متن

بتن چیست؟

بتن یک جسم بسیار سخت و سفت است که از مخلوط شدن برخی ترکیب‌ها نظیر شن، سیمان، آب و ... شکل می‌گیرد. بعضی اوقات اجزای دیگری هم برای ساخت بتن استفاده می‌شود که درصد اختلاط آن‌ها متفاوت است. پس از این‌که آب به مصالح سنگی و سیمان مخلوط شد، ماده‌ای ژله‌ای تشکیل می‌شود که حالت چسبنده دارد. 

این ماده چسبنده موجود در بتن حاصل فعل و انفعالات سیمان‌های هیدرولیکی و آب می‌باشد که مصالح مختلف داخل مخلوط را به هم پیوند سختی می‌دهد. بتن ممکن است از انواع متفاوت سیمان و همچنین پوزولان‌ها، سرباره کورها، مواد مضاف، گوگرد، مواد افزودنی،پلیمرهای بتن و ... شکل بگیرد. در ادامه همراه شرکت ژوپین (طراح و مجری پروژه‌های عمرانی) باشید تا با یکی از اصلی‌ترین مصالح ساختمانی (بتن) آشنا شوید.

مقاله مرتبط: انواع سقف ساختمانی را بشناسید

بتن چه مزایایی دارد؟

1 – مصالح ساخت بتن بسیار ساده یافت می‌شود: 

شن، ماسه و آب در بیشتر مناطق به آسانی یافت می‌شود. به همین دلیل بیشتر اوقات می‌توان بتن را با قیمت ارزان خریداری کرد. 

2 – فرم‌پذیری بتن: 

بتن قبل از سفت شدن حالتی نرم و خمیری دارد که می‌توان آن را در هر قالبی به هر شکلی ریخت.

3 - مقاومت فشاری بالا: 

اگر هنگام ساختن بتن از مصالح با کیفیت و مناسب استفاده شود و در طرح اختلاط و روش‌های اجرا و تشکیل، دقت کافی وجود داشته باشد. بتن، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

4 - عمر طولانی:

در صورتی‌که وضعیت بهره‌برداری مناسب باشد، سازه‌های بتنی می‌توانند بدون آن‌که از مقاومتشان کاسته شود، دوام بالایی داشته باشند.

5 - مقاومت در برابر حریق: 

در برابر آتش با درجه حرارتی معادل با 1000 درجه سانتی‌گراد حدود یک ساعت طول می‌کشد تا فولادی دارای بتن به دمای 500 درجه برسد.

خواهید پسندید: مهندس ناظر ساختمان چه وظایفی دارد؟

معایب بتن چیست؟

1 - مقاومت کششی بسیار کم: 

مقاومت کششی فولاد یک درصد مقاومت فشاری آن است. 

2 - وزن زیاد:

بزرگی ابعاد و وزن بالای بتن سبب بالا رفتن وزن ساختمان می‌شود که برای رفع این مشکل می‌توان از دیوارهای توخالی استفاده کرد.

3 – هدر رفت انرژی، نداشتن قابلیت جلوگیری از انتقال صدا و حرارت:

مشکل هدر رفت انرژی و جلوگیری از ایجاد سر و صدا را هم می‌توان با استفاده کردن از عایق‌های صوتی و حرارتی کاهش داد.

حتماً بخوانید: صفر تا صد بازسازی ساختمان را بخوانید

خواص مطلوب بتن تازه:

در اول اختلاط، بتن حالت خمیری دارد و پس از ریختن آن در قالب و متراکم کردن آن‌ها، با گذشت چند روز سخت و محکم می‌شوند و به شکل قالب در می‌آیند. 

1 - قابلیت حمل 

2 - قابلیت ریختن 

3 - داشتن قابلیت تراکم 

4 - قابلیت پرداخت

بتن سخت شده باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

1 - مقاومت در مقابل نیروهای وارده

2 - مقاومت در برابر حرارت زیاد

3 - مقاومت در برابر تخریب و فرسایش

4- نفوذپذیری بسیارکم

بیشتر بدانید: بازسازی ساختمان های قدیمی چه فوایدی دارد؟

اجزای تشکیل دهنده بتن را نام برید؟

بتن از مخلوط مقدار معین و حساب شده سیمان، آب، دانه‌های سنگی، ماسه و شن و بعضی از مواد دیگر به دست می‌آید. سیمان 7 تا15% بتن را تشکیل می‌دهد. سیمان و آب یک خمیر را شکل می‌دهد که سنگ دانه‌ها را در مخلوط می‌پوشانند. این خمیر چسبندگی بالایی دارد و باعث چسبیدن سنگ دانه‌ها و ماسه به یکدیگر می‌شود.

آب: حدود 4 تا 21% از حجم بتن را آب تشکیل می‌دهد. آب و سیمان طی یک واکنش هیدراتسیون وظیفه چسبندگی سنگدانه‌ها را به عهده دارند. آب برای واکنش شیمیایی و همچنین برای عملکرد بهتر بتن لازم است. توجه داشته باشید آب استفاده شده در بتن، باید آب آشامیدنی باشد.

سنگ دانه‌ها: سنگ دانه‌ها که از شن و ماسه تشکیل می‌شوند، تقریبا 60 تا 75% حجم بتن را تشکیل می‌دهند. سنگ دانه‌ها به 2 دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از سنگدانه‌های طبیعی و سنگدانه‌های شکسته. سنگ دانه‌های طبیعی از بستر رودخانه به طور طبیعی استخراج می‌شود که دارای ظاهری طبیعی و شکل کروی هستند. سنگدانه‌های شکسته به کمک دستگاه‌های سنگ‌شکن شکسته شده و دارای شکل چند ضلعی است.

مواد مضاف: به موادی گفته می‌شود که به میزان جزئی و به طور درصدی از وزن سیمان به مخلوط اضافه می‌گردد. حال که با اجزای تشکیل‌دهنده بتن آشنا شده‌اید، وقت آن رسیده تا تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.