روی زندگی این گیاهان تاثیر بگذارد. او پس از پی بردن به این مسأله محفظه‌هایی را به نجارهای شهر سفارش می‌دهد تا گل‌ها را به استرالیا صادرکنند و مجددا به همین روش گل را به انگلستان بازگردانند.

بیشتر بخوانید: تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

با این‌که گیاهان مسافت طولانی را در رفت و آمد تحمل می‌کردند؛ اما همچنان تازه و سرحال به رشد خود ادامه می‌دادند. این جعبه‌ها تراریوم‌های کنونی هستند که در آن زمان به محفظه واردین (به دلیل نام خانوادگی دکتر وارد) شهرت داشتند.

گیاهان در تراریوم چگونه زندگی می‌کنند؟

به جرأت می‌توان گفت تراریوم اکوسیستمی خودکفا است که هم کار آب‌رسانی و هم اکسیژن‌رسانی را انجام می‌دهد. گیاه و خاکی که درون باغ شیشه‌ای وجود دارند، بخار تولید می‌کنند. این بخارها به صورت چکه مانند به درون گیاه باز می‌گردد. همین چرخۀ تکراری باعث آبرسانی به گیاه می‌شود.

اما در یک محفظه سربسته چگونه اکسیژن تولید می‌شود؟ همانگونه که ذکر کردیم باید محفظه تراریوم یا باغ شیشه‌ای شفاف باشد تا با عبور نورخورشید از جدارۀ شفاف، عمل فتوسنتز انجام گیرد.

به‌دلیل فتوسنتز طبیعی دی‌اکسیدکربن به اکسیژن تبدیل شده و گیاه می‌تواند به خوبی نفس بکشد. همین امر باعث عمر طولانی گیاهان در باغ شیشه‌ای یا تراریوم‌ها می‌شود.