متن

بازسازی و صفر تا صد آن

نویسنده: علیرضا اسلام‌دوست؛ مهندس ارشد عمران

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که اولین کاری که باید درپروژه بازسازی انجام دهیم چیست؟ ساختمان‌های قدیمی ممکن است به صورت دیوار باربر و یا به صورت نیمه‌اسکلت و یا تمام‌اسکلت ساخته شده باشد. باید ابتدا در مرحله بازدید ملک، مشخص کنید که آن ساختمان جزء کدام یک از موارد زیر است. در این مقاله سعی کرده‌ام برای آگاهی بیشتر شما دربارۀ بازسازی به صورت مختصر تعریفی از هرکدام این سه حالت را در سایت ژوپین ارائه کنم.

بازسازی ساختمان با دیوار باربر

ساختمان دیوار حمال، به ساختمانی گفته می‌شود که تمام بار سقف‌ها از طریق دیوارها به زمین منتقل می‌شود و در کل هیچ ستون فولادی در پروژه به کار نمی‌رود و دو طرف آهن‌های سقف بر روی دیوارها گذاشته می‌شود. معمولا دراین نوع پروژه‌ها دیوارها دارای ضخامت بیشتری هستند؛ به طوری که معمولا ضخامت دیوارهای جانبی cm 35 و ضخامت دیوارهای داخلی حداقل cm20 در نظر گرفته می‌شود.

مهم است بخوانید: نحوه اخذ پروانه ساختمان از شهرداری و نظام مهندسی

بازسازی ساختمان نیمه‌اسکلت

در بازسازی ساختمان نیمه‌اسکلت، ساختمان دیوارهای جانبی باربر هستند؛ اما برای هدایت نیروی سقف در قسمت‌های داخلی ملک به زمین، از ستون فولادی استفاده می‌شود. پس در واقع اکثر سر تیرها روی دیوار باربر جانبی و سر دیگر آن روی پلی قرار می‌گیرد که بین ستون‌ها تعبیه شده است. بنابراین در این پروژه‌ها معمولا ضخامت دیوارجانبی cm35 و ضخامت دیوار داخلی cm10 در نظرگرفته می‌شود

بازسازی ساختمان تمام‌اسکلت

اگر تمام بار سقف از طریق ستون‌های فولادی به زمین یا شناژ در واقع منتقل شود، این ساختمان تمام‌اسکلت است. زمان بازسازی، برای تشخیص این سه نوع ساختمان می‌توانید از مالک پروژه سؤال بپرسید و خودتان هم با توجه به نوع قرارگرفتن تیرهای سقف ضربی یا تیرچه که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفتند، متوجه نوع اسکلت ساختمان بشوید.

باید بدانید: نحوه اخذ گواهی پایان کار ساختمان

آیا در بازسازی نیازی به لخت‌کردن ساختمان هست؟

برای بازسازی معمولا نیازی به لخت‌کردن ساختمان نیست و با کمک گرفتن از مالک، شواهد و ضخامت دیوارها می شود نوع ساختمان را تشخیص داد. اما اگر هیچکدام از این موارد کمکی نکردند، باید اصطلاحا ساختمان را لخت کنیم تا بتوانیم نوع اسکلت آن را تشخیص بدهیم.

بعد از تشخیص نوع اسکلت و شنیدن نیازهای کارفرما درمورد فضاهای بازسازی، باید طراحی را شروع کنیم. درواقع نیازهای کارفرما در این مرحله خیلی مهم است و باید سعی کنید تمام فضاهای مورد نیاز کارفرما را تامین نمایید. ترجیحا باید سعی شود در طراحی، طوری فضاها را جانمایی کرد که اسکلت ساختمان تغییری نکند. اما اگر مجبور به جابه‌جایی ستون یا دیوار باربری شُدید، حتما به محاسبات سازه ساختمانی توجه داشته باشید و بدون محاسبات سازه و صرفا به صورت تجربی کار را ادامه ندهید.

حتما بخوانید: بازسازی خانه های قدیمی و مراحل آن

محدودیت های بازسازی

مهم‌ترین عمل در بازسازی، مرحله طراحی نقشه است که شما با چند محدودیت جدی برخورد خواهید کرد. اگر به این محدودیت‌ها توجه نکنید، باعث می‌شود بعدا در مرحله اجرا، نقشه ها را تغییر دهید. توصیه من به شما این است که اول، مسیر لوله‌های اصلی فاضلاب را پیدا کنید وجانمایی سرویس‌ها و آشپزخانه را نزدیک به آن‌ها در نظر بگیرید.

اگر به این نکته در بازسازی دقت نشود، کف‌سازی خیلی بالا می‌آید و سقف پروژه ساختمانی کوتاه می‌شود. دومین نکته این که مسیر هواکش‌ها را حتما در نظر داشته باشید. برای مثال، شما ممکن است در حال بازسازی ملکی باشید که طبقه بالای آن در اختیار شما نیست و نمی توانید مسیر جدیدی برای هواکش ها به وجود بیاورید، پس حتما باید طوری نقشه را طراحی کنید که بتوانید از هواکش‌های قبلی استفاده نمایید.

مسیر دودکش پکیج را حتما از همان ابتدا پیش‌بینی کرده و در طراحی نقشه اعمال کنید. ضمن این‌که از مسیر خروج بوی هود هم نباید غافل شوید.اگر مجاز به تغییر در نمای ساختمان نیستید؛ مراقب جانمایی پنجره‌ها باشید. چون در واقع شما اجازه تغییر جای پنجره‌ها را نخواهید داشت، دقت کنید هرکدام از این محدودیت‌ها را در نظر بگیرید که بعدا مجبور به تغییر نقشه و در نهایت تعویض طرح نشوید.

بیشتر بدانید: تفاوت پنجره ترمال بریک و پنجره یو پی وی سی

بیمه، مهم‌ترین جزء بازسازی

بعد از انجام طراحی و تایید طرح توسط کارفرما، نوبت به اجرای کار می‌شود. قبل از هرگونه عملیات اجرایی حتما و حتما باید پروژه ساختمانی مورد نظر بیمه شود. بیمه مسئولیت بازسازی ساختمان همراه با تمام کلوزها را فعال کنید تا در زمان حادثه، دچار اضطراب نگردید.

تخریب را بعد از سپری کردن مرحله بیمۀ مسئولیت آغاز کنید. در مرحله تخریب، ابتدا کنتورهای آب و گاز را کامل ببندید و تمامی فیوزهای برق را غیر از آن مواردی که مورد استفاده شما هستند،روشنایی و هیلتی، به صورت غیرفعال درآورید.

سعی کنید در زمان بازسازی تمام مواردی که باعث سنگین‌شدن ساختمان می‌شود را تخریب کرده و از ساختمان خارج نمایید. به عنوان مثال سعی کنید کف‌سازی ساختمان را کامل جمع آوری کرده و نخاله‌های آن‌ها را به بیرون از ساختمان ببرید.

مقاله مرتبط: بیمه مسئولیت پروژه های عمرانی

تیغه‌چینی نکتۀ دیگر بازسازی

براساس طرح بازسازی، تیغه چینی را شروع کنید. حتی‌الامکان از بنّاهایی با تبحر بالا استفاده نمایید تا در مرحله گچکاری و سرامیک‌کاری با مشکل روبرو نشوید. هرچقدر دیوارها بهتر اجرا شوند، بعداً کار تمیزتر خواهد بود. نکته دیگر این که حتما در زمان یک‌رگه کردن تیغه‌ها با وسواس، اندازه‌ها را چک کرده و از گونیا بودن کار، همچنین ازشاقول چیده‌شدن دیوارها اطمینان حاصل کنید.

بازسازی درمبحث تیغه‌چینی

سعی کنید از بلوک‌های اتوکلاو که عایق صوت و انرژی هستند در تیغه‌چینی استفاده کنید. در صورتی‌که از این بلوک‌ها استفاده کردید، حتما دستورالعمل استفاده را در نظر بگیرید؛ زیرا که این بلوک‌ها باربر نیستند و باید بین دهانه‌ها، وال پست اجرا شود. همچنین درهنگام رسیدن به زیر سقف نباید مستقیم با تیرآهن کلاف شوند تا روی آن‌ها باری وارد نشود.

در این مرحله اگر پنجره و درب ورود و خروج در دیوار فوق وجود دارد، باید فریم‌گذاری کنیم. یعنی باید فریم‌های آهنی 40*80 برای هر پنجره در نظر بگیریم و درمرحله تیغه‌چینی نصب کنیم. همچنین برای درب‌ها بهتراست که در همین مرحله چهارچوب را نصب کنیم تا شاخک‌های آن‌ها داخل دیوار کاملا کلاف شود و اگر چهارچوب آهنی هست، همزمان دیوار و چهارچوب کاملا به یکدیگر متصل شوند.

خواهید پسندید: نحوه صحیح اجرای تیغه چینی با بلوکه اتو کلاو

تأسیسات در بازسازی

منظور از تأسیسات در بازسازی، هر سه نوع تأسیسات الکتریکی، مکانیکی و گازی است که در این مرحله، توضیحات مفصلی راجع به هرکدام ارائه خواهم کرد.

لوله‌کشی گاز

سعی کنید تا جای ممکن لوله‌هایی که قبلا استفاده شده را دوباره اعمال نکنید، زیرا قطعا شما در این مرحله، لوله‌ها را توکار اجرا خواهید کرد. لوله‌های مستعمل اگر در کار اجرا بشوند، خطرناک است. ضروری است حتما افراد با تجربه در لوله‌کشی گاز را  برای انجام پروژه لوله‌کشی گاز به کارگیرید.

نکتۀ دیگر این که لوله‌ها را حتما مطابق با جداول موردتآئید نظام مهندسی در نظر بگیرید. معمولا یک انشعاب گاز مصرفی برای آشپزخانه و یک انشعاب برای پکیج و یک انشعاب هم برای کباب‌پز روی تراس یا پشت بام در نظر گرفته می‌شود. حتما دقت کنید که لوله‌ها کامل نوارپیچ بشوند و خروجی‌ها و شیرها در مکان‌های استاندارد مطابق جداول مهندسی در نظر گرفته شوند.

در مبحث گازکشی حتما حواستان به محل دودکش پکیج باشد، مخصوصا که در مورد دودکش قوانین دائما بروزرسانی می‌شود و حتی برخی کارخانجات تولید پکیج، برای نصب پکیج دستورالعملی مخصوص دارند که باید حتما درمورد دودکش رعایت شود.

پس سعی کنید برای دود کش ازمسئول نصب برندی که می‌خواهید پکیج را از آن تهیه کنید، استعلام بگیرید. البته این را بگویم که مواردی مثل سایز دودکش برای همه یکسان است؛ اما مسیر خروج دودکش و دودگاه‌ها دستورالعمل متفاوتی دارد. ضمنا توجه داشته باشید که شما می‌توانید برای اتاق‌هایی با متراژ بیش از 12 متر مربع بخاری در نظر بگیرید که البته طبق تجربه خودم، این کار را توصیه نمی‌کنم. چون با توجه به این مسئله باید دودکش را هم تعبیه کنید. در ضمن الان با توجه به وجود پکیج و رادیاتوراصولا نیازی به بخاری نیست.

مهم است بدانید: انشعاب گاز چه شرایطی دارد؟

تأسیسات الکتریکی

حتما توجه داشته باشید تمام سیم‌ها و کابل‌ها از طریق لوله‌گذاری و در مسیرلوله‌ها اجرا شوند. حتی‌الامکان از خرطومی استفاده نکنید و اگرمجبور به استفاده شدید، از نوع فلکسی و یا لااقل از نوع نسوز استفاده نمایید. سعی کنید سیم‌ها یک تکه و برش خورده باشند و درمورد کابل‌ها نیز حتما این مساله را رعایت کنید. درانتهای مسیر سیم‌کشی و درمحل کلید و پریزها حتما سرسیم استفاده شود.

دقت داشته باشید کلید وپریزهای داخل سرویس بهداشتی باید ضدآب باشند. همچنین درداخل حمام مجاز به استفاده از وسایل الکتریکی نیستید و هیچ کلید و پریزی حتی از نوع ضدآب هم نباید در داخل حمام نصب شود. برای نورپردازی سقف حتما توجه داشته باشید، بهداشت نور را درتمام فضاها رعایت کنید.

اگر محلی که بازسازی می‌کنید شامل بازسازی نما یا محوطه هم می‌شود. دقت کنید که به علت قرارگرفتن نوراین فضاها در معرض آب باران باید از چراغ‌هایی که اصطلاحا به و سیله   ضدآب شده استفاده کنید. همچنین باید برای برق‌رسانی به این محیط‌ها از ولتاژ12یا22 فراتر نروید.

دقت کنید که نورپردازی چه در سقف و چه در نما و محوطه باید طبق طراحی انجام شود و به همین دلیل در مرحله طراحی سعی کنید طرح شب و فضاها را هم درنظر بگیرید تا درمرحله اجرا، کار راحت‌تر انجام شود. نکته مهم دیگری که باید رعایت کنید، این است که نورهایی که برای روشنایی استفاده می‌شوند باید درسقف تعبیه شوند. نورهای دیواری، صرفا بحث زیبایی دارند و بحث روشنایی در نورهای دیواری جایز نیست. دقت کنید که شما با یک نورپردازی اصولی می‌توانید بازسازی خود را خیلی متمایز جلوه دهید.

بازسازی تأسیسات مکانیکی

برای مبحث تأسیسات مکانیکی باید ابتدا تقسیم‌بندی آب سرد و گرم مصرفی، آب سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و فاضلاب را انجام بدهیم. در ابتدا آب سرد وگرم مصرفی را خدمت شما توضیح می‌دهم.
منظور از آب سرد و گرم مصرفی، آبی است که آشامیدنی باشد برای مثال آب سینک و یا آب دوش و یا آب روشویی. درکل آب سرد و گرم مصرفی به آب‌هایی گفته می‌شود که بهداشتی و قابل‌استفاده هستند و داخل سیکل دستگاه‌های سرمایشی وگرمایشی وارد نمی‌شوند.

برای این نوع مصارف می‌توانید از لوله تک‌لایه هم استفاده کنید که البته من شخصا توصیه نمی‌کنم. حتما سعی کنید از لوله‌های پنج لایه استفاده کنید. دقت داشته باشید کلکتور را جایی نصب کنید که به تمام انشعاب‌ها فاصله‌ای تقریبا برابر داشته باشد تا میزان مصرف لوله کمتر شود و افت فشار نیز کمتر دیده شود.

دقت کنید برای هر انشعاب در هر زمان لوله‌کشی خروجی‌ها را در ابعاد استاندارد قرار بدهید تا بعدا زمان اجرای کاشی‌کاری به مشکل برخورد نکنید. حتما خروجی سرد وگرم را توسط شابلون روبه‌روی هم و در یک ارتفاع قرار بدهید تا بعدا موقع نصب شیر، شیرکج و زاویه‌دار نصب نشود.

برای هر انشعاب در کلکتور، شیر مخصوص قرار دهید تا در زمان مصرف به راحتی بتوانید هر لوله‌ای را از مدار خارج کنید. توجه داشته باشید بعد از اجرای لوله‌ها حتما توسط ملات روی فوم‌ها پوشیده شود تا از ضرب خوردگی لوله‌ها در حین سایر عملیات بنایی جلوگیری شود.

دقت کنید برای کیفیت و کار بهتر است که لوله‌های گرم با فوم و درپوش قرمز و لوله‌های سرد با فوم و درپوش آبی اجرا شوند. ضمنا حتما در این مرحله نقشه‌ای از بیلت لوله‌های اجرا شده تهیه کنید تا در انتها به کارفرما ارائه بدهید. زیرا که بعدا ممکن است در اثر ترکیدگی لوله‌ها نیاز به نقشه از بیلت برای پیدا کردن محل دقیق عبور لوله داشته باشید. توجه کنید اگر در زمستان لوله‌کشی را انجام می‌دهید پس از تست لوله‌ها آب را تخلیه کنید تا باعث یخ‌زدگی و ترکیدگی لوله‌ها نشود.

بازسازی لوله‌های سیستم گرمایشی

در این مرحله، شما حتما حتما باید از لوله‌های پنج لایه استفاده کنید. شما باید برای هر دستگاه دمندۀ هوای گرم، یک لوله رفت که حاوی آب گرم است و یک لوله برگشت به پکیج، حاوی آب سرد داشته باشید. معمولا کلکتور را در نزدیکی پکیج قرار می‌دهیم؛ چون در این نوع لوله‌کشی محوریت کارمان دستگاه پکیج است.

مانند لوله‌کشی مصرفی این جا هم حتما روی لوله‌ها را سریع با ملات بپوشانید و حتما نقشه از بیلت برای مسیرها درنظر بگیرید. سعی کنید مکان رادیاتورها را طوری انتخاب کنید که مزاحمتی برای دیزاین دیوارها یا محل قرارگیری وسایل منزل به وجود نیاورد. سعی کنید رنگ فوم و درپوش مسیر رفت وبرگشت متمایز باشد و ضمنا محل قرارگیری شیرهای رادیاتوررا با توجه به کدهای کف‌سازی حتما درجای مناسبی در نظر بگیرید تا زمان نصب رادیاتور به مشکل نخورید.

بهتر است بدانید: سیستم گرمایش از کف چه مزایا و معایبی دارد؟

بازسازی لوله‌کشی فاضلاب و چند نکته مهم

حتما اتصالات فاضلابی را از مرغوب‌ترین جنس تهیه کنید، حتی اگر خود لوله را از جنس معمولی‌تر تهیه می‌کنید. لوله‌کشی فاضلاب شامل سه قسمت آب باران، ونت یا هواکش و لوله‌کشی هدایت فاضلاب به چاه یا فاضلاب شهری است. حتما در نظر داشته باشید که آب باران را به چاه هدایت کنید و مسیرآن را از فاضلاب جدا کنید؛ زیرا که آب باران باید به سفره‌های آب زیرزمینی ملحق شود و حیف است که با فاضلاب به سمت فاضلاب شهری هدایت شود.

دقت کنید که شیب‌بندی بام را طوری در نظر بگیرید که در اثر باران نسبتا زیاد و حجم آب بالا پشت بام دچار آب‌گرفتگی نشود. یک نکته مهم دیگر این که شما درکل اجرای لوله‌های فاضلاب باید مراقب باشید که لوله‌های هواکش و آب باران مزاحم طراحی معماری نشوند.

همچنین باید لوله‌های هواکش روی پشت بام از جایی خارج بشوند که مزاحم روف گاردن و محوطه انباری نشوند. نکته‌ای که در بحث طراحی مطرح شد و گفتیم که در بازسازی سعی کنید مکان سرویس‌ها تغییر نکند؛ مخصوصا اگر به طبقات بالا و پشت بام دسترسی ندارید. به همین منظور بود. زیرا که لوله‌های هواکش برای مسیرهای فاضلاب بسیار مهم هستند و نمی‌توانیم آن‌ها را حذف کنیم. لوله‌کشی فاضلاب در واقع قلب ساختمان شماست. اگر به هر دلیلی مشکلی داشته باشد، استفاده از ملک را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

دیوار برشی چیست؟ دیوار برشی از طراحی تا اجرا

حتما در مسیر تمام فاضلاب سیفون یا شترگلو استفاده کنید تا از برگشت هوا و بوی نامطلوب جلوگیری کند. حتما حتما در پایان لوله‌کشی، تمام مسیرها را تست نمایید؛ ترجیحا تست تحت فشار؛ اما اگر امکان نداشت تست آب روان انجام دهید. در مسیرها دریچه بازدید برای مواجهه با مشکلات احتمالی آینده تعبیه کنید و پس از تست و تحویل لوله‌ها حتما با خاک نرم روی لوله‌ها را بپوشانید و بعد ملات بریزید تا لوله‌ها ضربه نخورند.

عایق‌بندی

پس از اتمام کارهای تأسیسات باید کف سرویس‌ها، آشپزخانه، تراس و پشت بام عایق رطوبتی نصب شود. به همین منظور ابتدا باید یک لایه کف‌سازی به صورت آستر، ملات سیمانی بر روی سطوحی اجرا شود که قرار است عایق بشود. توجه کنید که حتما حتما تا سی الی چهل سانت روی بدنه دیوار مجاور، به کف‌های مورد نظر آستر سیمان ادامه پیدا کند و روی آن عایق رطوبتی شود.

معمولا وقتی که کاشی‌کار مشغول به انجام کاشی‌کاری است، احتمال خراب شدن و سوراخ شدن ایزوگام کف و یا هر عایق رطوبتی وجود دارد. برای همین ما توصیه می‌کنیم؛ ابتدا فقط یک لایه ایزوگام به روی کنج دیوارها اجرا شود؛ به طوری که چهل سانت از دیوار و چهل سانت و یا بیشتر از کف را تحت پوشش قرار بدهد. بقیه عایق‌کاری کف پس از کاشی‌کاری و قبل از سرامیک کف اجرا شود.

دقت کنید، در زمان عایق‌کردن کف حتما اطراف لوله فاضلاب کف کامل عایق شود و لایه ایزوگام  داخل لوله و دور تا دور آن را کامل محصور کند، بهتراست اگر برای عایق از لایه ایزوگام استفاده می‌کنید، زیر آن یک لایه قیر استفاده شود و بعد ایزوگام اجرا شود. حتما مراقب باشید لایه‌های ایزوگام کامل با یکدیگر حداقل cm10 همپوشانی داشته باشند تا کاملا درزبندی شوند.

ایمنی در کارگاه ساختمانی ضامن سلامت کارفرما و کارگر

لوله‌کشی کولرگازی و کانال‌کشی کولر آبی

لوله‌کشی گازی  و کانال‌کشی کولر آبی با توجه به این که مساله بازسازی را شرح می دهیم. پس در واقع در بحث کانال کشی فقط می توانیم مسیری را حذف کنیم و یا به مسیری کانال اضافه کنیم. دقت کنید که کانال کولر یکی از مشکلات طراحی سقف است و بهتراست مراقب زیبایی سقف تان باشید و کانال را ترجیحا در ابتدای ورودی اتاق یا سالن پذیرایی تمام کرده و همان‌جا دریچۀ باد را قرار دهید تا بعدا در طراحی سقف به مشکل برنخورید.

اصلی‌ترین مشکل بازسازی در مورد کولر گازی، محل قرارگیری کمپرسور روی نما و محل هدایت لوله درین ترجیحا در نزدیک‌ترین فاضلاب است. البته باید در نظر داشته باشید که قبل از ورود لوله درین به فاضلاب اصلی حتما یک سیفون تعبیه کنید تا بوی بد داخل فضا نپیچد.

مسئلۀ مهمی که باید حتما در نظر داشته باشید، این است که شاید کارفرما در زمان آینده کولرگازی را خریداری کند و به همین دلیل ممکن است کولر اینورتر بخرد یا کولر پرمصرف؛ کابل‌کشی این دو نوع کولرگازی متفاوت است و بهتر است، شما برای هر دو حالت در کابل برق پیش‌بینی کنید تا بعدا به مشکل نخورید و نکتۀ آخر این که از عایق‌کردن لوله‌های مسی توسط فوم مخصوص غافل نشوید.

تامبن پارکینگ در واحدهای مسک.نی چه ضوابطی دارد؟

بازسازی اجرای کاشی

سعی کنید در آشپزخانه و پشت کابینت‌ها هم کاشی اجراکنید. البته با توجه به قرارگرفتن این کاشی ها پشت کابینت‌ها، حتما توصیه می‌شود که کاشی ارزان قیمت استفاده کنید. درهنگام اجرای کاشی حتما به گونیا شدن دیوارها و فارسی بر بودن کنج‌ها دقت کنید.

معمولا کاشی‌کارها  دلایلی برای عدم فارسی بر کردن مطرح می‌کنند، در صورتی که واقعا کاشی غیرقابل فارسی بر کردن بود، حتما از کنج‌های آلومینیومی برای زیبا شدن گوشه دیوارها استفاده کنید تا مغز کاشی که بدجلوه هم هست دیده نشود. درهنگام اجرای کاشی دقت کنید که کلیدها و پریزها  هم ارتفاع باشند. همچنین شیرهای سرد و گرم هم‌تراز یکدیگر قرار داشته باشند. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که تا این مرحله تمام کارها زیر کار بود و تمام تلاش شما در این مرحله و مراحل بعد نِمود پیدا می‌کند.

مقاله مرتبط: تفاوت پارکت و لمینت در کف و دیوار ساختمان

معمولا سقف سرویس‌ها بیشتر از40/2 نیازی نیست. در این مرحله و بعد از بندکشی می‌توانید سقف را اجرا کنید. در مورد بندکشی سعی کنید از بندهای بسته‌بندی شده نانو استفاده کنید که آنتی‌باکتریال هم هست و کار را سریع‌تر و زیباتر اجرا می‌کند. برای سقف سرویس می‌توانید از متریال‌های مختلفی استفاده کنید که شامل یک اسلب سنگ، بک لایت یا پلکسی طرح‌دار و یا شیشه دکوپاژشده و یا حتی تایل ساده و موارد دیگری که در بازار موجود است و یا در آینده به بازار خواهد آمد، استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که در مقابل رطوبت و بخار آب مقاوم باشد.

بازسازی اجرای سقف

این که کناف کار کنید تا گچ و رابیتس، بستگی به شرایط پروژه تان دارد، من خودم برای محیط‌های خشک که رطوبت ندارد، کناف را پیشنهاد می‌دهم. چون سرعتش خیلی بیشتر و کارهم تمیزتر اجرا می‌شود. در هر دو حالت حتما ازپیمانکار بخواهید که با تراز لیزری کار را چک کند تا سقف شیب‌دار و زاویه‌دار کار نشود.

دقت کنید که طرح پیشنهادی تان با اجرا مطابقت داشته باشد و برای اجرای نور مخفی اگر طرحتان پیشنهاد دارید اندازه‌های استاندارد را در نظر بگیرید. از پیمانکار بخواهید که نبشی سقف رابیتس بندی و یا سازه سقف کناف شود و در مسیر مشخص شده برای لامپ‌ها قرار ندهد، زیرا که بعدا برای نصب لامپ‌ها و استفاده از درزگیر به مشکل می‌خورید.

برای آگاهی بیشتر کلیک کنید: انواع سقف ساختمانی

اندود دیوارهای داخلی در بازسازی

برای اندود دیوارهای داخلی من گچ را پیشنهاد می‌کنم. ترجیحا به دلیل استحکام و قدرت بیشتر خاک گچ، بهتراست لایۀ زیرین با خاک گچ اجرا شود. البته این کار در زمستان بسیار زمانبر می‌شود و باید لایۀ زیرین خشک بشود تا آستر نهایی اجرا شود. اما بنا به شرایط می‌توانید هر دو لایه را با گچ سفید هم اجرا کنید.

در این مرحله دقت کنید که تمام اشتباهات بنا را گچ‌کار باید پوشش بدهد. یعنی اگر دیواری ناشاقول کارشده یا گونیا نیست یا سر و ته دیوار با دیوار موازی دارای خطاهای ابعادی است، گچ‌کار باید در مرحله زیرکار تمام خطاها را جبران کند و پوشش دهد.

اگر گچ‌کار بتواند کار را تمیز اجرا کند و سرو ته دیوارهای موازی باهم خطای ابعای داشته باشد، آن وقت زمان کف‌سازی چه سرامیک، چه پارکت این خطاها بسیار به چشم خواهد آمد و کل زحمات شما را زیر سوال می رود. تراز بودن کلید پریزها از مسائل مهمی است که باید به آن خیلی دقت کنید. صاف بودن و شاقول بودن کنج‌ها و زاویه‌ها، گونیا بودن دیوارها خیلی ارزش کارتان را بالا می‌برد؛ پس سعی کنید در این مرحله خیلی دقت داشته باشید.

انواع نمای ساختمانی را بشناسید

بازسازی اجرای نما

با توجه به این که من بازسازی را خدمت شما توضیح می‌دهم، ممکن است به علت مشاع بودن نما با سایر واحدهای ساختمان، شما در پروژه تان بازسازی نما نداشته باشید. اما خب فرض می‌کنیم که پروژه تان تماما در اختیار شماست وبازسازی نما را هم شامل می‌شود.

برای نما ممکن است شما در طراحی، نمای خشک را پیشنهاد کرده باشید و یا نمای تر. نمای خشک اصطلاحا به نمایی گفته می‌شود که برای نصب نیاز به شاسی‌کشی دارد و بعدا سطوح نهایی نما، روی همان شاسی‌ها نصب می‌شوند. اما نمای تر نمایی است که پشت سطوح نهایی ملات ریخته می‌شود.

از نمای خشک رایج می‌توانیم به نمای کامپوزیت، نمای سرامیک خشک، نمای چوب ترمووود یا چوب پلاست و سایر نماهایی که در بازار وجود دارد و یا در آینده به بازار می‌آیند و نیازی به ملات برای اجرا ندارند اشاره کنیم.

در مورد نماهای تر، هم سنگ وآجر و هم نمای رومی از معروف‌ترین نماها هستند. در هر دو حالت توجه داشته باشید که اگر شکل طرح شما دارای حجم بیرون زده و یا طرح خاصی است که با ساده‌چینی اجرا نمی‌شود، می‌بایست با جوشکاری و رابیتس‌بندی طرح را در زیر کار بسازید و در سطح نهایی، فقط مطابق قسمت زیرکار سطح را اجرا کنید.

آگاه شوید: تفاوت چوب ترموود و چوب پلاست

از نکات مهم رعایت ایمنی، داربست در این مرحله است. همچنین دقت و توجه به نورپردازی زیرا که باید پیمانکار نما را با برق‌کار در ارتباط کامل باشد تا نورپردازی به مشکل نخورد. اجرای نما بحث بسیار مفصلی است که من حتما در مقاله‌های بعدی به شرح آن‌ها خواهم پرداخت.

بازسازی و نصب پنجره‌ها

نصب پنجره‌ها با توجه به فریم‌های آهنی که در مرحله تیغه‌چینی کارگذاشتید، کار زیاد سختی نیست، اما نکاتی را در مورد کیفیت پنجره‌ها خدمتتان می‌گویم که خالی از لطف نیست. الان با توجه به گرانی انرژی تقریبا همه ترجیح می‌دهند از پنجره‌های دوجداره استفاده کنند. پنجره‌های دو جداره در دو حالت یو پی وی سی و آلومینیومی ساخته می‌شوند که با توجه به رنگ فریمی که مد نظر شما هست، باید بین این دو حالت انتخاب شود. فریم یو پی وی سی فقط سفید رنگ هست و آلومینیومی در چند رنگ زیتونی، سفید، کرم و طلایی و ... موجود است.

اما درمورد گاز بین شیشه‌ها حتما از یک شرکت معتبر، پنجره تهیه کنید تا مطمئن باشید که گاز آرگون برای پرکردن فضای بین دوشیشه استفاده شده باشد؛ زیرا که ممکن است فضای بین شیشه‌ها را بدون گاز و خالی یا اصطلاحا با هوا پرکنند. در این‌صورت اصلا بحث عایق‌بودن را ایفا نمی‌کند.

بازسازی سرامیک‌ها

یکی از آخرین کارهایی که باید قبل ازنصب‌ها انجام شود، کف‌سازی است. هرچه این مرحله را به آخر بسپارید، احتمال خش‌افتادن و شکستن سرامیک کمتر است. برای کف‌سازی معمولا از پارکت، سرامیک و سنگ اغلب استفاده می‌شود؛ اما در برخی موارد آستر سیمان و اپوکسی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواهید پسندید: تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

اگر از سرامیک‌های درجه دو استفاده می‌کنید حتما ابتدا یک سورت کاس وقوس انجام دهید تا بعد از اجرا سرامیک اصطلاحا ناخن نداشته باشد. حتما توجه داشته باشید که قسمت برش خورده سرامیک در پرت‌ترین جا قرارگیرد و قسمت‌های جلوی درب و جلوی پله سرامیک کامل گذاشته شود. در سرویس‌ها قبل از گذاشتن سرامیک، حتما عایق‌بندی را تکمیل کنید و ضمنا برای این‌که بتوانید شیب سرویس بهداشتی را درست لحاظ نمایید، برای سرویس‌ها چه حمام و چه دستشویی از سرامیک‌های کوچک بین 20 تا 30 سانتی‌متر استفاده کنید.

نقاشی در بازسازی

نقاشی سقف‌ها و دیوارها از آخرین مراحل اجرای بازسازی ساختمان می‌باشد. اگر سقف ساختمان از کناف اجراشده، حتما قبل از نقاشی، بین درزها و ورق‌های کناف مجاور یکدیگر توری انداخته و روی آن بتونه اجرا شود تا درز بعدا بدچشمی نکند و سطح یکپارچه باشد.

برای سقف‌ها هم می‌توانید هم رنگ پلاستیک  و هم رنگ آکرولیک استفاده کنید. برای رنگ‌آمیزی دیوارها بهتراست یکی از نوع رنگ را انتخاب کنید. رنگ روغن و رنگ اکرولیک دو نوع رنگ ساختمانی هستند که هر یک مزیت‌ها و معایبی دارند. دقت کنید اگر برق‌کار برای هالوژن‌ها در سقف سوراخ‌کاری دارد، حتما قبل از نقاشی انجام دهد تا بعدا رنگ‌ها را خراب نکند.

مقاله مرتبط: رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟

برای خراب نشدن سرامیک‌ها باید در این مرحله قبل از شروع به کار نقاش، روی تمام کف را با پوششی سرتاسری بپوشانید. نقاشی چهارچوب‌ها آخرین مرحله نقاشی است و کم‌کم نوبت به نصبیجات می‌رسد. کمدها، کابینت‌ها، کلیدپریز، شیرآلات و رادیاتورها و سایر موارد نصبیجات در این مرحله اجرا می‌شود که هرکدام با توجه به شرایط بودجه‌ای پروژه  می‌تواند شرایط متفاوتی داشته باشد و ما هم در آموزش‌های بعدی، مفصل‌تر به بحث نصبیجات خواهیم پرداخت.