متن

بی ام اس به چه معناست؟

بی ام اس یک سیستم هوشمند کنترل ساختمان است. این سیستم هوشمند که توسط مجری ذیصلاح یا مهندس ناظر به کارفرما توصیه می شود می تواند در بهینه سازی مصرف انرژی، کمک شایانی کند. شرکت مهندسی ژوپین که یکی از شرکت های فعال و به روز ساختمان سازی می باشد، قصد دارد در این مطلب به شرح مزایا و معایب (bms) بپردازد.

خواهید پسندید: انواع سقف ساختمانی را بشناسید

منظور از سیستم مدیریت ساختمان بی ام اس چیست؟

بی ام اس به معنای سیستم مدیریت ساختمان ها است که به کمک این سیستم کاربران قادر خواهند بود سیستم های الکتریکی خود را از طریق موبایل کنترل کنند. همینطور یک سیستم کنترل مبتنی بر رایانه است که با خودکار سازی کار ها نیروی کار را کاهش می‌دهد. همین موجبات این را فراهم می کند تا تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی با نظارت دقیق و کامل، مصرف انرژی را بهینه سازی کنند.

همانطور که از نام سیستم بی ام اس پیدا است، قرار است این نوع سیستم در مدیریت کارهای مربوط به خانه به ما کمک کند. فرایند کنترل کردن این سیستم از طریق موبایل رخ می دهد.

بهتر است بدانید: گرفتن انشعاب گاز چه شرایطی دارد؟

این تکنولوژی جدید می تواند زندگی افراد را مدرن کند. سیستم ‌های هوشمند ساختمانی از جمله تکنولوژی هایی است که امروزه بیشتر از آن صحبت می شود. امکانات مختلفی روز به روز به این سیستم ها اضافه می شود و همچنین تمایل افراد برای مزایای زندگی مدرن اهمیت این موضوع را دوچندان کرده است.

هدف استفاده از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با بی ام اس

سیستم بی ام اس دارای سه هدف اصلی می باشد که باید آنها را مدیریت کنیم:

1- بهینه سازی مصرف انرژی: بی ام اس به صورت خودکار دستگاه ها و تجهیزات غیر ضروری که در هنگام عدم حضور در ساختمان که ما به آن ها نیاز نداریم خاموش می‌کند. علاوه گزارشی از تجهیزات پر مصرف یا ساعاتی که در آن بیشتر مصرف انرژی صورت می گیرد، ارائه می دهد.

مقاله مرتبط: هواساز چیست؟

2-تامین امنیت ساختمان و ساکنان: کنترل هوشمند، انواع سنسور های دوربین های مدار بسته، سیستم هشدار آب و گاز و همچنین سیستم اعلام اطفاء حریق هوشمند همه این ها باعث می‌شود که آرامش افراد در هنگام حضور یا عدم حضورشان در ساختمان بازسازی شده یا ساختمان نوساز ایجاد شود.

3-تامین راحتی و آسایش افراد: بهترین هدف اصلی بی ام اس لذت بخش تر کردن زندگی است. به این منظور که می ‌توان ساختمان را از طریق موبایل، تبلت، کامپیوتر و از هر کجا که بخواهید کنترل کنید. به علاوه ساختمان هوشمند با تعریف سناریو و مدیریت ساختمان با برنامه و زمان؛ کیفیت زندگی افراد را بالا می برد.

4-کاهش میزان خطای انسانی به دلیل خودکار سازی و کنترل توسط رایانه

5-کاهش چشمگیر هزینه های تعمیرات و نگهداری و افزایش عمر مفید تجهیزات

کاربرد های بی ام اس چه کاربرد هایی دارد؟

1-کنترل هوشمند آبیاری
 
2-امکان دادن دسترسی و یا محدود کردن کاربران

3-حفاظت از افراد و ساختمان در برابر خطراتی همچون آتش سوزی، نشتی گاز و غیره 

4-کنترل و نظارت هوشمند بر عبور در ساختمان و پارکینگ 

5-روشن یا خاموش کردن هر دستگاهی در ساختمان از راه دور

5-کنترل سیستم تهویه و میزان رطوبت هوا

6-احساس کردن هر نوع خطری توسط سنسور های بی ام اس

با استفاده از بی ام اس یا همان سیستم مدیریت هوشمند ساختمان دیگر لازم نیست که شما برای خاموش و یا روشن کردن لامپ ها به محل کلید مراجعه نمایید. بلکه می توان با لمس کردن صفحه موبایل از هر کجای دنیا، با ارتباط از طریق اینترنت به طور خودکار این کارها را انجام می‌دهید و لامپ ها  را خاموش یا روشن نمایید.

البته ناگفته نماند که محدوده عملکرد سیستم bms ساختمان فقط محدود بر کنترل روشنایی نمی‌شود. کنترل انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، کنترل لوازم برقی، کنترل شیر های اصلی آب و گاز و غیره

سیستم bms ساختمان چه امکاناتی دارد ؟

امکانات این سیستم ها بسیار متنوع و گوناگون است و بر اساس نیاز کاربر بودجه در نظر گرفته شده و با توجه به سلیقه کاربر تعیین می شود

برخی از امکانات سیستم بی ام اس

کنترل سیستم روشنایی

کنترل سیستم های سرمایشی و گرمایشی

کنترل وسایل الکتریکی

کنترل سیستم آبیاری

احضار آسانسور

کنترل پرده برقی

شما حتی می توانید با سیستم مدیریت ساختمان bms از ورود افراد غیرمجاز جلوگیری کنید یا این که با تعریف کردن گذر واژه، گزارش کاملی از وقایع اتفاق افتاده توسط اپراتور را به صورت گزارش دریافت کنید. بی ام اس می‌تواند امکانات زیادی را برای شما فراهم آورد این تکنولوژی تجربه یک زندگی مدرن را برای شما به ارمغان خواهد آورد.