متن

ایمنی در کارگاه ساختمانی چیست؟

ایمنی در کارگاه ساختمانی به معنی ایجاد اوضاع، احوال و شرایطی است که از وقوع سانحه جلوگیری می‌کند و باعث پیشگیری از واردشدن صدمه‌های مالی و جانی به کارفرما و پیمانکار می‌شود. در ادامه همراه شرکت مهندسی ژوپین باشید تا با مسئله ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی آشنا شوید.

علت‌هایی که باعث وقوع حادثه می‌شوند:

1- ضعیف بودن در آموزش دادن به افراد

2- سهل‌انگاری در حین انجام کار

3- غیراستاندارد بودن ابزار و وسایل و تجهیزات کارگاهی

4- اشکال و نقص فنی در ابزار و ماشین‌آلات و ...

ایمنی در کارگاه ساختمانی به خاطر فعالیت‌های پرخطر و سخت ساختمانی مانند گودبرداری، داربست و تخریب کردن و ... از ملزومات اولیه شروع به کار است. یکی از مهم‌ترین موارد ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی استفاده از کفش و کلاه ایمنی کار است.

مقاله مرتبط: با انواع سقف ساختمانی آشنا شوید

کلمه HSE مخفف‌شدۀ عبارت سلامت، ایمنی و محیط زیست است. سازمان‌های مختلف که حامی محیط زیست با به‌کارگیری قوانین و اصول ایمنی در هنگام کار، اصول و سیستم‌های مدیریتی خود را تعیین کردند که به این سیستم (HSE) گفته می‌شود. توجه نکردن به قوانین این سیستم باعث واردشدن خسارات و هزینه‌های سنگینی به شرکت‌ها می‌شود و پیمانکاران برای پیشگیری از حوادث، باید آن‌ها را رعایت کنند. مهم‌ترین کاربرد HSE تأمین امنیت تجهیزات، تاسیسات و کارکنان یک کارگاه ساختمانی است.

ایمنی در ماشین‌آلات ساختمانی

در تجهیزات کارگاه باید تمامی وسایل مربوط به حفاظت از کارکنان از جمله تجهیزات ماشین‌آلات در مقابل عوامل اقلیمی فراهم شود. همچنین باید تسهیلات موردنیاز برای اقامت، تهیه آب آشامیدنی، مواد غذایی سالم و ... در اختیار کارکنان قرار گیرد. تمامی کارگاه‌های موجود و نیز کارگاه‌هایی که در آینده ایجاد می‌شوند، باید قوانین و مقررات مربوط به حفاظت و بهداشت کار را مورد توجه قرار دهند.

بیشتر بخوانید: بیمه مسئولیت پروژه های عمرانی

ایمنی بهداشت محیط کارگاه

نیازهای مهم کارکنان ازجمله خوراک، مسکن و بهداشت باید در محل کارگاه به بهترین نوع تهیه شود. همچنین محل مناسب برای صرف غذا و زمان کافی برای خوردن آن باید برای پیمانکار یا کارفرما اولویت داشته باشد. محل سکونت کارکنان باید محیط مناسبی باشد که از سرما و گرما، باد، باران و.. آنان را در امان بدارد. کارفرما یا پیمانکار باید تعداد کافی سرویس بهداشتی و حمام  برای استفاده کارکنان تدارک ببیند.

ایمنی تاسیسات و ماشین‌آلات

استفاده صحیح از ماشین‌آلات و تأسیسات عامل مهمی در جلوگیری از رخ دادن حادثه است. از این‌رو، ماشین‌آلات همواره باید تحت‌نظر افراد با مهارت و آموزش دیده اداره شود تا کمترین خسارات وارد شود. نکتۀ مهم این است که تمام ماشین‌آلات و ابزار مورد استفاده در کارگاه‌های ساختمانی باید دارای نشان استاندارد باشند.

خواهید پسندید: روند اخذ پروانه ساختمانی از شهرداری و نظام مهندسی

نکات طلایی در ایمنی کارگاه ساختمانی

• کارگران باید مجهز به کلاه و کفش ایمنی باشند و با توجه به شرایط کاری و مطابق آیین‌نامه‌ها سایر وسایل حفاظتی همچون دستکش، ماسک، کمربند و ... دراختیار آنان قرار بگیرد.

• تمامی محل‌های عبور که باعث حادثه می‌شوند، به طور مثال پرتگاه‌ها، سطح‌های شیب‌دار و ... باید حتما نرده‌کشی شود.

• از کار کردن کارکنان در هنگام وزش باد شدید و بارندگی یا یخ زدگی سطح باید جلوگیری شود.

• در نقاطی که سطح شیب‌دار دارند، باید مانع‌هایی وجود داشته باشد که از افتادن ابزار و کارکنان جلوگیری کند.

• کارکنانی که در بام‌های شیب‌دار با شیب بیش از 20 درجه مشغول کار هستند، باید از طناب و کمربند ایمنی استفاده نمایند.

• در هنگام نصب ستون‌ها یا تیرهای آهن، قبل از جداکردن نگه‌دارندۀ آن باید حداقل نصف تعداد پیج و مهره با جوشکاری لازم انجام شود.

• برای بالابردن تیرآهن‌ها باید از طناب‌های محکم و یا از کابل‌های ضخیم دارای استحکام بالا استفاده شود.

• هنگام بارش شدید و طوفان از نصب تیرهای فلزی جلوگیری کنید.

• از قراردادن بار و تکیه آن به بنایی که هنوز کاملا سفت نشده است، خودداری شود.

• کارگران را نباید به بالابردن ابزار سنگین به وسیله نردبان مجبور کرد.